UWAGA!

Prywatne śledztwo w sprawie Góry

 Elbląg, Prywatne śledztwo w sprawie Góry
fot.arch.portEl

Pozwalam sobie kolejny raz napisać do elbląskich mediów w sprawie Góry Chrobrego. Śledząc elbląskie media, nie zauważyłem jakiejkolwiek reakcji ze strony władz miejskich, pozwoliłem więc sobie zebrać informacje na temat planów Urzędu Miasta dotyczących Góry Chrobrego. Poniżej przedstawiam Państwu to, co w krótkim czasie udało mi się ustalić w sprawie poruszanego tematu.

Po artykule „Pomysł na Górę Chrobrego”, który ukazał się na łamach elbląskich portali internetowych i „Dziennika Elbląskiego”, w komentarzu do przygotowanego przeze mnie planu modernizacji Góry Chrobrego zostało zamieszczone krótkie posumowanie zakończone poniższym stwierdzeniem: „Czekamy więc na odzew z ratusza... Wierzymy, że miasto odniesie się do propozycji naszego czytelnika i przedstawiciele ratusza wydadzą komunikat, na który my – jak i większość mieszkańców – czekamy z niecierpliwością.”
       Śledząc elbląskie media, nie zauważyłem jakiejkolwiek reakcji ze strony władz miejskich. W związku z tym pozwoliłem sobie zebrać informacje na temat planów Urzędu Miasta dotyczących Góry Chrobrego. Poniżej przedstawiam Państwu to, co w krótkim czasie udało mi się ustalić w sprawie poruszanego tematu.
       Na stronach internetowych Wydziału Sportu Urzędu Miasta w dokumencie „Program rozwoju sportu w Elblągu na lata 2007-2013” znajduje się punk poświęcony Górze Chrobrego, dotyczący planów modernizacyjnych tego miejsca. Oto zapis z ww. programu: „Europark – ośrodek sportów zimowych na Górze Chrobrego. Modernizacja kompleksu narciarskiego na Górze Chrobrego, zagospodarowanie terenów zielonych pod kątem sportu, rekreacji i wypoczynku. Termin wykonania inwestycji – lata 2007-2008”.
       Wydział Sportu publikuje, co roku „Raporty z wykonania zadań realizowanych w ramach celów priorytetowych „Programu rozwoju sportu w Elblągu na lata 2007-2013”. W raporcie za 2007 rok w punkcie 6 podpunkt; a) czytamy: „Europark – ośrodek sportów zimowych na Górze Chrobrego: modernizacja kompleksu narciarskiego, zagospodarowanie terenów zielonych pod kątem sportu, rekreacji i wypoczynku, termin: 2007-2008 r. Ze względu na wycofanie z programu sesji Rady Miejskiej w dniu 20.09.2007 r. uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości przy ul. Chrobrego, zadanie nie zostało rozpoczęte w 2007 r. Trwają prace nad przygotowaniem koncepcji zagospodarowania kompleksu narciarskiego”.
       W raporcie za rok 2008 znajduje się identyczny zapis! Niestety, Raportu za rok 2009 jeszcze nie ma (istnieje duże prawdopodobieństwo, że i w tym raporcie znajdzie się identyczny zapis).
       Po przeanalizowaniu powyższych dokumentów pozwoliłem sobie zadzwonić do Naczelnika Wydziału Sportu w Urzędzie Miasta. W czasie krótkiej rozmowy dowiedziałem się, że: „nie zna publikacji, które pojawiły się w ostatnim czasie w elbląskich mediach na temat Góry Chrobrego, nie są prowadzone jakiekolwiek prace nad zagospodarowaniem terenu Góry Chrobrego, jedyny inwestor zainteresowany tym terenem zgłosił się do Urzędu Miasta siedem lub osiem lat temu, niestety, z nieznanych przyczyn (wg informacji Naczelnika Wydziału Sportu) wycofał się z planowanej inwestycji, od tamtego czasu Miasto nigdy nie zajęło się poszukiwaniem potencjalnych inwestorów. Nie pojawiło się żadne ogłoszenie w mediach, nie rozpisano przetargu na dzierżawę tego terenu. Wydział Sportu planuje drobne prace modernizacyjne środkami dostępnymi w budżecie MOSiR.” (Dyrektor MOSiR twierdzi, że środki, jakimi dysponuje, pozwalają jedynie na drobne prace porządkowe – koszenie trawy itp.).
       Z powyższego wynika, że Miasto nie jest w żaden sposób zainteresowane zagospodarowaniem Góry Chrobrego, nie ma żadnego pomysły na to miejsce i nie robi nic, żeby ten stan zmienić. Rozumiem, że w budżecie Miasta może nie być środków ma kompleksową modernizację wyciągu, ale nieszukanie potencjalnych inwestorów (dzierżawców) jest zaniedbaniem kary godnym.
       Bez stanowczej interwencji elbląskich mediów nie tylko ta sprawa, ale wiele innych dotyczących infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nie zostanie załatwiona. Niestety, Władze Elbląga od wielu lat traktują po macoszemu potrzeby mieszkańców miasta w zakresie inwestycji sportowych dostępnych szerokiej rzeszy obywateli.
       Miasto wydaje miliony złotych na wątpliwe inwestycje (przeniesienie domku, kolejna droga donikąd na Modrzewinie), a nie jest w stanie wygospodarować od kilku lat miliona złotych na modernizację unikatowego miejsca w naszym mieście. Jeżeli nie ma rzeczywiście środków w kasie miejskiej, to Wydział Sportu powinien zrobić wszystko, żeby znaleźć inwestorów.
       Pierwszy list wysłany do elbląskich mediów w tej sprawie rozpocząłem od następującego stwierdzenia: „Śledząc lokalne media, dość często spotykałem się z różnorodnymi informacjami na temat obecnej infrastruktury oraz planów zagospodarowania tego unikatowego terenu. Artykuły zazwyczaj kończyły się podsumowaniem „jest źle” lub „nic się nie dzieje”, pod publikacjami były liczne komentarze czytelników, niestety nigdy nie została podjęta dyskusja na temat jak zmienić „Górę Chrobrego” w jedyne w swoim rodzaju miejsce na terenie północnej Polski, miejsce dla miłośników narciarstwa i snowbordu”.
       Niezmiennie mam nadzieję, że tym razem sprawa nie zostanie zapomniana po kilku dniach i że możliwe jest podjęcie decyzji, które zaowocują inwestycjami tak bardzo potrzebnymi obywatelom naszego miasta.
      
      
Marcin Wojtaś

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Po raz nie wiem już który informuję, że w głębokich ostępach szuflad miejskich leży i czeka nie wiem na co doskonała koncepcja EUROPARKU w której pokazana jest propozycja zagospodarowania rekreacyjno-sportowego i wypoczynkowego terenów od ul. Moniuszki i Kościuszki po dalekie ostępy Bażantarni. Taki obiekt przypominający ośrodki przygotowań sportowców na dużą skalę mógłby zafunkcjonować w wymiarze bardziej społecznym i stać się doskonałym atutem miasta. Oczywiście nie ma tu mowy aby samorząd jakiegokolwiek szczebla był inwestorem - niech tylko nie przeszkadza i odda w wieloletnią dzierżawę tereny potencjalnym inwestorom. Góra Chrobrego jest tylko małym elementem tej całej układanki i można od niej zacząć tworzenie tego przedsięwzięcia. Ale to chyba z nowymi władzami, bo obecne nie bardzo wiedza o co chodzi. Istotną rzeczą by było upublicznienie tej dokumentacji i może media by się tym zajęły, bo trzymanie tego w wielkiej tajemnicy chyba jest jakąś dziecinadą.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2010-03-13)
  • znalazlam artykuł sprzed 7 lat www.portel.pl Warto przypomniec.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    archiwistka(2010-03-13)
  • Ludzie potrzebują tego typu projektów. Góra Chrobrego musi być zagospodarowana !! Trzeba o tym mówić i to głośno !! Cała infrastruktura sportowa Elbląga powinna być modernizowana. Parki i tego typu rzeczy. Ale oni wolą wydać 4mln na jakiś zabytkowy budyneczek. Aż mnie nerwy ponoszą jak o tym pomyśle !!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Sloninagetdown(2010-03-13)
  • Szkoda, że przez tyle lat nie docenia się i nie zagospodarowywuje na miarę naszych czasów i wymogów najpiękniejszego zakątka Elbląga- Bażantarni, Góry Chrobrego, ale na szczęście powstała jakiś czas temu w prywatnym wydawnictwie piękna mapa - przewodnik - Bażantarnia z którą można wędrować wytyczonymi szlakami i podziwiać piękno natury naszego parku leśnego !
  • nie nie nie - jak miasto wezmie sie za gore chrobrego to bedzie tak jak z mostem UE - za waski i bez chodnikow albo za mala hala na grunwaldzkiej. .. niech miasto wydzierzawi na kilkanascie lat teren prywatnemu inwestorowi, a ten niech buduje infrastrukture. pamietajcie ze wszystko co prywatne jest ZAWSZE lepsze niz panstwowe
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ArnoldUPR(2010-03-13)
  • A może warto zorganizować otwartą debatę na ten temat? Jeżeli Autor jest tym zainteresowany, zapraszam do kontaktu z Elbląskim Komitetem Obywatelskim: eko. elblag@o2.pl.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Arkadiusz Jachimowicz(2010-03-13)
  • Dziękuje że ktoś się zainteresował tym tematem. Po wielu latach ponownie w tym roku wybrałem się na naszą górę I ponownie mnie "krew zalewała" jak taki wspaniały teren koncertowo jest zaniedbywany i marnowany Takie miejsca jak Wierzyca, Przywidz czy Babia Góra w okolicach 3-miasta mogą nam tylko pozazdrościć takich warunków jakie my posiadamy na naszej Górze Chrobrego. Przecież prócz juz używanych dwóch stoków które są juz używane można jeszcze uruchomić trzeci po prawej str. wyciągu i tzw. oślą łączkę po lewej str. drogi na górę A to wszystko można obsłużyć jednym wyciągiem, który oczywiści należy pilnie zmodernizować i zadbać o ratrak Zapewne jest to tylko moja forma wyżalenia się, jednak nadzieja umiera ostatnia, wiec i ja mam nadzieje że może ktoś to przeczyta i weźmie sobie do serca Pozdrawiam wszystkich
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    piotr-s1(2010-03-13)
  • oczywiscie musi byc tam igielit i caloroczny stok zeby inwestycja miala sens - miejmy nadzieje ze to juz bedzie inicjatywa prywatnego inwestora
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ArnoldUPR(2010-03-13)
  • Rzeczywiście żal ściska serce w związku z kardynalnemu zaniedbaniami w tym względzie, bo właśnie takie inwestycje procentują i się zwracają, gdzie Ci stratedzy w Urzędzie ?
  • Jestem przeciwny zagospodarowaniu w typowo elblaski sposob tych pieknych z natury terenów. Euro park to typowo komunistyczny pomysł. Młodzi nie pamietaja, że ponad 30 lat temu stworzono miejsce zimowego wypoczynku na Gorze Pomnik, dzis przez mlodzież zwanej Bisem. Były tory saneczkowy, narciarski, byla nawet skocznia, było oswietlenie. Jedyne co popieram z Euro parku to kolejka linowa miedzy pomnikiem, z gora chrobrego o ktorą jako mieszkancy Winnicy postulowalismy juz 20 lat temu, wiec to nie nowy pomysł. Tworzenia E-P uważam tylko za pretekst dla ludzi ratusza, by usunac z tych terenow dzialkowcow, bo 90 % przyszlego E- Parku to ogrodki dzialkowe. Skoro obecne wladze Elbląga nie potrafia nawet posprzatać wyjatkowo zasmiecony teren Pomnika i udostepnić go na punkt widokowy to lepiej niech dadza sobie spokoj z duza i kosztowna inwestycją, ktora zakonczy sie tylko na zajeciu wielu setek ogrodow dzialkowych, zdjeciu ogrodzeń i dewastacju dzialek.
  • Proponuję przede wszystkim rozpropagowanie wśród mieszkańców miasta programu i wizualizacji tego przedsięwzięcia. Wielu jak widzę upatruje w tym wizje i projekty rodem z zeszłej epoki i snuje katastroficzne wizje działkowców. Cóż miasto - to infrastruktura, a ogrody działkowe można zakładać wokół niego tworzyć i na jego obrzeżach do woli wszak wiele ziemi leży odłogiem. Ponadto gospodarka urbanistyczna i przestrzenna o którą w Elblągu tak trudno - tworzona przez władze w obawie przed reakcjami potencjalnych wyborców stworzyła chore układy urbanistyczne z którymi będą coraz większe problemy. Ponawiam więc apel do mediów o wydobycie i upublicznienie przedmiotowej koncepcji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AborygenMiejscowy(2010-03-13)
  • Zgadzam sie z AM w temacie upublicznienia projektu E-P, ale moje watpliwości dotyczą obszaru tej inwestycji. Miejsca miedzy Pomnikiem, a Gorą Chrobrego i Basenem na Moniuszki, a Bazanciarnią j est tyle, że wcale nie musimy przy okazji likwidowac działek, tylko wykorzystajmy max te wolne tereny. Chodzi mi o styl i sposób dzialania ekipy Prezydenta, który majać terenów na 1000 działek budowlanych robi przetarg na 6 windując max. cenę. Obecna ekipa dziala na zasadzie my władza kontra oni, czyli mieszkancy, ktorzy nie rozumieją naszej strategii/ np. platne miejsca parkingowe w wiekszosci miasta poza peryferiami, wjazd na Starowkę tylko dla mieszkancow, szerokie choć puste chodniki, waskie i dziurawe choć zapchane autami jezdnie itp. itd. / konfliktujac sie na każdym kroku z mieszkancami Elbląga
Reklama