Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

idzie zima pamiętajmy.... idzie zima pamiętajmy....

Odbudowa „berlinki”

Elbląg, Odbudowa „berlinki” Odbudowana "berlinka" przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta

Podczas piątkowego spotkania polsko-rosyjskiego w Urzędzie Miejskim w Elblągu potwierdzono konieczność odbudowania drogi Elbląg-Kaliningrad i budowy infrastruktury przejścia granicznego Grzechotki-Mamonowo II.

Stronę polską w piątkowych negocjacjach reprezentowali: poseł Wiesław Walendziak, prezydent Elbląga Henryk Słonina, wiceprezydent Marek Gliszczyński, dyrektor Kazimierz Barcikowski z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Zdzisław Płotek, dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych oraz szef biura posła Walendziaka Michał Wawryn.
     Ze strony rosyjskiej w spotkaniu udział wzięli: Wiktor Romanowski, wicegubernator Obwodu Kaliningradzkiego i Jurij Anienkow, przedstawiciel obwodu w Polsce.
     Romanowski poinformował, że 19 stycznia w Kaliningradzie odbędzie się spotkanie z udziałem Ministra Transportu Rosji Siergieja Franka. Głównym tematem tego spotkania będzie odbudowa drogi Kaliningrad-Elbląg tzw. „berlinki”.
     - Zaangażowanie polskiej strony w odbudowę jej odcinka, wykazane w roku 2000 i zamierzenia zawarte w harmonogramie przewidującym całkowite zakończenie tej inwestycji w 2005 roku, stanowią argument dla rosyjskiej strony, ażeby wznowić odbudowę swojego odcinka - informuje rzecznik prasowy zarządu Elbląga Mirosław Dymczak.
     Polska strona liczy, że decyzje w sprawie odbudowy rosyjskiej części drogi podjęte zostaną w oparciu o ustalenia narady w Kaliningradzie.
     Wiktor Romanowski, wicegubernator Obwodu Kaliningradzkiego, dodaje że konieczne będzie podpisanie na wysokim międzyrządowym szczeblu polsko-rosyjskim specjalnego memorandum o odbudowie „berlinki”.
     Uczestnicy spotkania podkreślili, że odbudowa drogi Kaliningrad-Elbląg nabiera już znaczenia europejskiego. Stanowić będzie bowiem najkrótsze połączenie z Europy zachodniej do północno-zachodniej Rosji i państw nadbałtyckich.
     Poseł Wiesław Walendziak zapowiedział, iż poczyni starania aby sprawa odbudowy „berlinki” i budowy przejścia granicznego w Grzechotkach została rozpatrzona przez Radę Ministrów. Dodał również, że pod koniec stycznia br. do Elbląga przyjedzie minister spraw wewnętrznych i administracji Marek Biernacki. Minister zapozna się na miejscu z programem odbudowy drogi i budowy przejścia granicznego.
     W trakcie piątkowych negocjacji podkreślono również, że polski odcinek drogi jest już przejezdny aż do samej granicy z 10 kilometrowym objazdem przez Braniewo. Przejście graniczne Grzechotki-Mamonowo I może zatem być włączone do ruchu etapami: najpierw dla pieszych, a następnie dla samochodów osobowych, autobusów, pojazdów ciężarowych o mniejszej ładowności, a na koniec bez ograniczeń, łącznie z oddaniem do użytku terminala. Uruchomienie przejścia nastąpi jednak nie wcześniej niż w roku 2002.
     Dyrektor Kazimierz Barcikowski poinformował, że odbudowa dwóch mostów i wiaduktu na odcinku między Chruścielem i Maciejewem potrwa 20 miesięcy w latach 2001-2002 i pochłonie 37 mln złotych.
AK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Hosting WWW START
Hosting WWW BIZNES