Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nie można chować głowy w piasek

Elbląg, Nie można chować głowy w piasek Bogdan Kaliński

Rozmowa z Bogdanem Kalińskim, prezesem Związku Pracodawców Ziemi Elbląskiej.

Czemu w mieście, tak prawdę mówiąc, nie widać reprezentacji pracodawców? Trochę dziwi fakt, że słychać tylko głos związków zawodowych, reprezentujących interesy pracowników, a nie słychać racji pracodawców. Dlaczego tak się dzieje?
     W Elblągu działa kilka związków pracodawców. Związek, który ja reprezentuję, należy do Konfederacji Pracodawców Polskich, największego związku pracodawców Polsce. Może i nas nie widać, ale reprezentuję tych pracodawców, którzy nie mają na bakier z prawem.
     
     Właściwie można pomyśleć, że w Elblągu nikt nie broni interesów pracodawców, a to przecież nie do końca jest tak, że pracodawcy zawsze są źli, a pracownicy tylko dobrzy. Problem jest bardziej złożony...
     Oczywiście. Obowiązujące prawo nie sprzyja pracodawcom. Pracodawcy oczekują, aby prawo było ostre, jednoznaczne i stabilne, a niestety tak nie jest. Główne problemy pracodawców to kwestie dotyczące spraw fiskalnych.
     
     Minister Okońska Zaręba z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, która gościła ostatnio w Elblągu, mówiła, że zdaje sobie sprawę z tego, iż pracodawcy narzekają na utrudnienia prawne i formalne w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale wspomniała też, że trzeba mieć na uwadze szarą strefę i na kwestie równego traktowania wszystkich przedsiębiorców...
     Nam przede wszystkim zależy na tym, żeby nie było ulg i żeby wszyscy pracodawcy byli równo traktowani. Związek może wziąć jednak w obronę tylko tego pracodawcę, który do niego należy. W innym przypadku byłaby to ingerencja, niekoniecznie dobrze odbierana. W przypadku nieznajomości podstaw konfliktu, trudno zająć jakiekolwiek stanowisko. Zachęcam więc pracodawców, niekoniecznie, by należeli do związku, ale żeby chcieli zainteresować się sprawami związanymi z prowadzeniem działalności. U nas pracodawca będzie miał możliwość zapoznania się z przepisami prawa, ułatwimy dostęp do informacji.
     
     Domyślam się, że nawiązał pan do sprawy zakładu odzieżowego Hetman. Dlaczego w tej sprawie związek nie wydał dotąd jakiegokolwiek stanowiska?
     Związek nie wypowie się w tej kwestii, ale w dobrze pojętym interesie firmy ścisła współpraca i współdziałanie pracodawcy i pracowników są niezbędne. Jeżeli tego współdziałania nie będzie, to kiepsko wróżę takim pracodawcom i takim pracownikom.
     
     Bardzo wiele mówi się ostatnio o prawach pracowniczych i - delikatnie mówiąc - o "naginaniu" tych praw przez pracodawców. Dlaczego tak się dzieje?
     Ciężkim wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym jest to, że pracodawcy nie dokonują wypłat. Z tego co wiem, to w Polsce jest około trzech procent takich pracodawców i to jest aż trzy procent. Trudno mi oceniać, co leży u podstaw takiego stanu. Najczęściej jednak są to kłopoty finansowe, ale tu jest konieczne współdziałanie z pracownikami czy związkami zawodowymi. Nie można chować głowy w piach i udawać, że nie ma problemu. Jeżeli te problemy nie będą rozwiązane przy stole, ludzie będą wychodzić na ulicę.
     
     
     Wywiady Studia El prezentowane są we wtorki i piątki o godz. 17.45
przyg. J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Akurat ten związek zrzesza w Elblągu praktycznie pracodawców firm komunalnych i stanowi zaplecze prezydenta. Wywiad nudny i nie wyjaśnia niczego, a przecież w naszym mieście jest poprostu TRAGICZNIE !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2003-02-12)
 • prezes sie wypowiada jakby byl minsterialnym biurokrata. komu na co sie zda taka reprezentacja?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  ciekawski(2003-02-14)
 • Panie Prezesie! Pracodawcy przez Pana niereprezentowani nie są na bakier z prawem (a tak wynika z Pana wypowiedzi ), lecz może po prostu nie życzą sobie żeby to Pan ich reprezentował. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  emors(2003-07-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok