UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Póki co za wywóz śmieci nie zapłacimy więcej

 
Elbląg, Zakład Utylizacji Odpadów
Zakład Utylizacji Odpadów (fot. Michał Skroboszewski, arch. PortEl.pl)

Podczas czwartkowej (26 kwietnia) sesji Rady Miejskiej radni zgodzili się na to, żeby podwyższyć opłaty za przyjęcie odpadów do zagospodarowania przez Zakład Utylizacji Odpadów. A jednocześnie nie wyrazili zgody na podwyżki opłat za wywóz śmieci dla mieszkańców. 

Skąd te podwyżki?
       Kilka dni temu włodarze miasta wyjaśniali, że pomysł wprowadzenia podwyżek za wywóz odpadów to efekt drastycznie podniesionej, decyzją rządu, opłaty za korzystanie ze środowiska.
       W 2017 r. elbląski Zakład Utylizacji Odpadów płacił 24,15 zł za tonę nieprzekompostowanych frakcji odpadów komunalnych i podobnych oraz 74,26 zł za inne odpady. W 2018 r. kwota ta wzrosła do 140 zł za tonę (w obu przypadkach). W 2019 r. wzrośnie ona do 170 zł, natomiast w 2020 r. do 270 zł.
       - To zbyt duża kwota, aby ZUO mogło kwotę podwyżki wygospodarować ze środków własnych – mówił wtedy Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Ta regulacja cenowa tylko i wyłącznie pokrywa koszty opłaty wprowadzonej przez rząd na zakłady utylizacji odpadów.
       W związku z tym prezydent Elbląga przygotował uchwałę, która podnosiłaby wysokość miesięcznej opłaty za wywóz śmieci posegregowanych do 10,6 zł za osobę. W przypadku śmieci nieposegregowanych opłata wzrosłaby do 18,38 zł za osobę (więcej szczegółów na ten temat w tekście "Podwyżki opłat za odpady – dlaczego tak drogo?").
      
       Pieniędzy trzeba szukać gdzieś indziej, nie w kieszeni mieszkańców 
       Radni zgodzili się na to, aby zwiększyć opłaty za przyjęcie odpadów do zagospodarowania przez ZUO. A jednocześnie nie wyrazili zgody na zwiększenie opłat za wywóz śmieci, które ponosiliby mieszkańcy. Taka sytuacja rodzi pewien konflikt, bo jak zaznaczył m.in. Janusz Nowak, wiceprezydent miasta, obie uchwały ściśle się ze sobą wiążą.
       - W tym momencie my nie mamy pokrycia na te zobowiązania, które Rada przyjęła uchwałą podnoszącą opłaty dla ZUO – mówił.
       - W sumie nie mamy pokrycia na kwotę ok. 2 mln złotych – dodała Rozalia Grynis, skarbnik miasta. Jej zdaniem sytuacja, w której podejmuje się uchwałę bez wskazania jej zabezpieczenia finansowego (w tym przypadku wynikającego z uchwały podnoszącej opłaty za wywóz odpadów dla mieszkańców) może naruszać prawo.
       Z kolei Piotr Derlukiewicz, radny Platformy Obywatelskiej, podkreślał, że w takim głosowaniu brakuje konsekwencji.
       - Skoro zgodziliśmy się na to, żeby w uchwale nr 13 [dot. opłat za przyjęcie odpadów do zagospodarowania przez ZUO – red.] dyrektywę unijną wypełnić na terenie miasta, to dlaczego nie zgadzamy się na to samo w przypadku uchwały nr 14 [dot. podwyższenia opłat za wywóz odpadów dla mieszkańców – red.]? Zrozumiałbym głosowanie przeciw obydwu uchwałom, ale takie, że tu jesteśmy za, a tu przeciwko, jest stawianiem miasta w sytuacji powiększania deficytu – mówił.
       - Próbuję znaleźć pozytywny aspekt w tej rozbieżności. Jest to czynnik motywujący do tego, aby miasto podjęło natychmiastowe działania związane z wykreowaniem oszczędności w systemie – tak komentował to głosowanie Zenon Lecyk, radny Prawa i Sprawiedliwości.
       W podobnym tonie wypowiadał się Ryszard Klim, radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej:
       - Połowa mojej odpowiedzialności i pryncypialności radnego rozumie argumenty za podwyższeniem opłat odpadowych, ale druga połowa uważa, że trudno zgodzić się z przyjętą rutyną, odległą od naszych powinności – mówił.
       Dyskusję zakończył Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej z ramienia PiS, kwitując: - Rolą gospodarza miasta jest poszukiwanie środków z innych źródeł i takie gospodarowanie, aby starczyło.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • magia wyborów :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2018-04-26)
 • i to jest skandal, bo prezydent chciał aby było najlepiej jak może być, niestety ciemne siły reakcji londyńskiej nie pozwalają na dobrotyt
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  Tu KGHM(2018-04-26)
 • Fakt, magia wyborów. A co po wyborach???? -Zastanawia mnie jedno, na całym świecie firmy zajmujące się śmieciami to jedne z bogatszych firm. Przecież podobno odpady do recyklingu nieźle się sprzedają, czyli co?, u nas tylko obierki i popiół?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  ixi(2018-04-26)
 • podobno Wróblewski płakał jak się dowiedział, że nie ma szans na podwyżki,...sekretarz podał info
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Tyt HD(2018-04-26)
 • RobertKoliński Jednym słowem - rozum i rachunek ekonomiczny sobie, a kampania wyborcza i strach przed reakcją elektoratu sobie;) A jest przecież wyjście - wystarczy mniej śmiecić i ograniczyć ilość produkowanych odpadów. Powodem tych podwyżek jest oczywiście dyrektywa europejska i decyzje Min. Środowiska - do 2020 r. Polska musi osiągnąć poziom segregowalności odpadów wynoszący 50%, podczas gdy dziś wynosi on ledwie 26-32%; skoro nie potrafimy rozwiązać kwestii sortowania śmieci (skup plastikowych butelek jest niemożliwy do zrealizowania wyłącznie nad Wisłą, tu nawet szklanych opakowań nie można wszystkich zwrócić), no to niestety trzeba wymuszać pewne zachowania finansowo - zobaczymy kto się prędzej zbuntuje, władze czy elektorat?;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  RobertKoliński(2018-04-26)
 • spadające puszki, butelki tłuczone, szeleszczace folie , puszek brzdęk , papierów szelest i to wszystko nad ranem gdy są wygrzebywanie, wszystko to szepce "chcemy podwyżki "...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Smieciarz(2018-04-26)
 • jak dobrze mieć sąsiadkę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  oszczędnośćwkażdymcalu(2018-04-26)
 • Elbląg to chyba jedyny taki samorząd w Polsce. .. .. Brak decyzji radnych o podwyżce/w związku z podwyższonym podatkiem przez rząd/ = kolejne zadłużenie miasta. Radni elbląscy brakiem decyzji wspierają gminy ościenne, które dostarczają swoje śmieci do ZUO. .. .. czy Elbląg stać na TO ? Państwo radni z PiS. .. .. dbają o budżet Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  100%elblążanin(2018-04-27)
 • Niech ludzie dadzą co w Zuo pracują, żeby pracownik co robi wszystko i sortuje śmieci miał 2tys,zł zaledwie (mężczyzna) jak utrzymać rodzinę a płeć przeciwna więcej za mniej pracy Haha. Stąd brak osób do pracy tam ,no i zarządzanie ludźmi tam masakra ( szacunku brak)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  ......(2018-04-27)
 • Elblag podwyżki nie ma ale wioski juz dostaly nowy cennik do zaplaty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2018-04-27)
 • Jak będziemy mieli prezydenta i radę miejską z pisu to: komunikacja miejska za darmo dla wszystkich którzy byli za, śmieci bez różnicy (i tak ładowarka wrzuca na taśmociąg po koleji bo linia technologiczna wymaga śmieci które segreguje), wspòlnoty i spòłdzielnie znikną, bo mieszkania za darmo. Mam nadzieję, że jarosław wspaniały zbaw Polskę, wprowadzi emeryturę po czerdziestu latach udokumentowanej pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2018-04-29)
 • Jak ma być dobrze w Firmie ZUO,gdy brakuje rąk do pracy,przy czym pracownicy ciężej pracują, by wypełnić tę lukę etatową.W podzięce tylko baty i brak szacunku. Hmm...Ekolodzy jestem godny podziwu dla Waszej morderczej pracy w tych extremalnych warunkach na sortowni!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Filozof(2018-05-01)
Reklama