Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O „działkowym” Stefana Rembelskiego Elbląga ratowaniu (polemika nadesłana)

 
Elbląg, O „działkowym” Stefana Rembelskiego Elbląga ratowaniu (polemika nadesłana)
Ryszard Klim, radny Radu Miejskiej w Elblągu (fot. AD)

Od lat, będąc i nie będąc radnym, podpatruję ciekawsze wypowiedzi dotyczące spraw elbląskich. Często korzystam z ich inspirującego wpływu. Czasem jednak trzeba iść „pod prąd” oczekiwań społecznych z powodów innych niż doraźne schlebianie i walka o wyborców. „Pod prąd” to znaczy bez aprobaty społecznej, np. dla zmian opłat czy podatków lokalnych, niezbędnych dla funkcjonowania miasta.

Przykład: na wejściu w kadencję dostaliśmy prezent w postaci 12-procentowej podwyżki cen wody i ścieków. Na 2012 rok, a więc już za „nas”, to „tylko” niecałe 4 proc.(niestety, trzeba spłacać kredyty zaciągnięte na modernizację). Czy mieszkańcy pochwalą nas za te „tylko” i za dobrą jakość wody? Wiemy, że nie.
     W tych dylematach tkwią trudne wybory radnych; te wybory są różne – wynikające z przekonania, wiedzy, dyscypliny klubowej, oportunizmu, spolegliwości. Także z konieczności poszukiwania niezbędnych środków finansowych. Popełniane są rzeczywiście błędy merytoryczne (zepsuliśmy Strefę Płatnego Parkowania – do poprawy, namieszaliśmy w służbie zdrowia), odbijające się na rzeczywistości miejskiej. Niestety, w radnych też się za mało inwestuje, tak było ongiś, tak jest i teraz, ale i także – być może – za mało radni inwestują w siebie. Zjazd Miejski SLD zwrócił radnym lewicy ostrą uwagę na konieczność nowej jakości w ich pracy. Krytyczna samoocena jest niezbędna. Sami przyznajemy się do tego.
     W swojej internetowej wypowiedzi pt. „Dokąd władza Elbląg prowadzi? Czy aby nie na manowce?” Pan Stefan Rembelski (używam też słowa autor) stawia się w roli guru elbląskiej samorządności, stając się jej czwartym filarem, po RM, prezydencie, mieszkańcach. Mamy więc Wielkiego Recenzenta i Przewodnika zagubionych radnych. Wspomnianym tekstem przebija dotychczasowe swoje doktrynerstwo. Diagnoza i recepta na rozwój miasta pewnością siebie przypominają mi pewność towarzyszącą tworzeniu Elbląskiego Parku Technologicznego, mającego przynieść mannę w postaci tysięcy miejsc pracy. EPT dzisiaj oszczędzę, więc wracam do autora.
     Dużo napisane, dużo „wody”, trochę treści i racji nieodkrywających Ameryki, bo znanych. To bajkopisanie bez morału. Na tle nie najlepszej „prasy” dla władzy, z przyczyn zawinionych i niezawinionych, artykuł trafia w zapotrzebowanie, co widać po treści komentarzy. Są też jednak wypowiedzi wątpiące w nieomylność guru. Poszerzając je, narażam się sporej rzeszy doraźnych fanów Pana Stefana – to ryzyko jest jednak wkomponowane w bycie osobą w miarę publiczną. Nie wyznaję też brzydkiej zasady o karawanie, która idzie dalej.
     Wspomniane „trochę treści i racji” zostawiam na potem, natomiast najpierw wyciskanie „wody”.
     
