Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Nową twarz Światowida zobaczymy za dwa lata

 
Elbląg, Nową twarz Światowida zobaczymy za dwa lata CSE Światowid zmierza do rozbudowy (wizualizacja)
Rek

Ten socrealistyczny gmach jest dziś zabytkiem minionej epoki, choć w czasach, gdy go budowano, był przedmiotem zazdrości ludzi kultury i władz w całej północno-wschodniej Polsce. Teraz faktem staje się jego modernizacja i dostosowanie do nowych realiów. Centrum Spotkań Europejskich Światowid ogłosiło przetarg, który ma wyłonić wykonawcę prac budowlanych. Nowe oblicze Światowida poznamy pod koniec 2019 r.

Przypomnijmy - budynek, w którym siedzibę ma Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu oraz teatr oddany został do użytku w 1962 roku, a więc 55 lat temu. Od 2001 roku w obiekcie przeprowadzono szereg inwestycji oraz zrealizowano projekty „miękkie”, mające na celu z jednej strony podniesienie standardu oferowanych usług kulturalnych, z drugiej ułatwienie dostępu mieszkańcom regionu do szeroko rozumianej kultury. Powstały m.in. nowe pracownie, w których prowadzone są zajęcia plastyczne, z odnowionego pomieszczenia po bibliotece utworzono Galerię „Nobilis", zmodernizowano sale kinowe oraz wyposażono budynek w windę.
     CSE Światowid od lat stara się modernizować obiekt i pozyskać większe środki na rozbudowę. Te wysiłki zostały w roku 2017 szczególnie docenione. Światowid zabiegał o rozbudowę obiektu i teraz może przystąpić do inwestycji. Tę wyceniono na ponad 15 milionów złotych, z czego ponad 10 mln zł „dorzuciło” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     Kto podejmował się remontu mieszkania czy domu wie, że takie działanie spotka się z problemami. Co dopiero, jeśli połączy się remont z rozbudową o blisko 1900 m kw. Na pierwsze problemy Światowid już napotkał.
     - Gdy tylko zaznajomiliśmy się z umową przystąpiliśmy do wyłonienia inżyniera kontraktu – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. - Chcieliśmy mieć najlepszego inżyniera w najlepszej cenie. Okazało się jednak, że w krótkim czasie musieliśmy zweryfikować nasze oczekiwania. Te, wynikające z rozeznania rynku, okazały się nie do spełnienia, gdy ogłosiliśmy pierwszy przetarg w maju ubr. Nikt nie złożył oferty. Poprosiliśmy wówczas kilka firm o negocjacje. Kwota „rzucona” przez firmę z Gdańska - 960 tys. zł, gdy w projekcie przewidzieliśmy 240 tys. zł, okazała się zbyt duża – wspomina dyrektor Antoni Czyżyk. - Zaczęliśmy więc rozmawiać z firmami elbląskimi, ale na tamten moment nie były one zainteresowane. Drugi przetarg przyniósł kwotę 540 tys. zł. Niższa, ale jednak nadal o 120 proc. przewyższającą tę zakładaną w projekcie. Samorząd województwa dał jednak zapewnienie, że pomoże nam w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia i trzeci przetarg przyniósł rozstrzygnięcie. Firma z Elbląga zadeklarowała, że podejmie się funkcji inżyniera kontraktu za nieco ponad 300 tys. zł. To był koniec sierpnia, gdy inżynier kontraktu rozpoczął przeglądanie dokumentacji. Wszystko więc wydłużało się w czasie.
     Teraz Światowid ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę inwestycji. Na oferty czeka do 5 lutego. To potężna inwestycja, ale dyrektor CSE Światowid jest dobrej myśli i liczy, że jeśli wykonawcę uda się wyłonić już w pierwszym przetargu, prace mogłyby zakończyć się w październiku 2019 r. Jest jednak plan „B” i zabezpieczenie, że inwestycja może potrwać do początku roku 2020.
     W starym obiekcie wykonany zostanie remont, wymienione zostaną instalacje, przebudowie poddana zostanie sala sportowa, a do dwóch sal kinowych dołączy trzecia.
     - Mamy sale na 323 i 115 miejsc, a kolejna pomieści 80 widzów – mówi dyrektor Antoni Czyżyk. - Potrzebna jest nam taka sala, bo jesteśmy kinem edukacyjny studyjnym i pozwoli zluzować pozostałe na seanse komercje. Rodzi się tez pomysł, ale już poza projektem, powstania czwartej sali – zdradza dyrektor CSE Światowid. - Mamy „Kino na życzenie”, jeśli np. 20 osób chce w dobrych warunkach obejrzeć film. Taką możliwość da mała, czarna sala teatralna, na której pojawi się ekran. Staniemy się multipleksem (uśmiech). W zeszłym roku przekroczyliśmy liczbę 100 tys widzów, a to o 16 tys. więcej od roku 2016. Zapotrzebowanie na dobre kino jest.
     Na czas remontu CSE Światowid pracy nie przerwie. Będzie ona utrudniona, ale – jak zapewnia dyrektor Czyżyk - logistycznie jest to już zaplanowane.
     - Jeśli wejdziemy w modernizację pracowni digitalizacji to przeniesiemy sprzęt i ludzi do Muzeum Archeologiczno-Historycznego – mówi. - I tak wykonujemy już dla nich prace więc jak będziemy na miejscu wszystkim będzie wygodniej. W okresie letnim możemy być mobilnym zespołem, jeździć i zbierać materiały w terenie – wskazuje dalej. - Ponadto, nie ma sensu, by pracownicy siedzieli w biurze od 8 do 16. Mogą pracować w domu, na co też wyrażam zgodę. Liczy się przecież efekt, a nie ilość godzin spędzonych w obiekcie. Ponadto – na co mam zapewnienie prezydenta Elbląga – jeśli trzeba będzie zabezpieczyć prace biurowe to przeniesiemy się do szkół wygaszanych lub tych z mniejszą liczbą oddziałów. Możemy też pracować w Promyku. Największym kłopotem jest to, że w budynku Światowida funkcjonują dwie jednostki [Światowid i teatr – red.] - wskazuje dyrektor Czyżyk. - Musimy tak zorganizować prace, by sobie nie przeszkadzać.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Serwis i oryginalne części Seat