Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrzyni Parkowania Mistrzyni Parkowania

Projekt obwodnicy wschodniej do maja 2013

 
Elbląg, Projekt obwodnicy wschodniej do maja 2013 Góra Chrobrego – pierwszy krok w stronę Europarku (fot. AD).
Rek

Na stronie Urzędu Miasta przeczytaliśmy informację, że Miasto podpisało dziś (30 stycznia) umowę na wykonanie dokumentacji projektowej budowy obwodnicy wschodniej Elbląga, czyli drogi, która ma połączyć skrzyżowanie Alei Piłsudskiego i ul. Królewieckiej z ul. Pasłęcką.

Dokumentację przygotuje Biuro Projektowo-Konsultingowe „Kontrakt” Sp. z o.o. z Gdańska. Umowa jest częścią realizacji projektu „Europark – przygotowanie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych etap II” (dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka), którego celem jest przygotowanie dokumentacji technicznej i projektowo-budowlanej, studium wykonalności i raportu oddziaływania na środowisko, dla obwodnicy wschodniej.
     Jak wynika z założeń tego projektu, dokumentacja projektowa dla obwodnicy wschodniej miała być gotowa w listopadzie 2012 r., jednak z uwagi na wydłużoną procedurę przetargową, związaną z odwołaniami, i podpisanie umowy dopiero teraz, Miasto wystąpiło o wydłużenie terminu realizacji do maja 2013 r. Koszty dokumentacji projektowej zgodnie z zawartą umową to 793 tys. zł.
     
     Obwodnica wschodnia
     
Mówi się o niej od bardzo dawna. Ma być alternatywą dla „wąskiego gardła” elbląskiej komunikacji, czyli ulic Kościuszki, Bema, Łęczyckiej. Było wiele propozycji jej przebiegu, czasem nawet zawierały elementy fantastyczne, takie jak tunel pod Gęsią Górą czy też estakada nad osiedlem Przy Młynie.
     Obecnie obowiązująca koncepcja zakłada następujący przebieg: skrzyżowanie Królewiecka-Piłsudskiego, ul. Marymoncka przedłużona do ul. Wschodniej-bis (dziś nie istnieje, ma być równoległa do obecnej ul. Wschodniej), Łęczycka i dalej węzeł Elbląg-Wschód. Obwodnica ma omijać Górę Chrobrego od północy.
     
     Raczej nieduża
     
Z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-13 dofinansowanie otrzyma natomiast budowa tzw. ul. Wschodniej-bis, która ma być potem częścią obwodnicy wschodniej. Chodzi konkretnie o odcinek długości 920 m.
     Ma to być ulica „jednojezdniowa, dwupasmowa, asfaltowa, o szerokości 7 m”, pewnie też z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. I pewnie podobnie będzie wyglądać cała obwodnica wschodnia. Niby żadna wielka obwodnica, ale o skali kosztów niech świadczy fakt, że ten 920-metrowy odcinek będzie kosztował 8,5 mln zł (z czego 5 mln zł będzie pochodzić z funduszy unijnych).
     
     Dokąd?
     
Poza tym, że obwodnica wschodnia ma odciążyć ruch na osi Kościuszki-Bema-Łęczycka, ma też skomunikować Europark – w przyszłości największą atrakcję turystyczną Elbląga – z resztą miasta i Europy (a przynajmniej z Warszawą, Gdańskiem i Kaliningradem). A przez to podnieść atrakcyjność inwestycyjną terenów Europarku, co ma niebagatelne znaczenie, bo dla większości planowanych tu inwestycji musimy wypatrywać kapitału prywatnego.
     Przypomnijmy pokrótce, co się planuje w Europarku. Na początek zespół basenów, aquapark i centrum sportów zimowych. Na razie jest stok narciarski, ale mają być trasy saneczkowe, snowboardowe i snowtubbingowe (jazda w oponie po specjalnie wyznaczonej trasie). Także strefę startu i lotów paralotni i bazę wspinaczki skałkowej. Na szczycie Gęsiej Góry – wybudowanie platformy widokowej. Do tego wszystkiego sieć tras rowerowych, spacerowych i szlaków turystycznych.
     Niemożliwe? Na pewno niełatwe, ale kto jeszcze trzy lata temu przypuszczał, że na Górę Chrobrego tak licznie zaczną zjeżdżać narciarze?
     
     Kiedy?
     
Wiadomo, że bez pieniędzy zewnętrznych (czytaj: unijnych) Miasto obwodnicy wschodniej nie wybuduje. Kończy się jedna perspektywa finansowa Unii (2007-2013), ale zaraz się zacznie następna (2014-2020). Z tego powodu ul. Wschodnią-Bis trzeba będzie zbudować do końca 2013 r., a na kolejne odcinki obwodnicy wschodniej warto mieć gotowe wszystkie dokumenty i uzgodnienia, żeby móc o ich dofinansowanie aplikować już w 2014 r.

Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Zlikwidują też linię tramwajową nr 2 !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bastek(2012-01-31)
 • Obwodnica powinna być szeroka czteropasmowa. Nie serwujcie nam mieszkańcom żadnej prowizorki, nie budujcie dróg wąskich. NIE LIKWIDUJCIE TRAMWAJU NR 2.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  RW(2012-01-31)
 • To jedna, bardzo istotna inwestycja dla Elbląga, której jak ognia bały się stare władze z racji logistyki i oddźwięku proletariackiego (miejscowi krzykacze działkowi i jednorodzinni). Druga natomiast, istotna inwestycja, którą Elbląg winien preferować, nie inwestować powinien być tz. EUROPARK, który może dać i przy odrobinie pomyślunku i marketingu inwestycyjnego może dać istotne i pożądane efekty na wiele lat. Jednakże znając i obserwując siermiężną myślą i uczynkiem rzeczywistość elbląską nie wierzę, aby tak ciekawa i niekonwencjonalna inwestycja wypaliła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2012-01-31)
 • do bartek zlikwidowac to ciebie baranie wara od 2 szkola szpital wara
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  motor(2012-01-31)
 • Aborygen oczekuje od obecnych władz "marketingu inwestycyjnego"? Na razie jest marketing personalny czyli promujemy i lansujemy swoich dając im robotę np. w WORD
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-01-31)
 • Panie P. D. na Górę Chrobrego narciarze zjeżdżali się jeszcze jak na chleb, mówił Pan bep.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kietu(2012-01-31)
 • Znowu drogi donikąd jak na Modrzewinie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  +(2012-01-31)
 • ciekawe jak omijać Górę Chrobrego od północy - do węzła to raczej od wschodu lub zachodu można ominąć tą górę ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  pół-nocnik(2012-01-31)
 • z tych 8,5mln pewnie z 7 pójdzie na biurokrację a 1,5 może starczy na 20cm podsypki i dywanik z asfaltu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-01-31)
 • MiejscowyAborygen, to, że reprezentujesz klasę plebejską nie oznacza, że z zazdrością masz prawo nazywać krzykaczami mieszkańców domków jednorodzinnych. I jeszcze jedno: popraw styl swoich wypowiedzi, zdania sklecone nielogicznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Michail(2012-01-31)
 • Nigdy mnie nie interesował domy jednorodzinne a pochodzenie takie jest jakie jest - nie mam z tym problemów - przytyk wysoce prymitywny, właśnie w stylu miejscowe kmiotka, którego argumentem są jedynie epitety. Jak widać very prymityw.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  MiejscowyAborygen(2012-01-31)
 • MiejscowyAborygen- z radością bym z Tobą na ten temat porozmawiał, jednak po pierwsze: internet jest miejscem wybitnie nieodpowiednim, po drugie: nie jesteś godnym interlokutorem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Michail(2012-01-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

ichtovit
Krewetkarium
Karma dla papug średnich
Królik minaturka