Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Po elbląskiej konferencji geodetów

Elbląg, Po elbląskiej konferencji geodetów "Na progu nowej legislacji” – taki tytuł nosiła zakończona w piątek, 23 kwietnia, konferencja poświęcona problematyce Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (fot. AD)
Rek

 „Na progu nowej legislacji” – taki tytuł nosiła zakończona w piątek, 23 kwietnia, konferencja poświęcona problematyce Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Konferencja jak co roku była okazją do podsumowania dokonań roku minionego, jak również do przybliżenia najnowszych projektów realizowanych przez polską geodezję. Niewątpliwie w tym roku elbląska konferencja stała się również okazją do gorliwej dyskusji na temat zmian planowanych w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Zarówno przepisy uchwalone, jak i te planowane, oraz przedstawione propozycje zmian znajdują się w centrum zainteresowania całej administracji geodezyjnej.

 W konferencję wprowadził gości jej organizator oraz gospodarz miasta – wiceprezydent Elbląga Witold Wróblewski. Mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień wielu znakomitych postaci m.in.: posła Tadeusza Naguszewskiego, Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Grzegorza Nowaczyka, Wicemarszałka Województwa Pomorskiego Wiesława Byczkowskiego, Profesora Bogdana Neya (członek rzeczywisty PAN), Wiceprezydenta Krakowa Kazimierza Bujakowskiego, oraz Prezesa Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemara Klocka.
     Konferencja od wielu lat przyciąga wielu gości zagranicznych. Także w tym roku, mieliśmy przyjemność gościć przedstawiciela Gubernatora Obwodu Kalinigradzkiego – Pawła Bekkera. Gość specjalny konferencji Michaił Shevnia – dyrektor Bałtyckiego Przedsiębiorstwa Aerogeodezyjnego w Kaliningradzie przekazał pozdrowienia od Gubernatora Obwodu Kaliningradzkiego Georgija Boosa.
     Największe zainteresowanie w pierwszym dniu konferencji wywołała prezentacja Głównego Geodety Kraju – Jolanty Orlińskiej oraz Wiceprezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii – Jacka Jarząbka. Przybliżono wybrane aspekty aktualnej problematyki GUGiK, najnowsze projekty zarówno realizowane oraz te planowane do realizacji. Odwołując się do tematu konferencji, prelekcje pierwszego dnia dotyczyły głównie zmian w prawie geodezyjnym i kartograficznym. Dyrektor Biura Geodety Województwa Mazowieckiego – Krzysztof Mączewski przedstawił specyfikę pracy geodety województwa. Poznaliśmy także opinie geodety powiatu ziemskiego oraz wykonawstwa geodezyjnego. W podsumowaniu mogliśmy usłyszeć, że prawo geodezyjne wymaga ogromnych zmian. Przedstawione tego dnia propozycje są jedynie próbą pogodzenia często krańcowo różnych interesów administracji rządowej, samorządowej i wykonawstwa geodezyjnego. Bez wątpienia przed administracją geodezyjną stoją ogromne zmiany.
     Podczas tegorocznej konferencji w Elblągu zaprezentowano konkretne rozwiązania – propozycje na miarę rewolucji. Zmiany zawsze wywołują spore kontrowersje. Te właśnie, przynamniej częściowo, pomogło rozwiać forum dyskusyjne, jakie miało miejsce tradycyjnie na zakończenie pierwszego dnia konferencji.
     Pierwszy dzień konferencji uwieńczyła uroczysta kolacja, podczas której uczestnicy mieli okazję oglądać występy artystów teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu w spektaklu muzycznym pt. „A my ...róbmy swoje”.
     Wystąpienia drugiego dnia konferencji dotyczyły zarówno realizowanych wdrożeń, innowacyjnych metod w zakresie pozyskiwania danych, jak również projektów unijnych, które w najbliższym czasie mogą zrewolucjonizować nasze życie dzięki pionierskim rozwiązaniom GIS. Mieliśmy okazję zobaczyć jakie zmiany czekają nas już wkrótce dzięki dotychczasowym osiągnięciom w technice geodezyjnej. Po zakończeniu owocnych obrad uczestnicy konferencji wzięli udział w grze miejskiej „Z kompasem na tropie krzyżackiego skarbu”. Geodeci bezbłędnie odnaleźli skarb, krocząc szlakiem wytyczonym wskazówkami związanymi z historią Elbląga. Jak mogliśmy się przekonać podczas elbląskiej konferencji, zmiany to nie tylko domena historii – to przede wszystkim współczesność, na którą bez wątpienia mamy ogromny wpływ. Dzięki corocznym spotkaniom geodetów, mamy szanse poznawać tę współczesność, aby lepiej budować przyszłość. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom XII Konferencji za udział i już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w Elblągu.
     
     XII Konferencję zorganizowali: prezydent miasta Elbląga i Koło Zakładowe Stowarzyszenia Geodetów Polskich przy OPEGIEKA w Elblągu. Patronat honorowy nad imprezą objęła Jolanta Orlińska, Główny Geodeta Kraju. Konferencja w Elblągu gościła około 300 uczestników.
     
Karolina Bonikowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ble-ble-ble-- a konkrety gdzie????? o jakiego rodzaju zmianach dyskutowano??? spoleczenstwo jak zawsze dowie sie ostatnie????!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SUM(2010-04-28)
 • Nie spodziewał bym się specjalnych rewelacji dla odbiorcy końcowego. A wręcz żadnych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-28)
 • a pana Nowaczyka tam nmie było?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-04-29)
 • W kwestii formalnej nie jest to tak do końca konferencja geodetów a raczej zobrazowanie dokonań OPGK z Elbląga i innych podobnych instytucji. Przepaść pomiędzy realem elbląskim i trzcińsko-bagiennym a propozycjami tego typu lokomotyw postępu jest o tyle powalająca co niezrozumiała. Elbląg, Gdańsk, Olsztyn mając na miejscu takie możliwości w stopniu szczątkowym skorzystał z nich i nadal preferuje sztukę ręcznego zarządzania tworząc smutny obraz a jakże przypominający nam lata świetności i rozkwitu rodem z jedynie słusznej epoki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2010-04-29)
 • .. .a park Traugutta kiedy będzie wyremontowany, bo nogi można sobie połamać na tych nieszczęsnych alejka, no i gdzie są ścieżki rowerowe które miały wieść do Bażantarni
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kapsel(2010-05-02)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Samochody używane HADM Gramatowski
Ubezpieczenia OC i AC