UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Teraz ja - Orlik(i) po elbląsku

Elbląg, Teraz ja - Orlik(i) po elbląsku
Orlik w Gronowie Górnych (fot.arch.PS)

Mam nadzieję, że przedstawiony poniżej tekst zapoczątkuje dyskusję dotyczącą budowy tego rodzaju kompleksów w Elblągu. W końcu Orlik 2012 realizowany jest przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, aby mogły one cieszyć się z uprawiania sportu w bezpiecznych warunkach, na nowoczesnych obiektach.

Oczywistym jest fakt, że w Elblągu brakuje nowoczesnych kompleksów sportowych. Państwo jest zobowiązane do zapewnienia obywatelom możliwości uprawniania sportu bez względu na to, czy ktoś jest bogaty, biedny, czy jaką ma pozycję społeczną.
     Każdy z nas wie, że najlepszym sposobem na „zabicie” wolnego czasu jest uprawianie sportu, a przecież propagowanie zdrowego stylu życia jest jednym z najważniejszych zadań. Zwracam uwagę przede wszystkim na możliwość organizowania rodzinnych zawodów sportowych czy weekendów ze sportem.
     W 2012 roku na terenie Polski oraz Ukrainy zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. W celu promocji tego europejskiego wydarzenia Rząd musiał zintensyfikować zadania. Strategia Rozwoju Sportu 2015 zwraca uwagę na fakt, że celem działania Ministerstwa Sportu i Turystyki jest zmniejszenie dystansu, jaki w tej dziedzinie dzieli Polskę od innych krajów europejskich. Aby te zadania mogły być realizowane, zgodnie z planem powstał program Moje Boisko – Orlik 2012, który zwraca uwagę na budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu. Podstawowym warunkiem przystąpienia do projektu jest założenie, że budowa obiektu będzie współfinansowana z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Kompleks będzie ogólnodostępny i nieodpłatny pod nadzorem trenera czy animatora sportowego.
     
     Budowa Orlika
     
Na stronie www.Orlik2012.pl można uzyskać informację, jak wybudować tzw. Orlika. Jednostka samorządu terytorialnego (Miasto Elbląg) aplikuje o udział w programie we właściwym terenowo urzędzie marszałkowskim (w naszym przypadku będzie to Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego), który wybiera beneficjentów programu i przekazuje ich wykaz do zatwierdzenia do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zatwierdzone jednostki samorządu terytorialnego składają wnioski wraz załącznikami do Ministerstwa Sportu i Turystyki.
     
     Jak wygląda Orlik
     
Program Moje boisko – Orlik 2012 obejmuję budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w skład którego wejdą dwa boiska sportowe. Pierwsze boisko piłkarskie jest ogrodzone, wyposażone w piłkochwyty, z nawierzchnią wykonaną na podbudowie dynamicznej z trawy syntetycznej trwale montowanej do podłoża z dwoma bramkami do gry w piłkę nożną. Drugie boisko wielofunkcyjne do koszykówki i piłki siatkowej ogrodzone z nawierzchnią poliuretanową wykonaną na podbudowie dynamicznej z wyposażeniem montowanym w sposób trwały do podłoża (kosz oraz komplet wyposażenia do gry w piłkę siatkową).
     W skład kompleksu sportowo-rekreacyjnego wchodzi jeszcze budynek sanitarno-szatniowy z magazynem sprzętu gospodarczo-sportowego, szatniami dla każdej płci lub drużyny, zespół higieniczno-sanitarny oraz pomieszczenie gospodarza obiektu i trenera środowiskowego. Kompleks musi być oświetlony co najmniej ośmioma lampami umieszczonymi na słupach. Orlik musi być umieszczony w miejscu bezpiecznym i z łatwym dojazdem do obiektu np. przy szkołach.
     Aby zajęcia sportowo-rekreacyjne były realizowane profesjonalnie i prawidłowo, Ministerstwo Sportu i Turystyki jest zobowiązane do pokrycia kosztów zatrudnienia „animatorów spotu”, tzn. osób organizujący i prowadzący zajęcia. Osoba taka musi posiadać odpowiednie kwalifikacje.
     
     Koszty
     
www.orlik2012.pl szacuje, iż wstępny koszt budowy kompleksu wynosi około 1 065 000 zł. Koszt budowy trzeciego Orlika przy Zespole Szkół Powszechnych w Pasłęku wyniósł 934.694,52 zł. Kwota środków budżetowych przeznaczonych na realizację zadań objętych programem będzie wynosić 33% kosztów, czyli mniej więcej około 340 000 zł.
     Po przedstawieniu Państwu całego zestawienia dotyczącego kompleksu sportowo-rekreacyjnego „Moje boisko – Orlik 2012” chciałbym zadać pytanie, dlaczego 127-tysięcznego miasta o budżecie przekraczającym 550 mln zł. nie stać na budowę co najmniej trzech takich kompleksów? Jako ciekawostkę oraz za wzór w budowie Orlików można by wziąć leżący 20 km od Elbląga Pasłęk. Miasto posiadające około 13 tys. mieszkańców z budżetem około 65 mln zł właśnie zakończyło budowę trzeciego takiego kompleksu.
     Mam nadzieję, że przedstawiony poniżej tekst zapoczątkuje dyskusję dotyczącą budowy tego rodzaju kompleksów w Elblągu. W końcu Orlik 2012 realizowany jest przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży, aby mogły one cieszyć się z uprawiania sportu w bezpiecznych warunkach, na nowoczesnych obiektach.
     A tego typu boisk sportowych w Elblągu nadal brakuje.
     
Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.5 6 29

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Kto jest adresatem Pańskiego pytania o brak Orlików w Elblągu? Bo ten tekst lepiej włożyć w kopertę i zaadresować: Henryk Słonina, Prezydent Elbląga, UM ul. Łączności 82-300 Elbląg. Jak przyjdzie odpowiedź prosimy ją zamieścić na Portel`u
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-25)
 • wg Prezia Orlik jest ekonomicznie nieopłacalny! i to wszystko w temacie. Obecnie Nad Jarem Orlik jest w budowie, i jak znam życie to Prezio zapewne pojawi się na jego otwarciu (media, fotki itp), może nawet wygłosi przemowę jaki to ważny obiekt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  żal(2010-08-25)
 • florek Do :żal-prezio nie przyjdzie na otwarcie ORLIKA, prezio ma w d. .. pie mieszkancow, nawet nie przyszedlby na "uroczyste otwarcie parasola w d. .. ". A propos ORLIKÓW, jest zaniedbane boisko trawiaste przy ul. Bażyńskiego vis a vis osiedla Wladysława 4,w okolicy jest aż !7 szkół, do ktorych mozna dotrzec na piechote, odleglośc jednej szkoły od drugiej, np. szkola przy Kopernika, do szkoly przy Nowowiejskiej lub Uroczej to -bagatela 15 minut wonego spacerku. na tym zaniedbanym boisku trawiastym mógłby powstać ORLIK z pozytkiem i dla dzieci, mlodzxoieży i okolicznych mieszkańcow. /Ale puki co, Pan prezio ma w tym miejscu inne "ważniejsze " plany:zamiast ORLIKA i byle jakiego nawet boiska, w tym miejscu przy ul. Bażyńskiego ma powstac. .. parking pod przyszle Porto55.Ciekawe ikito na tym pomyśle zyskał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  florek(2010-08-26)
 • Niestety podpisuję się pod twierdzeniem, że Orliki są nieopłacalne. Czy nie lepiej w miejsce jednego Orlika wyremontować 3 ogólnodostępne szkolne boiska (za środki własne, które gmina musiałaby wyłożyć na Orlika)? Co z tego, że bez szatni, wypasionych reflektorów i nie pod dyktando przepisów unijnych? Dzieciakom nie zależy na takich luksusach. Dajcie im kawałek równego boiska, dwie niezdewastowane bramki, a piłkę i świetną zabawę zapewnią sobie same.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Podpis(2010-08-26)
 • dobry artykuł panie Rafale, powinny powstać kolejne Orliki w Elblągu, jeśli nie teraz to po wyborach. eb
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-26)
 • Wszędzie się słyszy tylko Orlik i Orlik. Boisko na które kto będzie miał wstęp? Na pewno nie wszyscy jak leci. Do tego w Elblągu jest już parę boisk mniejszego i większego formatu. Kto z nich korzysta? A raczej czemu tak rzadko powykorzystywane. Robić coś tylko po to by było to wyrzucanie pieniędzy na realizację i późniejsze utrzymanie obiektu, o czym to chyba zapomina większość uwzględniając kosztorysy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-26)
 • Czyżby P. Rafał ostrzył zęby na nadchodzącą kampanię wyborczą i już zaczynał bić pianę? :>
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pochwała(2010-08-26)
 • Nie piszcie głupot. Orliki budują Gminy, a nie MIASTO!!!! Co ma do tego Prezydent? Ludzie czy Wy posiadacie trochę elementarnej wiedzy? Jak nie, to nie piszcie takich rzeczy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Mieszkaniec 83(2010-08-26)
 • A co te Orliki - Kiełbasa wyborcza dla zamydlenia oczu dla ludu zmieni ?!?!?! Moze zostana rozegrazne z 4 mecze i przez rok ktos poprowadzi treningi i popadna w zapomnienie, a pracy dalej nie bedzie co jest podstawowym problemem !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-08-26)
 • Dodam jeszcze jeden przykład : Braniewo. Mamy tu Orlika, dwa następne już się budują. Zdecydowano się na budowę dwóch kolejnych ponieważ ten pierwszy cieszy się takim zainteresowaniem, że dzieci czekają w kolejkach by pograć na Orliku. Więc ciśnijcie swoich włodarzy, niech działają (od tego są) To się Braniewo pochwaliło. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Braniewiak(2010-08-26)
 • Brawo Panie Rafale, bardzo dobry artykuł
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  os. zawada(2010-08-26)
 • przypomnijmy ze autor startowal kilka lat temu w wyborach do rady miasta z list PO albo PIS o ile pamietam, i teraz pewnie szykuje sie na kolejne wybory - stad ten artykul
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  arnoldUPR(2010-08-26)
Reklama