Sobota 21-07-2018, imieniny Daniela, Wawrzyńca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Oni będą kopać?

Elbląg, Teraz ja - Oni będą kopać? Nabity w butelkę.

Coraz ciszej o przedsięwzięciu, które miało przynieść prawdziwy, od dawna oczekiwany w Elblągu „bum gospodarczy”, cokolwiek by on nie znaczył. Zakończenie budowy 50-kilometrowego odcinka drogi S-22 z Elbląga do granicy w Królewcu świętowano w atmosferze sukcesu. Nie zakłócił jej nawet fakt, że jeszcze długo będzie to droga donikąd. A kanał?

Jeden z samorządowców biorących udział przy uroczystym otwarciu odcinka drogi do przejścia granicznego w Grzechotkach przez panią minister Namiotło wrócił ze spotkania z podkulonym ogonem. Zamiast usłyszeć „tak, kopiemy”, było „nie ma zgody”. W ten sposób zamiast sukcesu dostało się kubłem zimnej wody. Mimo to najczęściej jednak spotykanymi wpisami na stronach internetowych pod tekstami o przekopie można przeczytać: „kopać, kopać i już”. Ci, co chcą kopać, niech po przeczytaniu poniższych zdań potwierdzą, że nie zmienią?
     W moje łapki wpadło opracowanie prof. dr inż. Tadeusza Jednorała wykonane w Instytucie Naukowo-Technicznym o nazwie „ Koncepcja Budowy Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną Łączącego Porty Zalewu Wiślanego z Morzem Bałtyckim” (Gdańsk, sierpień 2004). Czytamy w nim m.in.:
     „Budową kanału żeglugowego w polskiej części Mierzei Wiślanej zainteresowani są także biznesmeni krajowi i zagraniczni, którzy chętnie przystąpią ze swoim kapitałem do budowy „marin” w portach Zalewu Wiślanego, jak też będą współuczestniczyć w budowie kanału, co ułatwi udostępnienie Zalewu Wiślanego dla turystyki i rekreacji. Są oni skłonni przystąpić do spółki Elbląg - Kanal - Shipping Company S.A., jako inwestora budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. (…) Budową kanału żeglugowego w polskiej części Mierzei Wiślanej są zainteresowane różne instytucje zagraniczne, np. przedstawiciele Danii, Holandii, Niemiec, Szwecji, USA, jak też przedsiębiorstwa polskie m.in. Przedsiębiorstwo Robót Czerpanych i Podwodnych w Gdańsku, Eko-Centrum w Gdyni, Jachtklub „Portowiec”, Alcopol w Warszawie, które zgłaszają chęć uczestnictwa kapitałowego, co wymaga stworzenia odpowiednich form organizacyjnych, umożliwiających im włączenie się do realizacji tej inwestycji. (…) Według cen z 1996 roku koszt budowy tego typu kanału ukształtowałby się w granicach 35-40 mln dolarów w zależności od przyjętej koncepcji kanału. (…)”
     Po pierwsze, czy jest ta spółka, czy jej nie ma, są inwestorzy, czy nie, są porozumienia pisemne z państwami zainteresowanymi przekopem, czy nie?
     Dla przypomnienia i porównania cen: w 1996 r. domek poniemiecki o pow. 70 metrów kwadratowych do remontu kosztował 30 tysięcy zł, dzisiaj około 300 tys. zł, czyli nastąpił 10-krotny wzrost ceny. Hektar ziemi kosztował około 1 tysiąca zł, dzisiaj 20 tys. zł - wzrost 20-krotny. Kwota 40 mln dolarów w 1996 r. to dzisiaj również kwota znacznie powiększona.
     Po drugie, zdumiewa mnie brak jakiejkolwiek wzmianki o bursztynie i rozwiązaniach prawnych dotyczących bursztynu pozyskanego podczas kopania kanału.
     Po trzecie, jak można uwierzyć w wiarygodność możliwości wykonania tego przekopu przez wszystkich podpisujących się pod porozumieniem-deklaracją, jeśli czytam też: „...My niżej podpisani deklarujemy (…) budowę repliki historycznej Osady Truso nad jeziorem Drużno...”. Dziś wszyscy wiemy, że niewielki fragment tego, co miało być repliką Truso, powstanie na Wyspie Spichrzów.

Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.1 29 28

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • żadna nowość wystarczy uzyć hasełek w stylu "rozwój""inwestycja" "miejsca pracy""infrastruktura" "drogi" i już wszyscy przyklaskują a każdy kto głośno zaczyna się zastanawiać nad sensem traktowany jest jako oszołom, antypostepowiec i pewnie ekolog terrorysta wymuszający łapówki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  diosko(2009-01-21)
 • masz racje kolego. wojewoda i marszałek z radością podskakują z nowiną nowego planu dla warmii i mazur czytaj: papieru, bo nic z tego nie wynika. .inwestorzy jak diabeł święconej wody unikają tego regionu, a inwestycja strategiczna czyli przekop mierzeji nigdy nie bedzie zrealizowana, bo interes olsztyna bedzie nadwątlony, przktycznie po tym mieście już będzie. , poza tym niech władze poikażą, że oprócz hipermarketów powstają miejsca pracy!!!!! lipa ten region umiera i nigdy nie dogoni gdanska, poznania wrocławia, a ponoć miało być tak różowo i kolorowo agonia tylko politycy mówią nie bo są beneficjentami tego sztucznego tworu, z dziewiałtowskim i iwińskim na czele- księciiami warmii i mazur. dla nich jest to eldorado, bo żyją pasożyty z naszych publicznych pieniedzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bugi54(2009-01-21)
 • Tu tylko posel Krasulski z PiS może pomóc, bo przekop zostal obiecany przez Prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-21)
 • odnosze wrażenie, ze jak za coś weźmie sie pan prezydent to odrazu nic nie wychodzi: port, przekop, statek nowa hanza, zakłady mięsne, inkubator, światłowody, zegar słoneczny teraz modrzewina jak długo jeszcze. .. ? A nasi Radni naprawdę są Bezradni? Gdzie jest opozycjia? czy blok wyborczy wystawiajacy Słonine na prezydenta też powinna ponieść za te cuda techniki odpowiedzialność ! Proponuję w powiatowym urzędzie pracyzorganizować kurs czytania, która godzina jest na zegarze słonecznym!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kiwak(2009-01-21)
 • no wlasnie o tym mówie a wy dalej "przekop przekop" inwestycja etc no i nie widze tu zależności w nadwątlenia interesu olsztyna no bo w jaki sposób, raczej im tez zalezałoby na tej inwestycji
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-21)
 • przeciez gdyby doszło do przekopu cała gpospodarka i rozwój skupi sie na elblągu i okolicach. takie to proste. to jaki tu jest interes olsztyna????? bedzie musiał powstac uniwersytet, miejsca pracy, nowe technologie a olsztyn gdzie tytaj????? 2,5 godz 100 km daleko od szosy oj daleko. to zagrozenie dla olsztyna bo proporcje szybko p od w2zgledem gospodarczym naukowym, społecznym by sie zmieniły na korzysc naszego miasta i to tyle. więc pytam mają interes czy nie????? nie pewnie pisze to kolejny polityk wazeliniarz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bugi54(2009-01-21)
 • i jeszcze jedno lepiej zgubić z mądrym niż znaleźć z głupim, a parafrazująć wolę być ostatni z silnym trójmiastem niż pierwszym z biednym olsztynem. .. .. kto tego nie rozumie to trudno, a takie to proste
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bugi54(2009-01-21)
 • Ja podsumuje to tak, kolejny bezsensowny nic nie wnoszący pseudo artykuł „ wowki” który jest przeciw przekopowi ale nie wiadomo dlaczego i nie wiadomo za czym „ wowka” jest!?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zgrywus(2009-01-21)
 • zgrywus, pseudo artykuł o pseudo naukowcach podpisujący pseudo dokumenty o pseudo przekopie, o zbazceniu psedo gospodarczym znaczeniu, speudo miasta zarządzanego przez pseudo prezydenta, pseudo mieszkańców. Tylko wydane na to pieniążki są nie pseudo prawdziwe i czas uciekający z możliwościami tego miasta również jest jest nie speudo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  cyborg z głową(2009-01-21)
 • Panie Prezydencie dzisiaj na zebraniu Stowarzyszenia Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu przedstawiłem dokumenty przestępstwa lokalnych władz i nie tylko. Panie Prezydencie po raz kolejny namawiam Pana do rezygnacji ze stanowiska póki nie jest za późno. Na stronie www.rafzen.pl jest wystarczająca ilość dowodów aby Pana odwołać. Z powazaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jerzy Kulas(2009-01-21)
 • p. wowka, to w końcu jesteś pan z elbląga czy nie?w jednym z postów pisałeś pan ". .. a skąd pewność że jestem z elbląga. .. ?", czyli w domyśle, być może nie. jeśli nie, to nie dziwię się pańskim tekstom o przekopie, skoro może być pan żywotnie zainteresowany w niepowodzeniu inwestycji, a jeśli tak, to w czym problem, aby to potwierdzić?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ciekawe(2009-01-21)
 • do ciekawego, wowka to jest. .. .. łatwo go znaleść należy tylko chcieć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ichtovit
Artemia
Agama brodata
karma kanarek