Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Partnerska współpraca

Elbląg, Partnerska współpraca Mer Bałtijska i prezydent Elbląga (fot. Paweł Serocki).

W piątek 13 października podpisano umowę o współpracy partnerskiej Elbląga z rosyjskim Bałtijskiem do końca grudnia 2013 r. Dokument jest kontynuacją wcześniejszych porozumień, jakie o partnerskiej współpracy zawarły oba miasta, lecz najnowszy zakłada nowe obszary i formy współdziałania, których dotychczas nie było w ogóle lub istniały w nieznacznym zakresie.

Prezydent Henryk Słonina, witając delegację Bałtijska z merem Fiodorem Jaroszewiczem i przewodniczącą Rady Miejskiej Jekateriną Frotową, podkreślił, że pierwsze kontakty miasta nawiązały w 1994 r. i to wówczas po raz pierwszy odbył się rejs wodolotu przez wodną granicę między Polską i Rosja na Zalewie Wiślanym. Wtedy również po raz pierwszy zapadły decyzje o staraniach obu miast o otwarcie granicy dla swobodnej żeglugi towarowej i turystycznej. Doszło do tego, lecz ta swoboda żeglugi nie trwała długo. Uniemożliwiają to decyzje rządu Rosji.
     Mer Fiodor Jaroszewicz wysoko ocenił dotychczasowe współdziałanie partnerskich miast. To z inicjatywy elblążan upamiętniono przypuszczalne miejsce śmierci świętego Wojciecha. Stanął tam krzyż zbudowany w elbląskiej firmie. To elbląscy radni zdecydowali o odbudowie zabytkowego kościoła w centrum Bałtijska, z którego będzie mogła korzystać ponad 100-osobowa Polonia.
     Prezydent i mer złożyli podpisy pod programem współpracy obu miast. Główne sfery współdziałania dotyczą transportu i komunikacji, turystyki, architektury i budownictwa miejskiego, kształcenia zawodowego i kultury, ochrony zdrowia, sportu, wymiany informacji, współpracy międzynarodowej i edukacji. Strona rosyjska złożyła także propozycje wspólnego działania w pozyskiwaniu środków unijnych na inwestycje. Propozycje były tematem wstępnych ustaleń delegacji Bałtijska z władzami Elbląga. Samorządowcy z Bałtijska zapoznali się z nieznaną im metodą załatwiania interesantów w ratuszu, a także gotowymi inwestycjami portowymi oczekującymi na otwarcie szlaków żeglugowych na wschód. W piątek właśnie w tej sprawie toczyły się w Warszawie rozmowy rządowych komisji Polski i Rosji, których zadaniem jest usunięcie istniejących barier do współpracy obu państw.
     Rosyjskich gości z Bałtijska zapoznano również z nowatorskim elbląskim systemem informacji przestrzennej.
     Podpisane w ratuszu dokumenty są pierwszą tak poszerzoną deklaracją obu partnerskich miast o wzajemnej, obustronnie korzystnej współpracy. Władze naszego miasta zapowiedziały, że poczynią niezbędne działania, by podobne dokumenty uzgodnić i podpisać z innymi miastami partnerskimi Elbląga.
     Mówi mer Bałtijska Fiodor Jaroszewicz:
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No i fajnie. Szkoda, ze Ruski odgórnie są ograniczani przez rząd bo widać, że też są skłonni do porozumień, W końcu obie strony mają interes w partnerskich stosunkach Elbląga z Bałtijskiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Jazz(2006-10-14)
 • Nie wiem czy wszyscy wiedzą ale Pan mer Kaliningradu został odgórnie narzucony mieszkańcom przez Putina i jest tylko marionetką w jego rękach. Dlatego nie chce mi się wierzyć, że cokolwiek się zmieni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pesymista(2006-10-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety z mostami
Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie