UWAGA!

Nowoczesne zarządzanie wodą

Województwo Warmińsko-Mazurskie jako pierwszy region w kraju przystąpiło do projektu „Nowoczesne zarządzanie wodą”. Współpracę zaproponowała samorządowi województwa Rada Regionalna Okręgu Kalmar w Szwecji.

- Nigdy za dużo działań proekologicznych i nigdy za dużo poznawania nowoczesnych metod ochrony środowiska – mówi Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. – Nowy projekt ma na celu wdrażanie nowoczesnych metod ochrony wód rzecznych. Zgłosiliśmy nasz obszar pilotażowy – to rzeka Bauda z ujściem do Zalewu Wiślanego w okolicy Fromborka. To także teren pilotażowy dla całej Polski.
     Rada regionalna okręgu Kalmar w Szwecji, która nas zaprosiła do współpracy, działa z nami w strukturach Euroregionu Bałtyk. Nowy wspólny projekt ma zaowocować złożeniem wniosku i zdobyciem środków na realizację pomysłów z Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk. Główny cel to nowoczesne gospodarowanie wodą poprzez zarządzanie wodami zlewni rzek z silnym udziałem lokalnych partnerów. Każdy obszar pilotowy powoła partnerstwo użytkowników wody, przygotuje program działań na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń wód substancjami organicznymi i wszelkimi innymi niebezpiecznymi dla ich jakości. Obszary pilotowe będą potem wymieniać swoje doświadczenia ze wszystkimi partnerami projektu. W Szwecji wyznaczono dwa takie obszary, na Litwie jeden. W roli obserwatorów wystąpią nasi partnerzy z Ukrainy. Wnioski będą także analizowane przez Euroregion Bałtyk, który chce powołać specjalną grupę roboczą do spraw wody z udziałem ekspertów, naukowców i polityków. W planach są też programy edukacyjne, programy wymiany dla obszarów pilotowych, seminaria Forum Wody, otwarte dla wszystkich partnerów na obszarze Południowego Bałtyku, tak by zapewnić jego wartość międzynarodową. Zostaną także powołane partnerstwa użytkowników wody, które we współpracy z właściwymi instytucjami, odpowiedzialnymi za gospodarkę wodną, będą planować i wdrażać działania, wprowadzać w życie dobre praktyki, rozpowszechniać technologię itp.
     Rola samorządu województwa to nawiązanie współpracy z lokalnymi władzami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi i użytkownikami wody, organizacja cyklu spotkań informacyjnych, a także zorganizowanie konferencji kończącej i podsumowującej prace w zlewni pilotowej.
Oprac. Anieze

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W tym projekcie widać pierwsze efekty "Bałtyckiej Ukrainy", z której tak się śmialiście. Partnerzy z Zachodniej Ukrainy wystąpią w roli obserwatorów w tym projekcie, aby wykorzystać szwedzkie doświadczenie u siebie, z korzyścią dla ochrony środowiska dorzecza Wisły - a więc i wód Bałtyku. To efekt starań Jakuba Łoginowa o przyjęcie zachodnioukraińskich obwodów do Euroregionu Bałtyk w charakterze obserwatorów - starań wyśmianych przez wydawcę Portela i wielu stałych komentatorów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fan Bałtyckiej Ukrainy(2008-12-04)
  • Kopiowanie artykułów z innych portali (digest) jest jak najbardziej normalną praktyką, ale podpis pt. opracował Anieze jest jakąś kpiną. Podpis powinien brzmieć: "Informacja prasowa Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego" lub "Źródło: portal Wrota Warmii i Mazur". Przypisywanie sobie przez niejakiego "Anieze" autorstwa tekstu, który napisał ktoś inny, jest po prostu chamskie. Czyżby "Anieze" oraz inni pożal się Boże dziennikarze nie byli w stanie napisać sami artykułu na ten temat, rozwijając i pogłębiając informację nadesłaną przez Urząd Marszałkowski? Panie Włodku, powinien Pan coś z tym zrobić.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    zbulwersowany dziennikarz(2008-12-04)
Reklama