UWAGA!

Program bezradności

Powstał program przeciwdziałania bezrobociu na terenie powiatu elbląskiego. W przypadku większości działań znalazła się jednak adnotacja "realizacja w zależności od środków".

Program zawiera spis działań, jakie na terenie dziewięciu gmin powiatu powinny zostać podjęte do roku 2006. Jak mówi kierownik Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu, Iwona Radej, w programie scharakteryzowano tzw. grupy ryzyka. Są to: osoby młode, kobiety, długotrwale bezrobotni i niepełnosprawni.
     Na liście działań mających zaradzić postępującemu bezrobociu znalazły się te, które urząd realizuje od kilku lat - szkolenia, spotkania z bezrobotnymi, kierowanie ich na prace interwencyjne, staże i mikropożyczki. W przypadku większości działań znalazła się jednak adnotacja "realizacja w zależności od środków".
     W programie nie ma także nowych, nowatorskich propozycji w rodzaju "Sklepu z pracą", jaki został niedawno otwarty w Trójmieście. Czemu służy więc ten program?
     Iwona Radej odpowiada:
     - Opracowanie programu wynika z ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobocia. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że tak prognozowanie wahań liczby bezrobotnych, jak i zapisy działań, jakie urząd będzie podejmował, są trudne. Nie potrafimy bowiem przewidzieć, co będzie się działo z rynkiem pracy, nie wiemy też, jakie środki będziemy otrzymywać na walkę z bezrobociem. Na razie jest ich coraz mniej. Zawarte w programie cele strategiczne są jednak potrzebne, by wiedzieć, do czego należy dążyć.
     
     ***
     
     Na terenie ziemskiego powiatu elbląskiego bez pracy pozostaje 8,5 tysiąca osób, ponad 1/3 wszystkich mieszkańców, 80 procent zarejestrowanych ma niskie kwalifikacje zawodowe. Bezrobocie częściej dotyka kobiet (ponad 52 procent w liczbie bezrobotnych), a prawie co trzeci bezrobotny ma mniej niż 24 lata.
AJ

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Wydaje mi się, że ludzie odpowiedzialni za walkę z bezrobociem w naszym mieście po prostu nie mają pomysłu, jak taką walkę prowadzić. Wiem, że trudno jest przewidywać wszystko, co będzie działo się na rynku pracy, ale faktem bezspornym jest 8,5 tys. bezrobotnych. Dajcie im pracę, to o tych, którzy przybędą jako bezrobotni nie martwcie się już teraz. Zlikwidujcie tylko te 8,5 tys. bezrobotnych na początek. Zmniejszcie o tyle ilość bezrobotnych, a nikt nie będzie robił uwag po Waszym adresem. Stwórzcie na początek 1000 miejsc pracy, a już odniesiecie sukces. Szkolenia, szkolenia, szkolenia... takie jak spawaczy dla Stoczni? Szkolenia powinny iść w określonym kierunku. Powinny wynikać z konkretnego zapotrzebowania na konkretnych fachowców. Po co szkolenia dla szkoleń? Dla samej statystyki i wydania publicznych pieniędzy? Życzę kierownictwu Urzędu Pracy więcej wyobraźni, lub więcej pokory. Co na to władze miasta? Co robi Prezydent i co robią radni? Dzisiaj usłyszałem, że planują budowę lotniska, a Wojewoda stwierdził prawie otwarcie, że pomysł jest przedwczesny i nie realny. To może tak zacząć myśleć o realiach tego miasta i jego mieszkańców...?
  • Kocham wszystkich ludzi - Adnotacja - pod warunkiem że wpłacą po 1000zł
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ferdynand Kiepski(2002-07-02)
Reklama