UWAGA!

Ograniczą emisję CO2

Alstom i PGE Elektrownia Bełchatów S.A. (PGE) podpisały „List Intencyjny” dotyczący rozwoju a następnie uruchomienia CCS - instalacji wychwytywania i składowania CO2 w Elektrowni Bełchatów.

W pierwszej fazie, dla istniejącego bloku nr 12 w Elektrowni Bełchatów, Alstom zaprojektuje i zbuduje pilotażową instalację wychwytywania i składowania CO2, która dzięki opracowanej przez Alstom, zaawansowanej technologii bazującej na aminach, będzie w stanie wychwycić około 100 tys. ton CO2 rocznie. Ta pilotażowa instalacja będzie wspólnie obsługiwana przez Alstom i Elektrownię Bełchatów, a jej uruchomienie spodziewane jest w połowie 2011 r.
     W drugiej fazie, Alstom i PGE planują zbudowanie instalacji przemysłowej CCS o większej wydajności, która będzie wychwytywać CO2 z aktualnie budowanego przez Alstom nowego bloku energetycznego o mocy 858 MW opalanego węglem brunatnym. Uruchomienie tej instalacji planowane jest na 2015 r.
     Węgiel brunatny oraz węgiel kamienny stanowią podstawę polskiego sektora energetycznego. W wyniku uruchomienia instalacji CCS w Elektrowni Bełchatów roczna emisja dwutlenku węgla zostanie zmniejszona o ponad 1 milion ton.
     Planowany projekt CCS w Elektrowni Bełchatów jest jednym z projektów ubiegających się o uzyskanie finansowania z Unijnego Programu dotyczącego Wychwytywania i Składowania Dwutlenku Węgla (Flagship Programme). Elektrownia Bełchatów jest w Polsce liderem w zakresie wdrażania technologii CCS na tak szeroką skalę.
     We współpracy z koncernem The Dow Chemical Company, światowym liderem w technologiach przeróbki gazu, Alstom aktualnie rozwija zaawansowaną technologię bazującą na wykorzystaniu amin w procesie wychwytywania tlenków węgla ze spalin dla potrzeb przemysłu energetycznego oraz jemu pokrewnych, wykorzystujących tlen w procesie spalania węgla. W porównaniu do dotychczas stosowanych, standardowych technologii aminowych, ten nowy, technologicznie zaawansowany proces aminowy zapewni istotne ograniczenie energii niezbędnej do wyizolowania i wychwycenia CO2.
     Alstom przoduje w rozwijaniu technologii wychwytywania dwutlenku węgla. Realizując swoją strategię w zakresie dywersyfikacji produktów, w 2007 roku Alstom podpisał porozumienia z AEP, Statoil, Vattenfall oraz E.ON, mające na celu przetestowanie technologii wychwytywaniem CO2 w USA oraz w Europie. We współpracy z EPRI i We Energies w Wisconsin w USA oraz E.ON w Szwecji i Vattenfall w Niemczech, do końca 2008 roku Alstom uruchomi trzy pilotażowe instalacje wychwytywania CO2.
     
     ***
     PGE Elektrownia Bełchatów S.A. - przy całkowitej mocy zainstalowanej wynoszącej 4440 MW - jest największą konwencjonalną elektrownią w Europie, a sam Bełchatów często nazywany jest stolicą polskiej energetyki. Elektrownia Bełchatów jest nowoczesnym zakładem spełniającym wszystkie wymogi i normy unijne. Jako pierwsza w Polsce otrzymała pozwolenie w zakresie „Zintegrowanego Zapobiegania i Ograniczania Zanieczyszczeń” (IPPC) potwierdzające zgodność z wymogami unijnej dyrektywy dotyczący IPCC. Będąc najtańszym i najbardziej wydajnym producentem energii elektrycznej w kraju, Elektrownia Bełchatów stanowi podstawę polskiej energetyki, stabilizującą krajowy rynek energetyczny. Od końca lat 90. Elektrownia Bełchatów wytwarza rocznie około 28 TWh energii elektrycznej, co daje około 20 proc. udział w produkcji energii elektrycznej w kraju i zapewnia pozycję lidera polskiego rynku energetycznego.
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wspaniały Alstom nie zrobi tej roboty za darmo. Jednak w czynie społecznym, może w ramach reklamy niech wychwyci CO2 w Elblągu tj nocne zrzuty ELEKTROCIEPŁOWNI.
  • Co to są te zrzuty?
  • Już parę razy wyłapałem jak elblaska elektrociepłownia leci se w balona. przeważnie w nocy zapieprza taki dym z komina, a oni myślą, że nie widać:)) Jednego razu ten syf poleciał w strone ul. Wiejskiej, a tam w okolicy parku są tak ustawione stare domy, ze jest takie zamkniete prawie podwórko i dymek z EC osiadł tam na podwórzu. Szaro buro brak powietrza. Innym razem w biały dzień szedłem ul Piłsudskiego i od strony EC zasuwała firana dymu. gdy doszedłem do ulicy Dąbka to moja biała koszulka wyglądała jakbym się makiem obsypał.
Reklama