Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pieniądze na park Dolinka mogą nam przejść koło nosa (aktualizacja)

 
Elbląg, Pieniądze na park Dolinka mogą nam przejść koło nosa  (aktualizacja) Zdjęcie z konkursu FotoreportEl, październik 2017, autor: Dorota64)
Rek

Do inwestycji w parku Dolinka nie dojdzie, jeśli w życie nie wejdzie program Polska – Rosja. To właśnie z tego źródła Elbląg chce pozyskać 5,5 miliona złotych. - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni, bo do końca roku Polska i Rosja powinny podpisać umowę w sprawie programu, a samorządy nie mają żadnego sygnału, że coś w tej sprawie się dzieje – mówił 6 listopada na konferencji prasowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytania z Ministerstwa Rozwoju, które ten program pilotuje. 

Budżet Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja ma opiewać na ponad 62 milionów euro, czyli ok. 250 milionów złotych. O środki będą mogły się ubiegać m.in. samorządy i firmy, a dofinansowanie może wynieść nawet 90 procent. W każdym projekcie musi jednak występować partner z Polski i Rosji. Elbląg też chce skorzystać z tych pieniędzy – samorząd w porozumieniu z Kaliningradem przygotował wspólny projekt rewitalizacji parków – Dolinki w Elblągu i parku Maxa Aschmanna u rosyjskich sąsiadów. Elbląska część projektu jest warta 5,5 miliona złotych
     - Od początku kadencji przygotowywaliśmy się do tego programu. Mamy gotowy projekt rewitalizacji parku Dolinka, dokumentację i porozumienie o współpracy z Kaliningradem. Na dzisiaj jednak nie mamy informacji, czy program Polska – Rosja w ogóle ruszy. Umowa między Polską a Rosją powinna być podpisana do końcu roku – mówił dzisiaj na konferencji prasowej Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Wysłałem w tej sprawie jako prezydent Elbląga pismo do premier Beaty Szydło, wystąpiłem także w imieniu około 40 samorządów zrzeszonych w Euroregionie, bo nie mamy żadnych sygnałów, by coś się w sprawie umowy działo. A wiele samorządów liczy na te środki. 

  W dzisiejszej konferencji wzięli udział poseł PO Jacek Protas, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Grażyna Kluge, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego (fot. AD) W dzisiejszej konferencji wzięli udział poseł PO Jacek Protas, prezydent Elbląga Witold Wróblewski i Grażyna Kluge, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego (fot. AD)


     - Zwróciłem się do wszystkich samorządów, by interweniowały w rządzie. Inne programy transgraniczne – z Białorusią, Ukrainą – działają. Dlaczego nie działa ten z Rosją? - mówił obecny na konferencji poseł PO Jacek Protas. - Jedna trzecia środków z tego programu może trafić do naszego województwa. Obawiam się, że rusofobia rządu spowoduje kolejne nieodwracalne straty dla naszego regionu, po zawieszeniu Małego Ruchu Granicznego i wykreślenia inwestycji w elbląskim porcie w ramach kontraktu wojewódzkiego.
     Co stanie się z projektem rewitalizacji parku Dolinka, jeśli program Polska – Rosja nie dojdzie do skutku? - Realizacja inwestycji będzie zagrożona. Nie mamy takich pieniędzy w budżecie miasta, by ją sfinansować z własnych środków – powiedział Witold Wróblewski.
     Wysłaliśmy pytania do Kancelarii Premiera w sprawie programu Polska – Rosja. Czekamy na odpowiedź.
     
     Aktualizacja z 13 listopada: - Po tygodniu od wysłania naszych pytań w sprawie programu Polska - Rosja otrzymaliśmy odpowiedź w tej sprawie od Ministerstwa Rozwoju:  
     
"Ministerstwo Rozwoju  jest gotowe do uruchomienia Programu niezwłocznie po jego przyjęciu przez Radę Ministrów i podpisaniu umowy finansowej (powołano instytucję odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków, przygotowano niezbędne dokumenty, przeprowadzono szkolenia itp.). Prace legislacyjne dotyczące przyjęcia Programu przez Rząd RP oraz upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów do podpisania umowy finansowej pomiędzy Polską, Komisją Europejską i Federacją Rosyjską są nadal w toku. Umowa finansowa, która doprecyzowuje warunki finansowania oraz wdrażania Programu, zgodnie z regulacjami UE musi zostać zawarta przed końcem 2017 r. Podpisanie umowy finansowej w ww. terminie warunkuje możliwość realizacji Programu. Podpisanie umowy finansowej przez Rosję również wymaga zgody Rządu Federacji Rosyjskiej. Prace rządowe po stronie rosyjskiej również nie zostały jeszcze zakończone" - napisali do nas urzędnicu Departamentu Komunikacji w Ministerstwie Rozwoju.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety fashion z modą
Fototapeta samoprzylepna 400x260 cm - Jesień
Fototapety do siłowni/fitness club
Fototapety do łazienki