Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie z miłości, a z konieczności

Za 18 mln złotych modernizowana jest infrastruktura kanalizacyjna w trzech gminach na Mierzei Wiślanej.

Krynica Morska, Sztutowo i Stegna to popularne miejsca letniego wypoczynku na Mierzei Wiślanej. Na wakacje przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Czeka na nich bogata baza noclegowa, gastronomiczna, od kilku lat nie można także narzekać na brak rozrywek. Idealne miejsce na spędzenie urlopu? Niestety, idealne miejsca istnieją wyłącznie w folderach, w polskiej rzeczywistości samorządy (również te dobrze położone geograficznie) borykają się z wieloma problemami.
     Do tej pory jednym z ważniejszych problemów samorządów na Mierzei Wiślanej była przestarzała oczyszczalnia ścieków (w przypadku Krynicy Morskiej, bo Stegna i Sztutowo zmodernizowały swoją oczyszczalnię w 2001 roku) oraz częściowy brak kanalizacji sanitarnej w tych trzech gminach. Aktualnie realizowany jest projekt, który rozwiąże te problemy.
     Projekt "Modernizacja oczyszczalni ścieków w Krynicy Morskiej wraz z budową systemu kanalizacji ścieków na Mierzei Wiślanej" realizują jednocześnie wszystkie trzy gminy. Koszt całkowity inwestycji wynosi prawie 18 mln zł. Kwota ta pochodzi z środków własnych samorządów, unijnych (Phare) oraz z budżetu państwa. Modernizacja obiektu i budowa kanalizacji trwa pomimo niezbyt sprzyjającej pory roku. Wykonawca (firma Budimex z Warszawy) przerwał roboty dopiero podczas ostrego ataku zimy, ale w tej chwili wszystko prace trwają pełną parą.
     - Najważniejsze jest przygotowanie ciągu technologicznego w taki sposób, aby oczyszczalnia wytrzymała zwielokrotniony przecież zrzut ścieków podczas najbliższego sezonu letniego - mówi burmistrz Krynicy Morskiej Andrzej Stępień. Natomiast całkowite zakończenie inwestycji planowane jest na rok przyszły. Modernizacja oczyszczalni była konieczna. W dotychczasowej postaci mogła działać tylko do 2003 roku, brak modernizacji oznaczałby dla nas wysokie kary za zanieczyszczanie środowiska naturalnego, a konkretnie Zalewu Wiślanego.
     Tyle, jeżeli chodzi o Krynicę Morską, ale przecież inwestycja dotyczy również pozostałych dwóch gmin.
     - Aktualnie trwają prace inwestycyjne - stwierdza Barbara Modzelewska, sekretarz Urzędu Gminy w Sztutowie. - Firma Budimex zakończyła już roboty (budowę kanalizacji sanitarnej) w północnej części Sztutowa, w tej chwili jej pracownicy są na terenie wsi Łaszka.
     Podobne prace związane z budową kanalizacji, na różnym etapie trwają również w gminie Stegna.
     Modernicacja sieci kanalizacyjnej to nie ukłon w stronę ekologii, raczej konieczność, którą wymusiły zmieniające się przepisy dotyczące ochrony środowiska. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, kanalizacja i dobrze działająca oczyszczalnia na stosunkowo niewielkim terenie, gdzie latem wypoczywa kilkadziesiąt tysięcy turystów, to nie fanaberia czy dobry uczynek, ale niezbędna inwestycja. A jeżeli przypomnimy, że na Mierzei Wiślanej znajduje się również park krajobrazowy, to zaczniemy się dziwić, dlaczego inwestycja realizowana jest dopiero teraz. Wystarczy jednak rzut oka na koszt tego przedsięwzięcia, aby przestać się dziwić.

OZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Cieszy wszystko, co dobrego dzieje się na mierzei. Dla mnie to jedno z najpiękniejszych miejsc. / Wiem, że jestem sentymentalna/.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    szeba(2003-01-28)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

DRZWI PORTA-PROMOCJA!
!!!PROMOCJA7!!!
AMK Kuchnia 2
Promocja RATY 0%