Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

X Bieg Piekarczyka X Bieg Piekarczyka

Nowe Mosty tylko do Szwecji

Władze Kaliningradu i obwodu duże nadzieje wiążą we współpracy ze Szwecją, która z kolei upatruje w nich poważnego partnera. Już jesienią w Kaliningradzie zostanie otwarty Konsulat Generalny Królestwa Szwecji.

W ciągu swego przewodnictwa w UE szwedzcy politycy często przybywali nad Pregołę. Podczas wielu – również oficjalnych - spotkań naobiecywali oni kaliningradzkim politykom tak wiele, że ci poczuli swoją wyjątkowość, a nawet siłę.
     Ważnym elementem w wypracowaniu zasad dwustronnych kontaktów może stać się forum dotyczące współpracy przygranicznej "Południowa Szwecja - obwód kaliningradzki", które odbędzie się w Kaliningradzie już pod koniec maja. Zostanie ono zorganizowanie w ramach dwustronnego projektu pt. "Nowe Mosty", który jest realizowany przez południowe regiony Szwecji i obwód kaliningradzki od roku 1999. Do Kaliningradu przybędzie przeszło 200 Szwedów - przedstawicieli samorządów terytorialnych okręgów południowej Szwecji, a także reprezentantów tamtejszego przemysłu i biznesu.
     W trakcie forum zostanie poruszonych wiele spraw dotyczących współpracy leżących nad Bałtykiem regionów. Zostaną omówione zasady realizacji wspólnych projektów m.in. w zakresie ochrony zdrowia, kultury, oświaty. Będą także rozpatrywane konkretne propozycje dotyczące rozwiązań w rolnictwie, ekologii, turystyce, jak w gospodarce, na co szczególnie liczą władze obwodu, którym zależy na inwestycjach przemysłowych, zmierzających do tworzenia nowych, dobrze płatnych miejsc pracy.
     Dwa dni przed Forum Południowej Szwecji, którego otwarcie zaplanowano na 30 maja, Kaliningradzki Uniwersytet Państwowy będzie gospodarzem seminarium naukowego "Kaliningrad i Szwecja - współpraca w dziedzinie wyższego wykształcenia". Spotkanie to ma za zadanie rozszerzenie kontaktów i zacieśnienie związków pomiędzy kaliningradzkimi i szwedzkimi uczelniami. Uczestnicy seminarium pracować będą w czterech grupach tematycznych, z których najciekawsza może się okazać grupa związana z przygotowywaniem i realizacją międzynarodowych programów edukacyjnych.
     Nad Pregołę przyjadą wykładowcy oraz studenci szwedzkich uniwersytetów i szkół wyższych, w tym szefowie wydziałów odpowiedzialnych za międzynarodowe kontakty. Ze strony gospodarzy w seminarium wezmą udział przedstawiciele kaliningradzkich szkół wyższych, na czele z kadrą Kaliningradzkiego Uniwersytetu Państwowego. Wezmą w nim udział także szefowie Międzynarodowego Uniwersytetu, który nie tak dawno zabiegał o nawiązanie ścisłych, w pełni partnerskich kontaktów z Elbląską Wyższa Szkołą Humanistyczną.
     Przysłowiowy szwedzki potop w tej rosyjskiej enklawie jest dla kaliningradczyków na tyle ważnym wydarzeniem, że przysłania - przynajmniej chwilowo - kontakty obwodu z innymi zagranicznymi partnerami. Być może prezentacja regionów południowej Szwecji w jakimś stopniu przyczyniła się do odwołania przez stronę rosyjską Targów Euroregionu "Bałtyk". Widocznie nad Pregołą dostrzegają, że nadszedł czas na tworzenie nowych mostów, ale tylko z bogatą Szwecją.

MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Ubezpieczenia OC i AC
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski