Wtorek 26-03-2019, imieniny Emanuela, Teodora
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O euro słów parę

Rozmowa z Bogdanem Włodarczykiem, dyrektorem oddziału PKO BP w Elblągu.

Joanna Ułanowska-Horn: Euro - waluta zjednoczonej Europy - jest już w obrocie, przynajmniej bankowym. Jak długo trwały przygotowania pańskiego banku do wprowadzenia tej waluty?
     Bogdan Włodarczyk: Rzeczywiście, pracy było sporo. Bank rozpoczął przygotowania już na długo przed wprowadzeniem euro. Wcześniej już dokonywaliśmy transakcji w euro, udzielaliśmy także kredytów w tej walucie. Przygotowywaliśmy klientów, drukowaliśmy ulotki informacyjne, przygotowywaliśmy także nasze systemy informatyczne. 1 stycznia, kiedy euro weszło do obrotu, byliśmy już gotowi. Konwersja wszystkich operacji zagranicznych w walucie Unii trwała kilkanaście godzin.
     
     J.U.: To było jednak dużo pracy...
     B.W.: Dostosowywaliśmy przede wszystkim system informatyczny, konta, musieliśmy wszystko sprawdzić, by klienci byli zadowoleni i wiedzieli, w jakich wysokościach są ich konta bankowe. Funkcjonuje już wszystko bez zastrzeżeń.
     
     J.U.: Czy bankowcy już przyzwyczaili się do nowej waluty?
     B.W.: Prowadziliśmy przez listopad i grudzień przygotowania naszych skarbników i kasjerów do wprowadzenia euro. Były to szkolenia dotyczące zapoznania się z banknotami i monetami, sposobami zabezpieczeń oraz obrotu walutą.
     
     J.U.: Czy w bankach jest duże zainteresowanie euro?
     B.W.: Jest spore zainteresowanie. Niektórzy pytają nawet z ciekawości. A klienci posiadający obcą walutę na swoich kontach bądź też ci, którzy mają lokaty w innych walutach europejskich, sprawdzają swoje konta.
     
     J.U.: Czy są jeszcze klienci, który nieco się spóźnili z wymianą i do tej pory oddają np. marki, liry włoskie, franki francuskie?
     B.W.: Przychodzą tacy klienci, którzy sprzedają taką walutę. Jest od tego prowizja.
     
     J.U.: Nie wszyscy jeszcze mieli okazję zobaczyć nowe banknoty i bilon. A tam są charakterystyczne symbole.
     B.W.: Pieniądze są wykonane z włókna bawełnianego, nawet można je prać!
     Jest osiem banknotów o nominałach: 500, 200, 100, 50, 20 10 i 5 euro. Mają swoje charakterystyczne znaki: Na pierwszej stronie są okna i bramy, symbolizujące otwarcie, z drugiej strony są mosty, które oznaczają ideę pojednania pomiędzy krajami Unii Europejskiej, porozumienia między krajami Wspólnoty. Banknoty euro mają sporo zabezpieczeń: hologram, nitki zabezpieczające, znak wodny. To są już najwyższej klasy zabezpieczenia.
     
     J.U.: Czy nie ma pan wrażenia, że mając euro w ręku można się czuć naprawdę w Europie?
     B.W.: Jesteśmy w Europie. Wyjeżdżając do strefy wspólnej waluty nie będziemy musieli wymieniać pieniędzy. Będzie nam o wiele wygodniej. Ale tak naprawdę do Unii Europejskiej wejdziemy w 2004 roku. Ale wspólną walutę będziemy mogli wprowadzić najwcześniej w 2006-2007 roku.
     
     
     
     Wywiady Studia El emitowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej zawsze po Wiadomościach o 17.15.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia klasyczna
Kuchnia nowoczesna III
Kuchnia nowoczesna II
Kuchnia inna niż inne