Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Problem w przestrzeganiu

Solidarność otrzymała odpowiedź ministerstwa pracy na pismo do premiera Leszka Millera alarmujące o sytuacji w odzieżowej spółce "Hetman". Ministerstwo stwierdziło, że sprawa leży w gestii inspekcji pracy.

Autor odpowiedzi, podsekretarz stanu w ministerstwie pracy Dagmir Długosz informuje, że "w obowiązujących przepisach istnieją szerokie gwarancje w zakresie należytego wypłacania pracownikom wynagrodzeń i umożliwiające realizację wolności i swobód związkowych" i dodaje, że uprawniona do reagowania w przypadku naruszenia tych praw jest inspekcja pracy, która może z kolei np. wystąpić do prokuratury. Dagmir Długosz przypomina też o obowiązkach pracodawcy wobec pracowników - członków związku zawodowego i stwierdza, iż w opinii ministerstwa "problemem nie jest brak przepisów chroniących pracownika (...), lecz nieprzestrzeganie obowiązujących norm".
     W sprawie elbląskiej ministerstwo niewiele będzie jednak mogło zrobić - "minister pracy (...) nie ma odpowiednich kompetencji ustawowych ani też nie dysponuje instrumentami prawnymi umożliwiającymi bezpośrednie wpływanie na praktykę stosowania prawa - czytamy. - Instytucją ustawowo [do tego – przyp. aut.] powołaną jest Państwowa Inspekcja Pracy, podlegająca Sejmowi. Jak wynika z naszych ustaleń, w sprawie (...) zakładów odzieżowych "Hetman" inspektor podjął już odpowiednie czynności" – pisze Dagmir Długosz i dodaje, że na wniosek ministra pracy członkowie Rady Ministrów mają podjąć działania na rzecz ograniczenia "patologicznych zjawisk związanych z nieprzestrzeganiem prawa pracy przez pracodawców". W tym celu - jak się dowiadujemy z pisma - odbędzie się specjalne spotkanie wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Szefa elbląskiej "S", Mirosław Kozłowski odpowiedź ministerstwa nie satysfakcjonuje.
     - Dobrze, że ją otrzymaliśmy, ale zasmuciło mnie stwierdzenie, że ministerstwo nic w naszej sprawie nie może. Składamy jednak skargę – na rząd polski do Międzynarodowej Organizacji Pracy i liczymy, że będzie skuteczna.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Popieram stanowisko Pana Kozłowskiego, bardzo, bardzo,............
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-02-12)
 • Od poślizgów płacowych JanaZbawicielaTruso do skargi na rząd polski do Międzynarodowej Organizacji Pracy... Szefie S-El, nie lepiej pójść do sądu w Strasburga (DankaH podpowie jak), albo uderzyć do parlamentu UE! A co tam - wal chłopie prosto do Rady Bezpieczeństwa ONZ!!! Przecież dla dobra naszych szwaczek warto poświęcić wiele! Nawet swój partykularny interes...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-02-12)
 • PIP nic nie może zrobić...a pracodawcy jak łamali prawo tak będą je łamać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Czytelnik(2003-02-12)
 • Panie Kozłowski przestań pan ośmieszać nasze miasto kto dał Panu do tego prawo.Jest pan ze swoim zwjązkiem tylko małą jego cząstką. Stanowczo żądam od Pana zachowania spokoju i poczekania na wynik prowadzonego śledztwa.Panie Przespolewski porozmawiaj Pan wreszcie z Pana pracownikam wyjaśnij Panią jakie ma Pan kłopoty i jak będą one rozwiązane.Zabierze Pan w ten sposób morzliwość opluwania Panu Kozłoskiemu nie tylko Siebie ale i całego miasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec ELBLĄGA(2003-02-12)
 • ... a inni pracodawcy patrza i UCZA SIE ze wszystko im wolno, że są bezkarni. Szajka pracodawcow kontra zwykli szarzy -glodni ludzie KTORZYNIC NIE MOGA ZROBIC. Pracuja i nie stac ich na chleb dla swoich rodzin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  m_k(2003-02-12)
 • PIP powinien dowalać takie kary i zabierać chałupy tym "biednym" pracodawcom co musza tak wykorzystywać ludzi. Jeden i drugi by oberwał po d _ _ _ e to moze by sie nauczyli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  m_k(2003-02-12)
 • Szanowni pracownicy, czy zmusza was ktoś do nabijania kabz tym wyzyskiwaczon "pracodawcom"? zrezygnujcie z pracy, załóżcie własny interes i po bólu, nikt ,nie będzie was oszukiwał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Były pracodawca(2003-02-12)
 • Chciekliśmy KAPITALIZMU to mamy. SOLIDARNOŚĆ pomogła nam to załatwić, teraz to są tylko konsekwencje. W całym życiu społecznym widać BARDZO WYSOKĄ MORALNOŚĆ nas Polaków, czy to pracodawców, czy pracowników, czy bezrobotnych. Trzymajmy tak dalej a napewno się kiedyś nawzajem powybijamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pracownik(2003-02-13)
 • Kozlowski zniszczy jeszcze nie jedna firme a z pewnoscia nie moze zniesc tego ze nie dorasta Prezesowi Hetmana do piet.........................zreszta wszyscy to widzielismy na zywo.Kozlowski pienil sie a pan J P spoko i na temat.A moze teraz PIP do Kozlowskiego.na pewno cos znajda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  EL(2003-02-13)
 • Przy takim bezrobociu w mieście wygłupy "przewodniczącego" odstraszają każdego pracodawce od rozwijania swoich firm. To żadna frajda mieć wielu pracowników. Spokojniej i dlużej się żyje zatrudniajac jak najmniej ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Arek(2003-02-16)
 • Pracownikom mówimy stanowcze nie !!! ;-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bicie piany(2003-02-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Audi
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Seat