Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pora na ratunek dla MPO

 
Elbląg, Pora na ratunek dla MPO
(fot. Anna Dembińska)

Co czeka elbląskie MPO? Wczoraj z pracownikami spotkał się prezydent, dzisiaj na temat przyszłości spółki będzie debatować Rada Nadzorcza. W ubiegłym roku MPO miało prawie 1,5 miliona złotych straty, w styczniu tego roku już 90 tysięcy. Jeśli nie będzie wprowadzonego programu naprawczego, spółka nie będzie mogła przystąpić do przetargu na wywóz odpadów, który ma odbyć się we wrześniu.

Zarząd spółki przedstawił radzie nadzorczej i prezydentowi pięć możliwych scenariuszy na rozwiązanie trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się MPO. Wśród nich jest między innymi pomysł na połączenie spółki z Przedsiębiorstwem Dróg i Mostów czy też poszukiwanie inwestora, na każde z tych rozwiązań zgodę musi wyrazić Rada Miejska. Decyzja w sprawie przyszłość MPO musi zapaść wkrótce, bo inaczej zadłużona spółka nie będzie mogła przystąpić do przetargu na wywóz odpadów w Elblągu, który planowany jest na wrzesień.
     - Wygraliśmy dwuletni przetarg na utrzymanie dróg w mieście, gdybyśmy jeszcze wygrali przetarg na wywóz odpadów i to na dobrych warunkach, sytuacja w spółce by się znacznie poprawiła. Ale żeby w nim wystartować, musimy znaleźć solidnego partnera i utworzyć z nim konsorcjum – mówi Michał Wawryn, dyrektor MPO.
     A na razie niestety sytuacja jest zła. W 2014 roku MPO odnotowało prawie 1,5 miliona złotych straty. W styczniu tego roku strata wyniosła 90 tysięcy złotych. Danych za luty jeszcze nie ma. - Styczniowy wynik jest lepszy niż w ubiegłym roku, gdy strata wynosiła 140 tysięcy, ale niestety minus to minus – przyznaje dyrektor Wawryn.
     Wczoraj z zaniepokojonymi sytuacją w firmie pracownikami spotkali się prezydent Witold Wróblewski i wiceprezydent Janusz Nowak. - Było spokojnie, wszyscy wiedzą, w jakiej sytuacji jest firma, ale też wszyscy liczą na to, że uda się znaleźć wyjście z tej sytuacji. Na szczęście wynagrodzenie dostajemy jeszcze na czas – powiedział nam jeden z pracowników.
     Dzisiaj otrzymaliśmy stanowisko prezydenta w sprawie sytuacji w MPO. „Z uwagi na ponoszone na bieżąco straty i pogarszającą się kondycję finansową, Zarząd MPO przedstawił w lutym br. program naprawczy, pozytywnie zaopiniowany przez Radę Nadzorczą Spółki. Zaproponowane rozwiązania poddawane są aktualnie konsultacjom z udziałem pracowników. Wszelkie zmiany dotyczące sposobu funkcjonowania MPO muszą uzyskać również akceptację Rady Miejskiej w Elblągu, stąd podjęte zostały również rozmowy z radnymi” - napisał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - „Podjęcie decyzji w sprawie sposobu funkcjonowania Spółki będzie w najbliższym czasie przedmiotem dalszych rozmów ze wszystkimi zainteresowanymi stronami tak, by wybrać najlepszą propozycję, która da szansę na utrzymanie miejsc pracy w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania”.
     Z pewnością sytuacja w MPO będzie jednym z głównych tematów sesji Rady Miejskiej, którą zaplanowano na 26 marca. W programie sesji nie znalazł się jednak projekt uchwały, która upoważniłaby prezydenta do szukania inwestora dla MPO.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • banda pacanów w spółkach państwowych co oni robią - chyba tylko biorą kasę. A z czego oni dostają wynagrodzenia skoro firma ma stratę. To prezes nie potrafi zarobić na swoje wynagrodzenie. Nikt by go nie zatrudnił do prywatnej firmy nawet sprzątać. Głupotę zwalczać głupotą tylko do tego trzeba mądrych ludzi, ale dziś nikt mądrego nie dopuści do kliki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  (2015-03-20)
 • No i syf przypudrowany. Elblążanie dopłacą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2015-03-20)
 • przed wyborami, LSD z Novakiem Uzdrowicielem i Slimem Wszystkowiedzącym na czele, wiedziało co zrobić z komunalką w Elblągu. Ale jak już dostali swoje stołki to będą realizować politykę przeciwdziałania bezrobociu poprzez utrzymywanie kosztem mieszkańców Elbląga takich nierynkowych tworów jak MPO, PDiM czy złodziejski EPEC. Jeżeli lokalne kacyki z LSD po raz kolejny oleją wyborców to będzie nie tylko TOTALNA KOMPROMITACJA ale i koniec tej Partii Obiecywaczy w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  Pamiętam(2015-03-20)
 • Wskrzeszanie trupa ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  pampi-ZAWADA(2015-03-20)
 • Czekam na oświadczenie dyrektora Wawryna oraz byłego prezydenta Wilka!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  cieciorka(2015-03-20)
 • P. R. S. P. z Gdańska powinno przejąć elblaskie MPO. Od razu się porządek zrobi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  PePitr(2015-03-20)
 • To pomyślcie teraz że PiS dalej rządzi miastem albo nie daj Boże krajem. Wszystko trzeba byłoby sprzedać Wynoście się stąd Pis-la-muchy. WON
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 8
  zły(2015-03-20)
 • Czyli samodzielnie nic nie jest w stanie MPK zrobić a konsorcjum po to by szefo zachował pracę. Przynosi straty to ogłosić upadłość i nie pompować w to kasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  nju(2015-03-20)
 • PDiM to też bankrut. Przyda się porządna kontrola działalności. Pan Prezydent ma dobre służby kontrolne. .Poza tym w ciągu pół roku szefostwo pozbędzie się połowy ludzi, a pozostałym zaoferuje pensje minimalne. Tylko władza pozostanie przy swoich wysokich wynagrodzeniach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2015-03-20)
 • Do złego. Jesteś ubogi umysłowo i nie masz zielonego pojęcia co się dzieje w MPO więc się nie wypowiadaj. Wawryn jest Dyrektorem blisko 1,5 roku w MPO są sprawy nawarstwiające się przez lata w czasach prezydentur Słoniny i Nowaczyka kiedy dyrektorami byli Chytry i Pilichowski. Firma nie jest w stanie konkurować bo jest przez lata niedoinwestowywana a rynek gospodarki odpadami jest niezwykle wymagający. Wszystko wina PiSu Wilka. Niedobrze się robi. Zdejmij gościu klapki z oczu i pomyśl obiektywnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  Elbinger29(2015-03-20)
 • Elblinger29 ma rację. To są zaszłości z wielu lat. I miasto powinno pomóc tej spółce. Jest ważna społecznie. Nie chodzi o wyłożenie worka pieniędzy. Są inne rozwiązania. Wawryn to porządny człowiek. Tylko od dawna widać, że ktoś pod nim próbuje dołki kopać. Świadczą o tym chociażby artykuły na elbląskich portalach internetowych. Bodaj w lutym, jeszcze nie spadł ani płatek śniegu, a już na jednym z portali był artykuł, że miast zasypane po dachy śniegiem i katastrofa. Być może ktoś w bezczelny sposób chce się pozbyć tego człowieka i przejąć firmę. Szkoda, że sitwa ma największą siłę przebicia, a nie mądrzy, porządni ludzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 2
  (2015-03-20)
 • Mister Wawryn, jaki przetrg na wywóz jakich odpadów-nie kumam. Macie tylko jedną konkurencję na wywóz śmieci i połowę miasta do obsługi-ale tak szczerze to tak kiepsko nigdy śmieci nie były usuwane jak ostatni rok. Wygraliście przetarg na zimowe utrzymanie ulic i powinniście piać ze szczęścia bo zimy nie było a kasa chyba popłynęła???MPO od 70 lat "siedzi " w śmieciach i wy sobie z tym nie możecie poradzić, potrzebny wam partner ?, chyba do dzielenia kasy. Obecnie płacę trzy razy więcej za wywóz śmieci niż przed ustawą śmieciową -kto w takim razie zarabia na tym????A może kupi pan ten interes do spółki z jakimś inwestorem strategicznym-wówczas firma wyjdzie na swoje -nieprawda??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  deeppurplehead(2015-03-20)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex M9 Strong
Clinex Dispersion Soft
Pieczątki Firmowe
Clinex Stronger