UWAGA!

O żegludze śródlądowej w Elblągu

 Elbląg, O żegludze śródlądowej w Elblągu
fot. ze strony www.warmia.mazury.pl

Elbląg będzie gospodarzem pierwszego, założycielskiego Sejmiku Żeglugi Śródlądowej. 10 i 11 lipca spotkają się tu przedstawiciele niemal stu organizacji, stowarzyszeń, związków, fundacji i klastrów zajmujących żeglugą śródlądową.

- To ma być forum współpracy i wymiany doświadczeń otwarte dla wszystkich podmiotów zainteresowanych rozwojem dróg wodnych w Polsce – mówi marszałek Jacek Protas. – Jesteśmy krajem bogatym w drogi wodne, prawie co dziesiąty kilometr europejskich dróg wodnych znajduje się w Polsce, tymczasem udział transportu śródlądowego w przewozach ogółem jest u nas dziesięciokrotnie niższy, niż średnia dla całej Unii Europejskiej.
       W ostatnich latach widać większe zainteresowanie i aktywność środowisk działających na rzecz turystyki i transportu śródlądowego, jednak zwykle są to działania rozproszone. Sejmik ma spowodować połączenie sił, a tym samym większą skuteczność. Są to zwykle inicjatywy wspierane przez samorządy wojewódzkie, dlatego marszałkowie zainicjują współpracę w takiej formule.
       - Nie dążymy do tego, by Elbląg stał się miejscem kolejnych spotkań poświęconych żegludze śródlądowej, mamy bowiem świadomość, że budowanie nawet lokalnego sukcesu opartego o walory dróg wodnych uzależnione jest od rozwoju całej sieci – dodaje marszałek. - Elbląg jest tego najlepszym przykładem. Port elbląski może się rozwijać, jeśli jego przyszłość oprze się o wykorzystanie transportowe Wisły i połączeń wodnych z rzekami i kanałami Zachodniej Europy. Podobne mechanizmy funkcjonują w turystyce wodnej.
       Pierwsze posiedzenie będzie poświęcone turystycznemu wykorzystaniu rzek. Odbędą się dwa panele: turystyka wodna w Polsce oraz edukacja żeglarska. Efektem ma być opracowanie raportu otwarcia na temat turystyki wodnej, wielości inicjatyw i inwestycji w tym zakresie. Ma także powstać ogólnopolski program edukacji żeglarskiej w oparciu drogi i akweny śródlądowe.
      
       Organizatorem I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Patronat nad wydarzeniem objęli: minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, minister sportu i turystyki Joanna Mucha i wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
      
      
      
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • o żegludze śródlądowej to niech debatuję sobie w Olsztynie, Elbląg to miasto morskie i portowe, dlatego tu powinny sie odbywac debaty o żegludze morskiej, niestety pan Wcisła ciągnie Elbląg razem z panem Protasem do ciemnej dziury, chce przerobić miasto na wioskę gdzieś z dala od morza
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    11
    3
    sdffsd(2013-07-09)
  • No i dupa blada. Oba panele pomijają istotny dla mieszkańców i rozwoju turystyki temat a mianowicie udostępnienie wód Zalewu Wiślanego dla jednostek Żeglugi Śródlądowej. Bez tego Zalew Wiślany zawsze będzie straszył pustką bo dla bałtyckich jednostek morskich głębokość żeglowna Zalewu 1,4 metra to o wiele za mało a jednostki Żeglugi Śródlądowej po Zalewie pływać nie mają prawa. Hero.
  • Niestety, większość durnowatych obywateli durnowatego Elbląga woli być dumna z istnienia w ich mieście Delegatury Urzędu Morskiego niż pływać za niewielkie pieniądze stateczkiem białej floty pomiędzy Elblągiem a Krynicą Morską. Dla mnie Elbląg to niestety "miasto idiotów ". Hero.
  • Oba panele dyskusyjne ustawiono tak aby spotkać się, pogadać i nic nie zmienić w istniejących, absurdalnych uregulowaniach prawnych regulujących pływanie po Zalewie Wiślanym. Bo jedyne lekarstwo na rozwój turystyki wodnej w regionie to zrównanie prawne Zalewu Wiślanego z tysiącem mazurskich jezior aby przybyszom nie sprawiało różnicy czy są na jez. Śniardwy czy w największym turystycznym zadupiu w województwie warmińsko-mazurskim jakim za sprawą morskości rzeki Elbląg znalazło się miasto Elbląg. Hero.
  • Pociągnąć do odpowiedzialności winni kmiota, który określił te wody jako "morskie" a drugiego za podzielenie Zalewu na pół bo nie wspomnę już o wujaszku Stalinie, który te wody także podzielił bez sensu - no ale bandycie można darować. Od wielu lat towarzystwo wzajemnej adoracji spotyka się w sprawie i mądrze kiwa głowami - łącznie z samorządowcami gmin okolicznych tonących w niemocy twórczej. Żeglugę i jakikolwiek transport istotny na terenach okolicznych już dawno załatwiono - chyba będą kombinować - co by tu jeszcze panie dziejaszku załatwić?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    1
    MiejscowyAborygen(2013-07-09)
  • Debata o Żegludze powiadacie? Tymczasem sezon w pełni a statek Z Elbląga do Krynicy nie pływa. Nadzalewową musiała przejąć prywatna firma aby się okazało, że jednak się opłaca. Legendarną linie nr 2 do Bażantarni chce się zlikwidować a największy basen w Europie zamknięty. Co z Truso? Też amen w pacierzu. Durnie rządzą tym miastem. Elbląg ma możliwość być główną bazą turystyczną w regionie, stąd powinny być idealne warunki do wypadów do Fromborka, Krynicy czy Malborka a nawet o Pasłęk można zahaczyć. Brak logistyki i reklamy w tym mieście powala.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    0
    yacholex(2013-07-09)
  • Może niech najpierw pojada na mierzję z łopatami. .. Jak brzydko wyglda starówka bez uliczki przy nadbrzeżu kanału ( rz. Elbląg jak twierdza elb. Romerowie. .. "
  • ". .. czy w największym turystycznym zadupiu w województwie warmińsko-mazurskim jakim za sprawą morskości rzeki Elbląg znalazło się miasto Elbląg. .. " - w zadupiu to znalazł się Elbląg w 1999 roku.
Reklama