Wtorek 11-12-2018, imieniny Damazego, Daniela
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Na powierzchni

Elbląg, Na powierzchni Dariusz Zaradkiewicz

Rozmowa z Dariuszem Zaradkiewiczem, szefem Zakładu Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim.

Jak sobie radzicie w warunkach dekoniunktury i ogromnej konkurencji?
     Rynek jest trudny i nie jest łatwo pozyskać klientów. Poza tym wielu zatrudnionych dopiero poznaje swoją pracę pod okiem instruktorów, a klient nie zadowoli się czymkolwiek - sprzedać można jedynie wyrób lub usługę wysokiej jakości.
     Pracujemy, jeśli trzeba, o wiele więcej niż przewiduje etat, żeby tylko pozyskać zamówienia i wywiązać się z nich. To początki naszej działalności, ale mam nadzieję, że uda nam się zdobyć i utrzymać stałych klientów.
     
     Który z działów ma najwięcej pracy?
     Dość dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby z wikliny – drobna galanteria na zamówienie oraz efektowne płoty z wikliny, które spełniają rolę osłonową, ogrodzeniową i wyciszającą. Tapicernia oferuje naprawę i renowację mebli tapicerowanych, a stolarnia - mebli drewnianych. Świadczymy również usługi w zakresie obróbki drewna - z materiałów własnych ZAZ i powierzonych.
     
     Czy jesteście konkurencyjni?
     Musimy, bo inaczej nie zaistniejemy na rynku. Z drugiej strony nie mamy takich możliwości obniżania cen, jak wielkie przedsiębiorstwa nastawione wyłącznie na zysk i prowadzące różnorodną działalność. Nie możemy np. za pranie wziąć mniej niż wynosi cena energii elektrycznej. Na pewno atrakcyjne są ceny na nasze usługi tapicerskie i stolarskie, szczególnie polecam renowację mebli. Niewielkim kosztem można uratować ulubiony mebel. Sporządzamy indywidualną kalkulację do każdego zlecenia.
     
     Widziałam na parkingu samochód przystosowany do przewożenia osób niepełnosprawnych ruchowo. Czy obecnie zatrudniacie takich pracowników?
     Tak, mamy nawet pracownika poruszającego się na wózku inwalidzkim - pracuje w biurze, jest dobrym „komputerowcem". Zakład ma pomieszczenia socjalne dla każdego działu, a także gabinet lekarski i salkę rehabilitacyjną.
     
     Czy to nie rozrzutność, dla garstki osób tworzyć takie zaplecze?
     Takie są wymagania ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych. Może jednak uda nam się lepiej wykorzystać naszą skromną bazę rehabilitacyjną; chcemy ją udostępnić okolicznym mieszkańcom.
     
     Czy ma Pan doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi?
     Tak, większość mojego życia zawodowego jest związana z terapią zajęciową, mam również praktykę na stanowisku kierowniczym i to mi bardzo pomaga.
     
     Jak się układa współpraca z osobami niepełnosprawnymi, chorymi, nie wdrożonymi często do regularnych obowiązków?
     Pracownicy, tak jak w każdym chyba zakładzie, różnie podchodzą do pracy. Na chorobę, jak wiadomo, czasem nie ma rady, ale na naciągaczy – musi się znaleźć. Niepełnosprawni pracują krócej niż zdrowi, mają przerwę rehabilitacyjną, ale ze swoich obowiązków muszą się wywiązywać. Wiem z rozmów, że pracując, oprócz skromnych zarobków, niepełnosprawni zyskują większe poczucie własnej wartości, są lepiej postrzegani przez otoczenie i rodzinę.
     
     ***
     
     Zakład Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim został powołany przez Radę Powiatu w Elblągu 1 sierpnia br. Zatrudnia 32 osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zakład prowadzi pralnię wodną, stolarnię, tapicernię i pracownię wikliniarską.
     
     
     Zobacz także: “Praca dla niepełnosprawnych”
Rozmawiała Elżbieta Szczesiul-Cieślak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Audi