Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Polacy nad Pregołą

W Kaliningradzie odbyła się w tym tygodniu prezentacja ofert gospodarczych przygotowana przez Polsko - Litewską Izbę Gospodarczą Rynków Wschodnich.

Jest to już tradycyjne przedsięwzięcie od kilku lat organizowane przez Izbę. Tym razem nad Pregołą zaprezentowano oferty przeszło 20 polskich firm, produkujących m.in. odzież, kosmetyki, materiały budowlane, żywność. Większość z uczestniczących w prezentacji firm pochodzi z terenów wschodniej Polski, a na terenie obwodu pragnie znaleźć poważnych partnerów gospodarczych.
     Jak podała Agencja Rosbałt - polscy przedsiębiorcy poszukują przede wszystkim rynków zbytu na swoją produkcję, a nie są zainteresowani w tworzeniu wspólnych przedsięwzięć gospodarczych i produkcji na terenie obwodu kaliningradzkiego.
     Strona kaliningradzka nie jest z tego zadowolona, bowiem wolałaby, żeby Polacy, tworząc przedsiębiorstwa, zagościli w tym rejonie na dłużej. Niestety, zdaniem szefa wydziału rozwoju małej przedsiębiorczości obwodowej administracji Siergieja Artiemowa, jest to dość typowe podejście prawie wszystkich przedstawicieli biznesu i przedsiębiorczości najbliższych sąsiadów obwodu kaliningradzkiego - zarówno Litwinów, jak i Polaków.
     W tej nadbałtyckiej enklawie obecnie jest zarejestrowanych przeszło 550 firm z udziałem polskiego kapitału. Większość z nich szuka na tym terenie zbytu na swoje produkty lub też poszukuje taniego surowca. Nie jest to podejście perspektywiczne, ponieważ chłonność kaliningradzkiego rynku jest dość ograniczona - komentują stan rzeczy Rosjanie.
     Administracja obwodu kaliningradzkiego jest zainteresowana rozwojem produkcji na swoim terenie oraz wzmocnieniu eksportu wytwarzanych tutaj dóbr przede wszystkim na rynki Rosji oraz państw byłego Związku Radzieckiego. Strona kaliningradzka docenia technologiczne i kapitałowe możliwości polskiego biznesu i przedsiębiorstw. Doskonale jest zorientowana w sytuacji polskiej gospodarki, zwłaszcza drobnych i średnich producentów, którzy mają coraz większe trudności ze zbytem swojej produkcji na Zachodzie.
     Dlatego też zamiast upatrywać w mieszkańcach obwodu kaliningradzkiego klientów na swoje towary, Polacy powinni przenosić tutaj swoja produkcję i skorzystać z szeregu ulg, jakie mogą otrzymać inwestujący na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zagraniczni inwestorzy - podała w swoim komentarzu agencja Rosbałt.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne EVA MINGE