     Działki
     
Pan Rembelski chciałby „wpuścić nas w maliny”, a szerzej – w „działki”. Maliny rosną przecież na działkach. Wyrzucić działkowców z 340 ha ich działek, a na to miejsce popłynie rzeka pracy, usług i handlu. Gdzieś za miastem kupić 100 ha ziemi na działki po 3 złote za metr i wozić działkowców autobusem. Koszty – to raptem 3 mln na zakup ziemi; i wszystko. Działkowcom każemy się zebrać na Wyspie Spichrzów z dobytkiem działkowym, ustawimy w kolumny i pomaszerujemy 10- 20 km do karczowania Nowej Ziemi.
     Pominę dzisiaj wywody autora dotyczące budżetu, bo w kontekście jego twardego przekonania o celowości powyższych działań opadają ręce, nawet laika w ekonomii. W mieście mamy tysiące działek, praktycznie poza centrum. Teren można przeznaczyć pod ważny cel, ale odszkodowanie za uprawy i zabudowania trzeba zapłacić. Przykład: sporo lat temu zlikwidowano działki w obrębie skrzyżowania Płk Dąbka i Ogólnej pod pętlę tramwajową. Za działkę bez wielkich upraw miasto, zgodnie z orzeczeniem rzeczoznawcy, musiało zapłacić od 6-10 tys. złotych (a nawet więcej). To dosyć dawno, a w działki te, wiedząc o konieczności ich likwidacji, działkowcy nie inwestowali. Spójrzmy natomiast na działki dzisiejsze i trud oraz pieniądze włożone w ich urządzenie. Jaka to mogłaby być wycena? I jeszcze to kupno 100 ha za miastem (gdzie?) i 3 złote za metr. A może by tak Inflanty kupić? Te nowe działki należałoby wyposażyć w niezbędną infrastrukturę, a koszty? Całość – co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych, a nie kieszonkowe Pana Rembelskiego – 3 mln. Czy proponuje więc on na ten cel znaczące podniesienie podatków i opłat? I jeszcze tylko drobnostka – działkowcy to przecież relikt PRL-u, a więc gorsi elblążanie, bez prawa decydowania o sobie. Dla tak wytrawnego kapitalisty to tylko logistyczna operacja.
     Co do terenów inwestycyjnych; ich akurat nie brakuje, i w centrum, i na obrzeżach. Oby byli chętni.
     
     EPEC
     
Trochę „wody” wycisnęliśmy, ale dalej. Pan Rembelski już zadekretował radnym sprzedaż EPEC-u i EPWiK-u. Próba była, ale w poprzedniej kadencji; po namiastkach konsultacji nie było zgody radnych SLD. W temacie EPEC duże używanie daje słynna Skoda Superb. To pole, gdzie zgadzam się po części z autorem, a tam, gdzie uogólnia, wykorzystując to – nie zgadzam się. Krytycznie oceniam ten zakup. Dopuściłbym zakup np. Skody Roomster niezbędnej do dojazdu do oddalonych o parę kilometrów instalacji, ale reprezentacyjna limuzyna w tej firmie to zbytek. Oceniam to w kategorii sprzeczności z etyką pracownika samorządu, nawet zwyczajową. Żyjemy w czasach zaciskania pasa, a dotyczyć to powinno wszystkich. Proponowałem mojemu klubowi wystąpienie o odwołanie prezesa EPEC, ale klub też nie jest monolitem. Dodaję, że radni otrzymują sporo korespondencji odnośnie sytuacji w przedsiębiorstwie, wystąpiłem więc do przewodniczącego RM o definitywne wyjaśnienie sygnalizowanych spraw.
     Na marginesie samochodów: wymianę siedmioletniego samochodu prezydenckiego na nowy uważam za zasadną.
     EPWiK to chyba Pan Rembelski chciałby sprzedać, bo ja o takich zamiarach, jak dotąd, nie słyszałem.
     Jedno jest dla mnie pewne. W polityce małej czy dużej – nigdy nie mów nigdy, ale ewentualna decyzja o prywatyzacji EPEC-u i EPWiK-u należałaby do mieszkańców. Nie dopuszczam innego działania.
     
     Program mieszkaniowy
     
Trudna sytuacja „mieszkaniówki’ daje pole do populizmu. To gospodarka , której od lat nawet etapowo nie reformowano. Stąd konieczny radykalizm przyjęty w „Programie Mieszkaniowym”. Autor na pewno go nie zna – bo pisze o bezrefleksyjnej sesji. Wykorzystuje bolesny temat podwyżki czynszowej, a tak wnikliwy – swoim zdaniem – analityk powinien znać wszystkie elementy programu, w którym zawarto wiele, aby końcowe skutki byłyby ograniczane. Specjalista od budżetu powinien dostrzec ponad 6 mln na dodatki mieszkaniowe, a jeszcze ulgi do 40 proc. wysokości czynszu. Radni nie przyjmowali bezrefleksyjnie tego dokumentu, który będzie pod ich specjalnym nadzorem; z pewnością i społecznym. Radni lewicy wpłynęli na zwiększenie bonifikat na wykup, możliwość ulg dłużej niż proponowany jeden rok, coroczną ocenę skutków. Brak rozwiązań systemowych byłby z pewnością dla autora okazją do formułowania w przyszłości oskarżeń o zaniechania: brak remontów, dług czynszowy wzrasta, dlaczego nic nie robicie?
     
     Wspomniane „trochę treści i racji”, chociaż jest ich coraz mniej. Pozimowe remonty dróg; jeżeli my widzimy ich stan krytycznie, to tak samo czuje potencjalny inwestor czy turysta. Czy jednak nie za wcześnie już teraz na solidne prace? Dużych przedsięwzięć drogowych w tym roku nie będzie brakowało.
     Troska o impuls inwestycyjny, o przedsiębiorczość elbląską, o promocję. Zgoda, jest także stanowisko dwóch Komisji: Gospodarczej i Bezpieczeństwa z 27 lutego, podkreślające konieczność poszukiwania, wspólnie z przedsiębiorcami, rezerw w tworzeniu warunków do pobudzania i rozwoju przedsiębiorstw elbląskich. Przełamywanie stereotypów o nie zawsze przyjaznej atmosferze wobec przedsiębiorstw w mieście. Także uaktywnienie miasta w sferze promocji i działań proinwestycyjnych, a więc pozyskiwanie inwestorów krajowych i zagranicznych. W tym – odejście od prostych, dominujących dotąd metod promocji, na rzecz bardziej aktywnych, z wykorzystaniem doświadczeń samorządów pozyskujących inwestorów.
     To tylko zapis, niemniej jednak radni – niezależnie od opcji – są coraz bardziej zdeterminowani w oczekiwaniu na efekty, bo temu miała służyć nasza cierpliwość i pewnego rodzaju parasol, czasem krytycznie przyjmowany przez mieszkańców, nad wdrażanymi propozycjami i zmianami. Czas już na stawianie ocen, bo to prawie półmetek.
     Zatrzymałem się w tym momencie i jeszcze raz wczytałem się w złote myśli, bo może coś autentycznie świeżego pominąłem. Dotarłem do pół miliarda za sprzedaż działek i półtora miliarda z inwestycji budowlanych. I znowu ogrody działkowe… Zrezygnowałem.
     Panie Stefanie! Może my, ignoranci, nie ogarniamy głębi. Zapraszam na sesje, posiedzenia Komisji i korepetycje dla nas; naprawdę, chcę poznać Pana realne pomysły na „mieszkaniówkę”, jak przeprowadzić operację „działki”, jak uaktywnić promocję, co zrobić dla przedsiębiorców. Jestem do zreformowania. Może więc najpierw „burza mózgów”, po której Pan sam dokona odwodnienia tych wspaniałych inicjatyw i zostanie esencja. Pozdrowienia.
Ryszard Klim, radny Radu Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • panie radny bardzo mądre spostrzeżenia, wszedzie ludzie" puszczający nas w maliny" i ty jedyny który to widzisz! Jestescie siebie warci najmądrzejsi i nieomylni a pan w pierwszym szeregu bez względu na wyniki. Najważniejsze zabłysnąc ŻAŁOSNE !!!!! Przecież to i tak nie wasze pieniądze my wszyscy za to płacimy a wy macie to w głębokim poważaniu. Dajcie młodym zabłysnąć to nasza przyszłosc a wy na ryby, na działke, wam starczy do 10.Wojskowa emerytura nie starcza na życie ?W ratuszu powinni zasiadać ludzie mający 1.200 zł na 3 osoby miesięcznie oni napewno bardzo dobrze i rozsądnie wydadzą nasze pieniądze. Byliscie, jestescie i będziecie zawsze jajogłowi z myślami z tamtej epoki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2012-03-19)
 • Do anonima obok: i najlepiej tylko po podstawówce, bo wykształecenie i doświadczenie życiowe nie są potrzebne. Bo przecież nie trzeba na niczym się znać, wystarczy tylko umieć dobrze robić zakupy. Znaczy tanio. A problem zarobienia na nie ? To się pożyczy. Allbo weźmie od tych co się uczyli, kształcili, pracowali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  maxx(2012-03-19)
 • Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki, ale tym razem Rysiu źle, no po prostu źle zrobiłeś wchodząc w polemikę. Przecież "ta persona" czekała od kilku miesięcy na takie reakcje, czekała i czekała aż się w końcu doczekała. I teraz czeka cię pokaz medialnego show a chcaiłbym ci zacytować staro-polskie powiedzenie: Nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a następnie pokona doświadczeniem! Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RobertF(2012-03-19)
 • Wowka Po raz kolejny autor artykułu mnie zdumiał odwaga oraz rozsądną wypowiedzią i logicznym myślenie. Pomimo, że reprezentuje ład i myśl nie „ z mojej bajki” to trzeba przyznać, ze faktycznie więcej takich radnych by nam się przydało, którzy umieją mówić i pisać, a co najważniejsze myśleć. Jednak jeśli chodzi o EPEC i EWPIK uważam, ze jeśli nie sprzedać to przynajmniej zmodernizować i uszczuplić „ kadry i biura” choć nie widzę zagrożeń sprzedaży przy pozostawieniu w rękach miasta całej infrastruktury podziemnej. Najistotniejsza była by również wycena za oba zakłady uważam tak mniej więcej po 650 milionów każdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wowka(2012-03-19)
 • Ręmbalski dobrze napisał a teraz jakiś pismak z platformy próbuje ratować honor i dup. .. .. te nedznej platformy która tonie na oczach wszystkich za póżno darmozjady wasze koryto oddala się i na nic te nedzne tłuma czenia miejcie honor
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-19)
 • prezes EPEC siedzi na gorącym krześle i kwestią czasu jest jego odwołanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-19)
 • i to jest rzetelna informacji, a nie scfi Rembelskiego, oby takich więcej głosuję na PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-19)
 • Brawo Panie Klim. dokładnie to mamy na myśli my wszyscy, którzy chcemy dobra miasta. Niestety obawiam się, że mieszkańców nie interesuje to co możemy i powinniśmy zrobić dla naszego miasta, co możemy dla niego dać, tylko ile można z tego miasta wyciągnąć dla siebie. Rembelski rzuca gołymi hasłami, żeruje na biedzie i niemocy społeczeństwa, nie dając i nie proponując nic w zamian. Niestety możliwości finansowania miasta są ograniczone, dlatego nasze długi z poprzednich kadencji Pana Słoniny musimy spłacać teraz sami, podwyżkami za czynsz, epec, parkowanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  joozek(2012-03-19)
 • panie Wowka zejdz pan na ziemie EPEC + EPWiK razem nie sa warte wiecej jak 130 mln zl, w wycenie liczy sie rowniez zadluzenie w tym bankowe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lensky(2012-03-19)
 • panie Klim czy w tym zdaniu "Dodaję, że radni otrzymują sporo korespondencji odnośnie sytuacji w przedsiębiorstwie, wystąpiłem więc do przewodniczącego RM o definitywne wyjaśnienie sygnalizowanych spraw. " chodzi o sprawę fałszywego świadectwa pracy prezesa epec rzecz ewidentnie nadająca się do postępowania prokuratury a nie wyjaśnień działaczy PO!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-19)
 • Do "lensky" proszę przypomnij nam na ile wyceniono dwa lata temu EPEC zanim chciał sprywatyzować poprzedni prezydent? Przez 20 lat pracowałem w 'branży" w kilku krajach Europy i żeby zrobić infrastrukturę podziemna o długości 110 km bez węzłów to wydatek około 400 młn!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-19)
 • szanowny panie bez podpisu, w wycenie przedsiebiorstwa liczy sie wiele czynnikow, rynek, ilosc zawartych umow na dostawe, poziom cen sprzedazy, infrastruktura i jej zamortyzowanie w sensie tak ksiegowym jak i technicznym itd. - dlatego rzeczoznawca majatkowy to osobny zawod, natomiast sam EPEC nie jest na dzisiaj wiecej wart jak 90mln zl; EPEWiK bez sieci i z ogromnym dlugie to z dobra "gorka - reszte"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lensky(2012-03-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)