Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Odprawy fitosanitarne na wyciągnięcie ręki

 
Elbląg, Odprawy fitosanitarne na wyciągnięcie ręki Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk zapewniał, że to już kwestia tygodni, by elbląski port mógł prowadzić odprawy fitosanitarne (fot. MS)
Rek

Wszystko wskazuje na to, że elbląski port jest na ostatniej prostej do uzyskania zgody na prowadzenie odpraw fitosanitarnych. Musi jeszcze zostać wyznaczone miejsce do utylizacji towarów, które nie spełniają norm polskich i unijnych, a wtedy rozporządzenie zostanie zmienione „od ręki” - zapewnił dziś (1 października) w Elblągu Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Od lat władze portu i kolejni prezydenci Elbląga zabiegają o możliwość prowadzenia odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie. Jednak nic nie wskórali. Wiele osób zaangażowanych w lobbowanie w tej sprawie uważa, że ministerstwo zwleka, bo wojewoda warmińsko-mazurski, który wydaje opinię na ten temat, nie jest przychylny inicjatywie.
     - Chcę podkreślić, że ani ja, ani moje służby nie blokują możliwości odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie. Decyzję w tej sprawie podejmuje minister rolnictwa, do którego razem z prezydentem Elbląga wybieramy się w przyszłym tygodniu, by rozmawiać na ten temat – mówił w sierpniu, podczas wizyty w Elblągu wojewoda Marian Podziewski. - Ta sprawa ciągnie się za długo, sam pisałem kilka opinii w tej sprawie.
     Dziś wszystko wydaje się być na ostatniej prostej. Elbląski port wizytowali: Tadeusz Nalewajk, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, Tadeusz Kłos, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz poseł PSL Stanisław Żelichowski. I wszyscy zgodnie zapewniali – do zgody na odprawy jest zaledwie krok.
     - Pewne elementy, jeśli chodzi o kontrolę weterynaryjną, zostały w elbląskim porcie wprowadzone w zeszłym roku. W tym roku została zmieniona ustawa. Jednak po spełnieniu ostatnich warunków myślę, że w najbliższym czasie, ten port jako 21. punkt na mapie kraju, będzie odprawiał również produkty pochodzenia roślinnego – mówił wiceminister Tadeusz Nalewajk.
     Tadeusz Kłos, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa chwalił przygotowania elbląskiego portu do prowadzenia odpraw fitosanitarnych, ale: - Są pewne warunki techniczne, które muszą być uzupełnione. Chodzi o miejsce kontroli, jak również o miejsce utylizacji towarów, które nie spełniają norm Polski i Unii Europejskiej. Z zapewnień prezydenta i dyrektora portu wynika, że wkrótce warunki będą na tyle właściwie, że rozporządzenie ministra zostanie zmienione.
     - Większość tych warunków głównych, które są wymagane w rozporządzeniu odnośnie przejść przeprowadzających kontrole fitosanitarne, jest spełniona - zapewniał Arkadiusz Zgliński, dyrektor portu morskiego w Elblągu. - Konieczne jest spełnienie warunków technicznych, czyli w pierwszej kolejności należy stworzyć opracowanie zagrożeń i ich eliminację. Głównie chodzi o spalanie i utylizację towarów, które nie spełniają norm. My te zalecenia spełnimy w jak najszybszym terminie - deklarował. - Następnie przedstawimy raport i mam nadzieję, że wkrótce te kontrole będą mogły ruszyć.
     - Z takimi towarami może być to jeden przypadek na rok czy na dwa, ale trzeba mieć miejsce na ich utylizację, np. partii drewna, jeśli znajdzie się w niej szkodnik - wskazywał wiceminister Nalewajk. - Nie trzeba od razu budować spalarni, ale na przykład podpisać umowę z danym przedsiębiorcą. Jeśli te warunki zostaną spełnione, nie widzę żadnego problemu z wydaniem korzystnej dla elbląskiego portu decyzji. Zrobimy to bez zbędnej zwłoki, czyli od ręki. To kwestia tygodni - zakończył wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
     Co taka decyzja oznacza dla naszego portu?
     - Pełne wykorzystanie potencjału elbląskiego portu, poszerzenie towarów sprowadzanych, wzrost znaczenia portu oraz da miejsca pracy - wskazał Arkadiusz Zgliński.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A to zdjęcie to jakąś starą komórką było robione? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  (2015-10-01)
 • Odprawy fito-sanitarne, zapowiadane przez pania Gelert, mialy byc 2 lata temu. Czuje sie oszukany przez pania Gelert i PO wiec juz bede inaczej glosowal !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  Jacoby(2015-10-01)
 • Albo ja mam jakieś DEJAVU albo coś ze mną nie tak, ale o tym, że odprawy są już tuż, tuż słyszałem jakieś dwa. .. trzy lata temu - mogę się mylić co do lat wstecz, ale bankowo już o tym była mowa wiele razy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 0
  o.co.kaman(2015-10-01)
 • Przecież już Gelert załatwiła, co Oni przed wyborami wariują? jest jej foto przed portem i wywiad, chyba, że kłamała?, no chyba.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 0
  (2015-10-01)
 • wszyscy robią tam zdjęcia i mówią "już już tuż tuż. .. " a potem - tylko 4 lata minął i trzeba odświezyć zdjątko. Albo odprawy, albo przekop - to stałe dyżurne tematy. Nic nie robią przez 4 lata, a potem ile to obiecanek, a "ciemny lud"już nie kupi. My też uczymy się od was
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 0
  (2015-10-01)
 • A zarobki pana z portu tak czy siak wysokie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  cosik(2015-10-01)
 • Jak uda im się, to wkrótce wprowadzić to Pan Wilk będzie miał kłopot, bo to jedyna rzecz o której mówi że chciałby "załatwić". W takim wypadku gdyby uzyskał mandat to przyszłoby mu spać na ławie poselskiej a chyba nie tego oczekujemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  loop(2015-10-01)
 • Protas nierób teraz ? przed wyborami ? PRECZ !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Koko cc(2015-10-01)
 • W tym kraju częściej powinny być wybory. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  PolskiAnarchista(2015-10-01)
 • Po co odprawy fitosanitarne robić w PORCIE MORSKIM skoro krowy można gonić po Zalewie Wiślanym piechotą i odprawy celne przeprowadzać w dowolnym miejscu. Głębokość morskiego z nazwy toru wodnego prowadzącego do Elbląga przy średnim stanie wód 1,4 metra, w czasie suszy spada poniżej 1 metra. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-10-01)
 • Pierdu, pierdu o odprawach fitosanitarnych a żeglugi pasażerskiej pomiędzy Elblągiem a Krynicą Morską od lat nie ma i raczej szybko nie będzie. Elbląscy politycy to jakiś absurdalny MATRIX. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 0
  (2015-10-01)
 • Co chcecie odprawiać, zimą po Zalewie się nie pływa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2015-10-01)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem