Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bezpieczeństwo przede wszystkim Bezpieczeństwo przede wszystkim

Plus - minus

Elbląg, Plus - minus

20 głosami "za", przy pięciu wstrzymujących się Rada Miejska udzieliła prezydentowi absolutorium.

Po raz pierwszy od wprowadzenia zmian w ustawach samorządowych, absolutorium za ubiegły rok otrzymał nie Zarząd Miasta, a prezydent Henryk Słonina. O tym, że prezydent absolutorium otrzyma wiadomo było już przed sesją - pozytywną ocenę sprawozdaniu z wykonania budżetu wystawiły wszystkie komisje problemowe Rady, w tym te, których opinia była w tej sprawie najważniejsza: rewizyjna i finansowa. Dziś sprawozdanie przyjęte zostało 20 głosami "za", przy czterech wstrzymujących się. Przy absolutorium od głosu powstrzymało się pięciu radnych.
     Warto wiedzieć, że władze Elbląga miały w ubiegłym roku do dyspozycji 278 milionów 796 tysięcy złotych dochodu, o 4,3 procent więcej, niż rok wcześniej. Mniej niż planowano - 7,3 miliona złotych - niecałe 60 procent - uzyskano ze sprzedaży należących do miasta nieruchomości. O prawie 4 miliony - do 20,4 miliona złotych - wzrosła suma, jaką Zarządowi Budynków Komunalnych winni są lokatorzy i za dodatki mieszkaniowe winien był do niedawna wojewoda (jak zapewnia Urząd Miejski, pieniądze trafiły już do Elbląga). W roku 2002 Urząd wydał na inwestycje 40,1 miliona złotych; tzw. dług publiczny Elbląga wynosi dziś 47 milionów 787 tysięcy złotych - 17,1 procent dochodów. Jak zauważa w swoim stanowisku komisja finansowa, to zadłużenie znacznie niższe od dopuszczalnego progu sześćdziesięciu procent.
     
     ***
     
     Jadwiga Wawer (SLD), przewodnicząca komisji budżetu i finansów: Budżet został prawidłowo zrealizowany, uwzględnione zostały wszystkie przyjęte w czasie roku budżetowego poprawki, nie wnieśliśmy też uwag co do realizacji zadań zleconych. Słabość ubiegłorocznego budżetu wynikła stąd, że nie wykonane zostały planowane dochody w zakresie sprzedaży należących do miasta nieruchomości. Związane jest to z nikłym zainteresowaniem potencjalnych nabywców. Uważamy, że w związku z tym potrzebne są preferencje dla dzierżawców lokali, które dałyby większe szanse tym, którzy nie mają środków na jednorazowy zakup. W czasie analizy budżetu okazało się również, że jest zapotrzebowanie na kupno gruntów, na których stoją garaże. Uważamy, że trzeba sporządzić spis tych, które można sprzedać i zaproponować ich kupno mieszkańcom. Pozwoli to m.in. na uporządkowanie fragmentów miasta. Nasza ostatnia uwaga dotyczy spraw mieszkaniowych. Program restrukturyzacji długu Zarządu Budynków Komunalnych wobec wspólnot mieszkaniowych został zrealizowany. Należy jednak doprowadzić sprawę do końca. Wnioskujemy o to, by do końca roku radni przyjęli program kompleksowych zmian w zarządzaniu budynkami, tak, by zaczął on obowiązywać z początkiem przyszłego roku.
      Jerzy Wilk ("Czas na Elbląg"), przewodniczący komisji rewizyjnej: Każdy budżet ma swoje dobre i złe strony. Dobrze, iż spore środki - 2 miliony złotych - miasto przeznaczyło dla dzieci i młodzieży m.in. na "Akcję Lato" i zakupy podręczników oraz duża kwota przeznaczona została na inwestycje. Dobrze również, że dzięki preferencyjnym warunkom sprzedano w ubiegłym roku dużo mieszkań ich lokatorom. Minusy to: mała sprzedaż działek budowlanych i lokali. W tej dziedzinie panuje zastój i plany były zbyt wysokie, jak na rzeczywiste możliwości ich realizacji. Do rozwiązania jest też sprawa wypłaty kaucji mieszkaniowych oraz pieniędzy z tytułu funduszy remontowych dla wspólnot mieszkaniowych. Środki na ten cel powinny się znaleźć, wspólnoty mają prawo same decydować o tym, jakie remonty przeprowadzą czy móc np. kupić za nie papiery wartościowe.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Rozumiem, że miasto ,,pożyczyło" sobie pieniądze przeznaczone na remonty ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  niezorientowany(2003-04-18)
 • Nie było głosów przeciwnych?Czyżby radni opozycji bali się odwołania ze stołków?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zdziwiony(2003-04-18)
 • Aby się na chwilę, choć oderwać się od prozy życia - mrożących krew w żyłach secesjonalnych posunięć naszych władców, psich wydalin i sensacji z ul. Halickiej lub vis a vis proponuję PAX - choć na parę dni. Wszystkiego dobrego = zdrowych wesołych świąt w tym miejmy nadzieję już nowym świecie, może nie doskonałym, zbyt pogmatwanym, ale mimo wszystko stwarzającym jakieś nadzieje. Z całego serca Wszystkim ZIOMKOM i nie tylko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2003-04-18)
 • Nawzajem AM. Czesto jestes "upierdliwy", ale tym razem przyznam Ci racje. Wesolego!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czako(2003-04-18)
 • Nawzajem AM. Czesto jestes "uciazliwy", ale tym razem przyznam Ci racje. Wesolego!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  czako(2003-04-18)
 • Wesołych;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  student_el(2003-04-18)
 • Czytam to, i nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zadziałał tu chyba przysłowiowy... „miecz Damoklesa” / wniosek o odwołanie/, który nad głowami opozycji został umocowany przez p. Nowaka, czy co? Mało tego, że absolutorium przechodzi niemalże przez aklamację, to doczytuję się tu jeszcze samych pochwał, niemalże wachlarz gorących podziękowań oraz słów pełnej aprobaty, za plan i realizację budżetu roku 2002? Nie jestem zwolennikiem bezmyślnego potępiania wszystkiego, co „Oni” / ci z SLD / wymyślili i zrobili. Nic podobnego! Jestem zawsze za pochwałą rozumu!!!! Skoro im się to należy, no to należy.... oddać Im cześć i honory! Mam, przy tym wszystkim co powyżej, zasadnicze pytanie? Co było faktyczną przyczyną usztywnionego stanowiska opozycyjnego klubu, „Czas na Elbląg”, przy głosowaniu nad budżetem roku 2003? Konstrukcja „szkieletowa”, budżetu na rok 2003, jest niemalże lustrzanym odbiciem poprzedniego? Zmieniły się wys. planowanych środków na zadania, parę podtytułów doszło, parę realizacji uległo prolongacie na dalsze lata....? Co w nim takiego było, że został nazwany: „aspołecznym” i „nie rozwojowym”, a cały klub zgodnie głosował przeciw jego uchwaleniu? Może już czas, aby ta konstruktywna opozycja upubliczniła swoje pomysły na inne zarządzanie miastem i jego finansami? Kiedyś pisywał na portelu p. JeW! Wiem, że jest radnym i przynależy do klubu opozycyjnego w RM. Może napisałby, co nie co, na powyższy temat? Wielu czytelników byłoby mu wdzięcznych, za naświetlenie tego problemu, a i wizerunek opozycji w RM można przy tym poprawić. :) Nigdy nie byłem zwolennikiem pomysłu p. Nowaka, ale czy On aby nie ma racji???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  oset(2003-04-18)
 • Wodzu wszystko jest OK tylko te drogi!PROWADŹ dalej...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  olo(2003-04-19)
 • Oset, masz rację. Myślę, że w naszej grupie radnych "dojrzeliśmy" do jasnego sformułowania celów, które będziemy chcieli osiągnąć. Sam lubię wiedzieć dokąd jedzie pociąg z wagonem, w którym siedzę. Gwoli usprawiedliwienia dodam tylko, że znacznie łatwiej jest pisać program wyborczy, niż określać zadania do zrealizowania w konkretnej sytuacji. No, ale nikt nie zwolnił radnych z trudnych zadań..., więc już wkrótce pewnie "się określimy".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JeW(2003-04-22)
 • My też jako społeczność lokalna chcielibyśmy wiedzieć gdzie jedziemy, czym i dokąd. Bo jakoś do tej pory nasz samorząd skrzętnie te sprawy przed nami ukrywa. A przecież na pewno w jasnej i klarownej sytuacji logistycznej zawsze możecie liczyć na pomoc wszystkich przedstawicieli społeczności lokalnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2003-04-22)
 • PortEl - na tramwaju się reklamujecie, w radiu, a tutaj tak mało wiadomości, powinniście nas zasypywac dziennie przynajmneij 30 artykułami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-04-22)
 • Brawo Rada Miejska. Polityka ustąpila rozumowi i zacietrzewieniu politycznemu.Trudno byłoby nie udzielić absolutowium dla Prezydenta Elblaga, bo osmieszliby się, widząc to, co Henryk Slonina - Prezydent, robi dla Elbląga. Gratuluję Panie Prezydencie !!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  JK(2003-04-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czapka z nadrukiem
Naszywki
POLO z HAFTEM
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA