Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezes EPEC odpowiada (śladem publikacji)

 
Elbląg, Prezes EPEC odpowiada (śladem publikacji) Łukasz Piśkiewicz (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Rek

Nasza ostatnia publikacja na temat przetargu EPEC i decyzji rzecznika dyscypliny finansów publicznych w tej sprawie wywołała szereg komentarzy. Otrzymaliśmy także pismo od prezesa miejskiej spółki, jego treść publikujemy poniżej.

W związku z wypowiedzią radnego Klima „EPEC to nie tylko sprawa przetargu, to kwestia szerszego spojrzenia na elbląskie ciepłownictwo, na rosnące ceny i uzależnienie od elektrociepłowni Energi Kogeneracja. Tutaj potrzebna jest szeroka dyskusja na temat tego, dokąd to wszystko zmierza. Olsztyn podjął decyzję o budowie własnej elektrociepłowni, prowadził dialog konkurencyjny z różnymi firmami. W Elblągu przez ostatnie lata nic w tej sprawie się nic się nie działo. Wszyscy zapłacimy za to wyższymi rachunkami za ciepło”, korzystając z prasowego prawa do repliki, chciałbym wyjaśnić następujące kwestie.
     W ostatnich czterech latach EPEC skutecznie modernizował sieci przesyłowe, obniżał ceny ciepła i redukował emisję szkodliwą dla środowiska naturalnego. Jednocześnie w ciągu tych czterech lat zysk netto firmy wzrósł z 830 tys. zł do prawie 2,5 mln zł. Dyscyplina finansowa, jaką konsekwentnie wdrożyliśmy, zaowocowała zmniejszonym wykonaniem kosztów rodzajowych o blisko 15 mln złotych w stosunku do planu w latach 2011 -2015!
     Możemy pochwalić się stałym wzrostem liczby nowych podłączeń. Są to najlepsze wyniki w Polsce, dlatego w 2014 roku „Puls Biznesu” docenił nas swoją „Gazelą Biznesu”.
     Kondycja ekonomiczna Spółki została także wzmocniona poprzez dodatkowe oszczędności w wysokości ponad 0,5 miliona złotych z tytułu uzyskania tzw. białych certyfikatów w wyniku konsekwentnie prowadzonego programu inwestycyjnego.
     Udało nam się dostosować zatrudnienie do realnych potrzeb przedsiębiorstwa. W wyniku Programu Dobrowolnych Odejść, z którego skorzystało łącznie 24 pracowników, zatrudnienie na koniec 2015 roku wyniosło 178 pracowników wobec 212 na koniec 2011.
     W chwili obecnej EPEC kładzie główny nacisk na racjonalizację cen ciepła i usług, planową modernizację posiadanej infrastruktury technicznej, wzrost jakości usług, stałe podnoszenie kwalifikacji pracowników oraz realizację misji firmy w zakresie zapewnienia komfortu cieplnego mieszkańcom miasta Elbląga. Aktualnie trwają prace nad strategią na lata 2017-20.
     Nie sposób się zgodzić z przekonaniami pana Radnego w kwestii braku rozważań odnośnie zaopatrzenia w ciepło w przyszłości. W ostatnich latach wielokrotnie inicjowaliśmy szeroką dyskusję na ten temat. Prowadziliśmy rozmowy z ENERGA Kogeneracja sp.z o.o. oraz z PGNIG Termika. Żałujemy, że Pan Klim jako przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miasta radny ani razu, pomimo wielokrotnych zaproszeń i próśb, nie zechciał uczestniczyć w tej dyskusji. W czerwcu 2015 r. Rada Miasta uchwaliła Plan Zaopatrzenia Miasta Elbląga w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe.
     Obecnie czekamy na końcowe opracowanie Wielowariantowej Koncepcji techniczno-ekonomicznej budowy podstawowego źródła ciepła dla miasta Elbląga realizowanej przez spółkę Energoprojekt Katowice, które wskaże najlepsze rozwiązania techniczne ale także cenowe.
     Cena w Energa Kogeneracja w ostatnich latach tj. 2012-2016 wzrosła około 35 procent, w EPEC spadła o 15 %. Ciepło wytwarzane w Ciepłowni Dojazdowa jest 10 zł/GJ tańsze, ale za mało go produkujemy, by można obniżyć cenę końcową u klienta. Niestety, decyzje podjęte przez moich poprzedników, m.in. wieloletnia umowa zobowiązująca EPEC do zakupu ponad 80% ciepła spowodowały, że nie mogliśmy zwiększyć naszego udziału w jego produkcji.
     
Z poważaniem
     Łukasz Piśkiewicz
     Prezes EPEC
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywki
POLO z HAFTEM