Środa 14-11-2018, imieniny Emila, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Iść, czy nie iść? Iść, czy nie iść?

Nowa przepompownia już działa

 
Elbląg, Nowa przepompownia już działa Nowa przepompownia przy Mazurskiej - nowoczesna i wydajna (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Jest nowoczesna i super wydajna. Jej budowa trwała dwa lata i pochłonęła blisko 4 mln zł. Jednak to wydatek, który się opłaci, bo nowa przepompownia u zbiegu Mazurskiej i Odrodzenia w Elblągu przyjmuje ścieki z dzielnic Zawada, Nad Jarem i Modrzewina, a jest przygotowana na więcej. I - co też nie jest bez znaczenia – nie unosi się wokół niej nieznośny odór, a teren wokół został uporządkowany.

Gospodarka ściekowa jest w czołówce tematów, którymi zajmuje się miasto, bo inaczej zrobiłoby się nieprzyjemnie. Dlatego tak ważna była budowa nowej przepompowni u zbiegu Mazurskiej i Odrodzenia.
     - Cieszę się, że się udało – przyznał dziś (21 sierpnia) prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Ten temat od wielu lat czekał na środki finansowe, a ścieków jest coraz więcej, bo Modrzewina się rozrasta. Na modernizację oczyszczalni pozyskaliśmy środki unijne, ale budowa tego obiektu została sfinansowana ze środków własnych Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W sumie za 3,7 mln zł. Przepompownia ma moc przerobową dziś jeszcze niewykorzystaną – zauważył prezydent - ale mamy tereny inwestycyjne na Modrzewinie więc zaprojektowaliśmy to tak, abyśmy nie musieli do tego tematu wracać za kilka lat.
     - Ok. 600 tys. zł kosztowała budowa kanału od ulicy Kwiatkowskiego do tego miejsca – wskazywał Andrzej Kurkiewicz, dyrektor EPWiK. - Ten kanał przejął całość ścieków z dzielnicy Modrzewina, które do tej pory trafiały do prowizorycznej przepompowni na terenie jednostki wojskowej.
     P8 [tak w dokumentacji opisany jest obiekt przy Mazurskiej/Odrodzenia] to druga co do wielkości przepompownia ścieków sanitarnych w mieście. Dostarcza ok. 30 proc. całej ilości ścieków dopływających na oczyszczalnię elbląską. Obsługuje dzielnice Zawada, Nad Jarem i Modrzewina. Wydajność tej pompowni to 500 litrów na sekundę, co daje 1800 m szesc. na godzinę. I ma jeszcze rezerwy ilościowe.

  Prezydent Witold Wróblewski i dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz (fot. MS) Prezydent Witold Wróblewski i dyrektor EPWiK Andrzej Kurkiewicz (fot. MS)

- Główny efekt to wzrost wydajności i poprawa niezawodności obiektu, bo są tu urządzenia wysokiej jakości oraz agregat prądotwórczy – mówił dyrektor Andrzej Kurkiewicz. - Ponadto - stara przepompownia miała kratę, na której zatrzymywane były grube zanieczyszczenia, które okresowo były przewożone na oczyszczalnię. Niestety, to wiązało się przykrymi zapachami. Nowa pompownia została wyposażona w rozdrabniarkę. Przy okazji inwestycji został też porządkowany teren, jest nowe ogrodzenie, nowe nasadzenia. Wpłynęło to na estetyzację tej części miasta
     Po okresie testowania nowej, stara, mocno wyeksploatowana pompownia z lat 70-tych ubiegłego wieku, została rozebrana, podobnie jak stojący obok budynek transformatorowni. Teraz jest sprawnie i nowocześnie.
     Dyrektor EPWiK zapowiada, że we wrześniu planowane jest ogłoszenie przetargu na modernizację oczyszczalni ścieków. Inwestycja jest warta 108 mln złotych. EPWiK pozyskał na ten cel unijne pieniądze.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z Nowym Jorkiem
Fototapety z kwiatami
Fototapety dziecięce
Obraz na płótnie, tryptyk 70x110, 110x110, 70x110 cm