Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

MPO+PDiM+ZZM=?

 
Elbląg, MPO+PDiM+ZZM=? O planach połączenia spółek mówił wiceprezydent Janusz Nowak (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Rek

To nie wzór matematyczny, a plany władz miasta na połączenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów oraz Zarządu Zieleni Miejskiej w jedną firmę. - Do końca sezonu urlopowego przedstawimy propozycję działań. Czy w grę wchodzi konsolidacja czy może prywatyzacja – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

Dyskusja na temat połączenia MPO, PDiM i ZZM toczy się od pewnego czasu na forum komisji gospodarki miasta. Na ostatnim posiedzeniu radni otrzymali dane, które pokazują, że brak decyzji w sprawie przyszłości MPO i PDiM może odbić się samorządowi czkawką.
     MPO rok 2015 zakończyło stratą 467 tysięcy złotych (wobec 1,4 mln zł straty rok wcześniej), po pierwszym kwartale tego roku strata wyniosła 189 tys. zł (rok wcześniej minus 352 tys. zł), ale biorąc pod uwagę pierwszych pięć miesięcy tego roku – MPO jest na niewielkim plusie – 48 tys. zł (w ubiegłym roku w tym samym czasie była strata 244 tys. zł). - Płynność finansowa spółki obecnie nie jest najlepsza, choć nie ma problemów ze spłatą zobowiązań – mówił Dariusz Ostrowski z Biura Nadzoru Właścicielskiego w Urzędzie Miejskim.
     PDiM rok 2015 zamknął stratą 280 tysięcy złotych (rok wcześniej wynik wyniósł zero). Po pierwszych pięciu miesiącach spółka jest 17 tysięcy na plusie (w ubiegłym roku w tym samym okresie była strata w wysokości 176 tys. zł). - PDiM ma permanentne problemy z płynnością, które trwają od 2011 roku. Sytuację poprawiły ostatnie wygrane w przetargach, ale spółka ma zbyt mało zleceń z otwartego rynku – mówił Dariusz Ostrowski.
     W innej sytuacji jest Zarząd Zieleni Miejskiej, który jest jednostką budżetową, finansowaną przez budżet miasta. W 2014 roku na działalność ZZM miasto wydało 6 milionów złotych, w 2015 roku było to już 8 milionów zł. Kwota rośnie, bo ZZM ma po opieką coraz większy obszar miasta.
     Największym problemem w MPO i PDiM jest ich majątek, który w dużej mierze się zdekapitalizował. A to oznacza, że na jego odnowienie potrzeba będzie wielu milionów złotych. Samorząd takich pieniędzy w budżecie nie ma, dlatego władze miasta rozważają połączenie trzech firm w jedną i stworzenie przedsiębiorstwa, które byłoby bardziej efektywne.
     - O połączeniu mówimy od lat, dawno już trzeba było to zrobić – mówił Zenon Lecyk, radny PiS, które to ugrupowanie ma obecnie większość w Radzie Miejskiej i może przegłosować takie rozwiązanie. Na razie jednak decyzji nie ma.
     - Do końca sezonu urlopowego przedstawimy szczegółową propozycję, czy to będzie konsolidacja czy może prywatyzacja,. Opracowanie będzie dotyczyć dwóch wariantów, potrzeb z nimi związanych i źródeł finansowania. Podejrzewam, że będą to bardzo duże kwoty – mówił na posiedzeniu komisji gospodarczej Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Kiedy zostanie powołany Nowy Kompetentny Zarząd w EPEC-u? CBA podczas kontroli postępowania opartego o UZP stwierdziło szeregi nieprawidłowości, ponadto zarząd epec-u był sam dla siebie sponsorem w elaktywni! Dosyć MATACZENIA! Były prezes do tej pory wozi się służbowym samochodem i naraża nas odbiorców ciepła na koszty! Został ogłoszony konkurs, który miał wyeliminować udział byłego prezesa, który za sprawą KUMOTERSTWA zdobył tą ciepłą posadę! Czekamy z niecierpliwością na wynik konkursu, lecz cierpliwość ma swoje granice!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 3
  (2016-06-27)
 • Temu Panu ze zdjęcia to ja już podziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  anonimek1(2016-06-27)
 • Prywatyzacja? Czyli ... połączenie trzech firm i sprzedaż za 1 zł, osobie która wie gdzie i komu palec trzymać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2016-06-27)
 • Nowak + Wróbel = Słonina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  RedaktorJabłkalski(2016-06-27)
 • Wybory wygrało w Polsce PIS a nadal rządzi:PO, PSL, SLD. - PRECZ
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 10
  (2016-06-27)
 • Z tego co mi wiadomo wybory samorządowe Pis przegrało z kretesem, wielkim wygranym było PSL, i u nas w mieście zarządza "koleś" z PSL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  (2016-06-27)
 • Z kolegą Rudnickim czy Klimem wymyślił coś co było od dawna proponowane ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  Lsdkiopia,jakzwykle.(2016-06-27)
 • trzy firmy bankrutujące przejdą metamorfozę i za jednym cieciem ogolą mieszkańców z kasy x trzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  idiotta(2016-06-27)
 • towarzyszu Nowak to nie te czasy, to musi upaść jak PRL.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  (2016-06-27)
 • a kiedy dojdzie do połączenia deficytowych biedaków nowakich, wróbli, zielin i reszty darmozjaduf? czas ich sklonować w jedno pasożytnicze ciało
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 2
  mierd(2016-06-27)
 • Wspaniały pomysł taka fuzja wręcz genialny Ci panowie to ekonomiczni geniusze niczym unia europejska. Wspaniały pomysł na wyciągnięcie kasy Geniusz :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2016-06-27)
 • Firma coraz lepiej działa (MPO), więc pogonili dobrego dyrektora i myślą o sprzedaży. Może od razu włoskiej mafii śmieciowej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2016-06-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem