Sobota 23-06-2018, imieniny Wandy, Zenona. Dzień Ojca
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Birukt wsród mew Birukt wsród mew

Pieniądze na park Dolinka mogą nam przejść koło nosa (aktualizacja)

 
Elbląg, Pieniądze na park Dolinka mogą nam przejść koło nosa  (aktualizacja) Zdjęcie z konkursu FotoreportEl, październik 2017, autor: Dorota64)
Rek

Do inwestycji w parku Dolinka nie dojdzie, jeśli w życie nie wejdzie program Polska – Rosja. To właśnie z tego źródła Elbląg chce pozyskać 5,5 miliona złotych. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, bo do końca roku Polska i Rosja powinny podpisać umowę w sprawie programu, a samorządy nie mają żadnego sygnału, że coś w tej sprawie się dzieje – mówił 6 listopada na konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania z Ministerstwa Rozwoju, które ten program pilotuje. 

Budżet Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja ma opiewać na ponad 62 milionów euro, czyli ok. 250 milionów złotych. O środki będą mogły się ubiegać m.in. samorządy i firmy, a dofinansowanie może wynieść nawet 90 procent. W każdym projekcie musi jednak występować partner z Polski i Rosji. Elbląg też chce skorzystać z tych pieniędzy – samorząd w porozumieniu z Kaliningradem przygotował wspólny projekt rewitalizacji parków – Dolinki w Elblągu i parku Maxa Aschmanna u rosyjskich sąsiadów. Elbląska część projektu jest warta 5,5 miliona złotych
     - Od początku kadencji przygotowywaliśmy się do tego programu. Mamy gotowy projekt rewitalizacji parku Dolinka, dokumentację i porozumienie o współpracy z Kaliningradem. Na dzisiaj jednak nie mamy informacji, czy program Polska – Rosja w ogóle ruszy. Umowa między Polską a Rosją powinna być podpisana do końcu roku – mówił dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Wysłałem w tej sprawie jako prezydent Elbląga pismo do premier Beaty Szydło, wystąpiłem także w imieniu około 40 samorządów zrzeszonych w Euroregionie, bo nie mamy żadnych sygnałów, by coś się w sprawie umowy działo. A wiele samorządów liczy na te środki. 

  W dzisiejszej konferencji wzięli udział poseł PO Jacek Protas, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Grażyna Kluge, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego (fot. AD) W dzisiejszej konferencji wzięli udział poseł PO Jacek Protas, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Grażyna Kluge, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego (fot. AD)


     - Zwróciłem się do wszystkich samorządów, by interweniowały w rządzie. Inne programy transgraniczne – z Białorusią, Ukrainą – działają. Dlaczego nie działa ten z Rosją? - mówił obecny na konferencji poseł PO Jacek Protas. - Jedna trzecia środków z tego programu może trafić do naszego województwa. Obawiam się, że rusofobia rządu spowoduje kolejne nieodwracalne straty dla naszego regionu, po zawieszeniu Małego Ruchu Granicznego i wykreślenia inwestycji w elbląskim porcie w ramach kontraktu wojewódzkiego.
     Co stanie się z projektem rewitalizacji parku Dolinka, jeśli program Polska – Rosja nie dojdzie do skutku? - Realizacja inwestycji będzie zagrożona. Nie mamy takich pieniędzy w budżecie miasta, by ją sfinansować z własnych środków – powiedział Witold Wróblewski.
     Wysłaliśmy pytania do Kancelarii Premiera w sprawie programu Polska – Rosja. Czekamy na odpowiedź.
     
     Aktualizacja z 13 listopada: - Po tygodniu od wysłania naszych pytań w sprawie programu Polska - Rosja otrzymaliśmy odpowiedź w tej sprawie od Ministerstwa Rozwoju:  
     
"Ministerstwo Rozwoju  jest gotowe do uruchomienia Programu niezwłocznie po jego przyjęciu przez Radę Ministrów i podpisaniu umowy finansowej (powołano instytucję odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków, przygotowano niezbędne dokumenty, przeprowadzono szkolenia itp.). Prace legislacyjne dotyczące przyjęcia Programu przez Rząd RP oraz upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów do podpisania umowy finansowej pomiędzy Polską, Komisją Europejską i Federacją Rosyjską są nadal w toku. Umowa finansowa, która doprecyzowuje warunki finansowania oraz wdrażania Programu, zgodnie z regulacjami UE musi zostać zawarta przed końcem 2017 r. Podpisanie umowy finansowej w ww. terminie warunkuje możliwość realizacji Programu. Podpisanie umowy finansowej przez Rosję również wymaga zgody Rządu Federacji Rosyjskiej. Prace rządowe po stronie rosyjskiej również nie zostały jeszcze zakończone" - napisali do nas urzędnicu Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Rozwoju.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szafa z drzwiami suwano-łamanymi 1
DRZWI PORTA-PROMOCJA!
AMK-Szafa z drzwiami suwanymi
Promocja RATY 0%