Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Porozmawiajmy o domach podcieniowych

Elbląg, Porozmawiajmy o domach podcieniowych
Jeden z domów podcieniowych w Orłowie. Fot. nadesłane.

Już najbliższą sobotę, 29 listopada, w Elblągu będzie można bliżej poznać domy podcieniowe z Żuław. Warto wziąć udział w dyskusji o tym, co należy zrobić, by ratować te zabytki. Warto także spotkać się z historykiem sztuki Jerzym Domino i Markiem Opitzem, fotografem, właścicielem domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku. Spotkanie, które odbędzie się w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, to jedno z działań w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”, który od marca „Światowid” realizuje wraz z partnerami.

Do dyskusji o tym, co i kto - dziś oraz w przyszłości - powinien zrobić, by ratować żuławską drewnianą architekturę regionalną, w tym domy podcieniowe, jak również do osobistego zaangażowania się w działania na rzecz zabytków, będą zachęcać uczestników eksperci:
     - dr Iwona Liżewska - historyk sztuki, specjalistka w zakresie architektury regionalnej, kierownik olsztyńskiego oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
     - Dariusz Chmielewski - pomorski wojewódzki konserwator zabytków,
     - dr Jerzy Domino - historyk sztuki, pracownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie,
     - Marek Opitz - prezes Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski, pomysłodawca i realizator wielu przedsięwzięć na rzecz regionu, właściciel domu podcieniowego w Żelichowie / Cyganku.
     
     Początek o godz. 11. W pierwszej części spotkania, która potrwa do godz. 15.20 głos zabiorą eksperci, właściciele domów podcieniowych oraz wszyscy, którzy będą chcieli powiedzieć co - w ich opinii – należy obecnie i w przyszłości zrobić, aby ratować zabytki Żuław. Dyskusję poprowadzi red. Marta Hajkowicz. Zostanie również pokazany jeden z filmów zrealizowanych w czasie projektu.
     
     Wnioski i propozycje, które pojawią się w czasie debaty, zostaną spisane i przesłane w formie elektronicznej partnerom projektu, jego uczestnikom, samorządom lokalnym i wojewódzkim, a także - wraz ze zrealizowanymi w czasie projektu filmami i publikacją - przekazane muzeom, ośrodkom kultury, szkołom i bibliotekom z województw: warmińsko-mazurskiego i pomorskiego oraz kraju, jak również przekazane mediom.
     
     Na godz. 15.45 organizatorzy zaplanowali przekazanie właścicielom domów podcieniowych i partnerom projektu filmowych dokumentacji domów, które powstały w ostatnich miesiącach.
     
     O godz. 16 rozpocznie się otwarte dla wszystkich zainteresowanych godzinne spotkanie z Jerzym Domino i Markiem Opitzem oraz prezentacja publikacji „W cieniu domów. Opowieści o żuławskich domach podcieniowych”, wydanej w ramach projektu „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych”.
     
     Zgłoszenia udziału w spotkaniu przyjmuje i informacji udziela koordynatorka projektu Agnieszka Jarzębska - tel. 55 611 20 84, 667 636 212, email: agnieszka.jarzebska@swiatowid.elblag.pl.
     
     Wszyscy, którzy w tę sobotę w godz. 11-17 odwiedzą „Światowid”, będą mogli dowiedzieć się jak wygląda działalność Regionalnej Pracowni Digitalizacji, np. na czym polega skanowanie w technologii 3D. Pracownia mieści się na II piętrze CSE „Światowid”.
     
***
     Domy podcieniowe to jeden z najważniejszych i najcenniejszych, a zarazem najbardziej zagrożonych, elementów unikatowego krajobrazu wsi Żuław Wiślanych. Zachowało się ich kilkadziesiąt. Pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku, najstarsze - z początku XVII wieku. Nie wszystkie zostały wpisane do rejestru zabytków. Z roku na rok ich ubywa, popadają w ruinę, są przebudowywane, rozbierane. W ostatnich latach niektóre domy udaje się remontować, m.in. dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
     
     Projekt „S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     
     Realizatorzy:
CSE „Światowid” i Stowarzyszenie „Jantar”.
     
     Partnerzy:
Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu, Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim.
     
     Za pomoc w realizacji projektu organizatorzy szczególnie dziękują Panu Markowi Opitzowi i Stowarzyszeniu Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski.
     
     Patroni medialni:
Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Gdańsk, Portal KulturaLudowa.pl, Telewizja Elbląska, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, Dziennik Elbląski, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal społecznościowy ekulturalni.pl.
     
Domy podcieniowe logotypy
     
     
--------- Artykuł sponsorowany ----------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl