Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Niższy czynsz, mieszkanie na własność

 
Elbląg, Niższy czynsz, mieszkanie na własność
Rek

W lutym radni będą debatować nad "Nowym Programem Mieszkaniowym Elbląga". Urząd Miejski przedstawia odpowiedzi na pytania związane z NPM.

Co zrobić, żeby płacić mniej?
     
Jest kilka możliwości. Jedną z nich jest zamiana mieszkania na mniejsze lub tańsze w utrzymaniu. W Biurze Zamiany Mieszkań dostępna jest aktualna oferta i tam należy złożyć odpowiedni wniosek. Można skorzystać z przygotowywanego właśnie Programu Oddłużeniowego i ubiegać się o zredukowanie długu nawet o 70 procent (oraz 100 proc. odsetek). To adresowane jest do osób w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Istnieje również możliwość odpracowania zaległości. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać w Dziale Windykacyjno-Czynszowym ZBK przy ulicy Hetmańskiej 31 oraz w Punktach Obsługi Najemców przy ulicach Krzyżanowskiego 3, Kościuszki 48 oraz Malborskiej 32.
     Lokatorzy, którzy nie są zadłużeni, mogą wykupić swoje mieszkania. Wnioski przyjmowane są w odpowiednim Punkcie Obsługi Najemców. Można również ubiegać się o przyznanie dodatku mieszkaniowego. Wnioski, potwierdzone przez Dział Windykacyjno-Czynszowy ZBK przy ul. Hetmańskiej 31, należy złożyć w MOPS.
     Od 2013 r. będzie można ubiegać się także o ulgę w czynszu ze względu na niskie dochody. Będzie ona udzielana w wysokości 20, 30 lub 40 procent stawki bazowej czynszu. Wnioski wraz z dokumentami potwierdzającymi wysokość dochodów będą przyjmowane w ZBK.
     
     Na jakie ulgi mogę liczyć i od czego zależy ich wysokość?
     
Ulgi techniczne i dochodowe. Obecnie funkcjonują ulgi w czynszu z tytułu stanu technicznego mieszkania, np. 10 procent z powodu braku CO, 10 procent - brak łazienki, 15 procent - w.c. wspólne poza mieszkaniem. Nowy Program Mieszkaniowy przewiduje wprowadzenie dodatkowo ulgi dochodowej, która uzależniona jest od sytuacji materialnej rodziny. Można więc liczyć na ulgi 20, 30 lub 40 procent stawki czynszu. Na przykład: czteroosobowa rodzina żyje w mieszkaniu o powierzchni 54 m kw. Po wprowadzeniu nowego czynszu, 40 proc. ulga dochodowa wyniesie 174,74 zł.
     Łączna wysokość przyznanych ulg, zarówno technicznych, jak i dochodowych nie może przekroczyć 40 procent stawki bazowej czynszu. To oznacza, że nowa stawka czynszu, po uzyskaniu maksymalnej 40 proc. ulgi, wyniesie 4,85 zł /m kw.
     Ulgi dochodowe będą przysługiwały tym, którzy zajmują mieszkanie o powierzchni nie przekraczającej: 35 m kw. dla 1 osoby, 40 m kw. dla 2 osób, 45 m kw. dla 3 osób, 55 m kw. dla 4 osób, 65 m kw. dla 5 osób, 70 m kw. dla 6 osób (dla każdej kolejnej osoby mieszkającej w danym mieszkaniu, metraż wzrasta o 5 m kw.). Jeżeli w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, dodatkowo powierzchnię powiększa się o 15 m kw.
     
     Dlaczego warto wykupić mieszkanie?
     
Przede wszystkim dlatego, że miasto udziela bonifikat, nawet do 95 procent wartości rynkowej. Dla przykładu: pan Jan Kowalski mieszka w mieszkaniu o powierzchni 45 m kw. Na wolnym rynku jest ono warte 200 tys zł. Pan Jan jednak, korzystając z obniżek, zapłaci za nie tylko 10 tys. zł. Jako właściciel będzie współdecydował o realizowanych remontach budynku (np. dachu, klatek schodowych, dociepleniu budynku czy zagospodarowaniu jego otoczenia). Będzie mógł również dysponować swym mieszkaniem, podejmując decyzję o ewentualnej sprzedaży, dziedziczeniu czy zabezpieczeniu hipotecznemu.
Biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Portel, pokażcie, że odpracowanie długu za mieszkanie ZBK w Elblagu to FIKCJA! OItrzymaliście kopie dokumentu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-06)
 • chcą się pozbyć problemu, sąsiad ma własnościowe i płaci remontówki 100,ja mam komunalne i płacę 45,a jak wykupisz na własność to czynsz i tak płacisz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-06)
 • Widzę, temat odpracowania długów za mieszkania komunalne w Elblągu, a właściwie fikcja z tym odpracowaniem, jest nie wygodny elblaskim mediom?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-06)
 • To jak te podwyżki o 100%, juz zrobione ??? Powinni jeszcze więcej dać ludziom w kość, może pomyśla przy następnych wyborach na kogo oddadzą głos :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pietra.(2012-02-06)
 • to takie dziwne że jak masz mieszkanie własnościowe musisz płacić czynsz? a z wody korzystasz? a śmieci wywożą? a ogrzewanie na budynku jest? a administrator budynku jest do którego dzwonisz z płaczem jak coś się dzieje? a na co idzie wg Ciebie remontówka jak nie na REMONTY? i kto ma za to płacić, jak nie mieszkańcy (zarówno lokatorzy i właściciele)? :D myślisz że jak wykupisz to już nic nie płacisz? haha co ci ludzie mają w głowach. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rooozbawiona(2012-02-06)
 • Nic nie mają w głowach! To komuna mentalna! Oni ciagle w tamtym systemie żyją, wszystko się należy a nic od siebie. Bardzo dobra akcja. Koniec z kombinowaniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  do roboty(2012-02-06)
 • Nie jestem Pan Kowalski i ku. .. wa mieszkanie musiałem sobie kupić sam. Co to jest ZBK i jakim prawem rozdaje mieszkania ?/ z naszych podatków opłacani są wybitni specjaliści w jakimś ZBK ? co to jest ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  /?/(2012-02-06)
 • z tego co czytam to mechanizm działa tak. dostaje mieszkanie komunalne czyt. wybudowane przez miasto //z pieniędzy nas wszystkich. // nie muszę płacić czynszu- bo nic mi nie zrobią a jak się zadłużę na 50 tys. to się zamienię/. Po 10 latach będę mógł kupić to mieszkanie za 5% wartości i sprzedać na rynku za 100% wartości. Czy tym ZBK-iem nie powinna się zając prokuratura ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  /?/(2012-02-06)
 • do biura prasowego Urzędu Miasta. /, ,, jestem zdecydowany i kupię mieszkanie z ZBK za 5% wartości rynkowej, a nawet 10 takich mieszkań "" gdzie mogę załatwić formalności ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zwykły mieszkaniec /?/(2012-02-06)
 • Ja też poproszę jedno, bo nie bardzo mam by za 200% kupić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  a za 10 tak(2012-02-06)
 • ja jak można to bym kupił 20-ścia zamiast tego mojego jednego na kredyt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-06)
 • Nie wiem kto pisał ten artykuł i skąd ma wiadomości mieszkanie 45m na wolnym rynku kosztuję 200tys stara zgnita buda ? ten kto to pisał niech sie walnie w łeb całe życie płace uczciwie o drzwi wejściowe walczymy 10 lat zbk brał kase i nic nie robił a teraz chce nam wcisnąć ta ruine abyśmy sami ją wyremontowali złodzieje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych