Wtorek 13-11-2018, imieniny Benedykta, Stanisława, Arkadego
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Janek Krasicki Janek Krasicki

Przekop przez Mierzeję. Trwają konsultacje

 
Elbląg, Przekop przez Mierzeję. Trwają konsultacje Najlepszą lokalizacją kanału jest Nowy Świat - wynika z prognozy oddziaływania na środowisko (materiały Urzędu Morskiego w Gdyni)
Rek

Do 6 marca potrwają konsultacje społeczne w sprawie prognozy oddziaływania na środowisko kanału przez Mierzeję Wiślaną. Swoje uwagi można przesyłać do Urzędu Morskiego w Gdyni, odbędą się też trzy spotkania z mieszkańcami, jedno z nich już 20 lutego w Elblągu. Z dokumentu wynika, że najlepszą lokalizacją kanału jest Nowy Świat, dwa kilometry za Skowronkami w stronę Krynicy Morskiej.

Dyskusja na temat budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną toczy się od lat i wywołuje wiele emocji. Z pewnością w najbliższych tygodniach będzie podobnie, bo właśnie trwają konsultacje społeczne organizowane przez Urząd Morski w Gdyni, lidera konsorcjum, które dąży do zrealizowania tej inwestycji.
     Do 6 marca można przesyłać uwagi do gotowej już nowej prognozy oddziaływania planowanego kanału na środowisko, z którego skrót znajdziecie tutaj. Jeśli dokument zostanie przyjęty i pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Europejską, będą mogły ruszyć prace projektowe i sama inwestycja. O prognozie będzie można dyskutować podczas otwartych spotkań dla mieszkańców. Pierwsze odbędzie się 20 lutego o godz. 17 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu, kolejne 25 lutego o godz. 17 w Urzędzie Gminy w Sztutowie i 6 marca o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krynicy Morskiej, której mieszkańcy nie chcą budowy kanału, bojąc się utraty przez ich miejscowość korzyści z ruchu turystycznego.
     Raport z prognozą oddziaływania na środowisko planowanego kanału przez Mierzeję wskazuje, że najlepszą lokalizacją dla tej inwestycji jest Nowy Świat, położony około dwóch kilometrów od Skowronek (w stronę Krynicy Morskiej). Ponad 600-stronicowy dokument kończy się konkluzją, że budowa kanału stanowi nadrzędny interes społeczny i jest możliwa, pod warunkiem zastosowania kompensacji przyrodniczych. Wśród nich specjaliści wymieniają m.in. odtworzenie 100 hektarów szuwarów na Zalewie Wiślanym między Krynicą Morską a Przebrnem, a także utworzenie dwóch wysp na Zalewie i polderu koło Przebrna
     - Kompensacje zostały określone w tym dokumencie z dużą nawiązką, jak jeden do dziesięciu, co oznacza, że obszar objęty Naturą 2000 nie ucierpi na tej inwestycji – podkreśla Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
     Przeciwnego zdania są ekolodzy, którzy uważają, że inwestycja przyczyni się do dewastacji środowiska, pogorszenia jakości wód, zniszczenia siedlisk przyrodniczych i wzrostu zagrożenia powodziowego. Polski Klub Ekologiczny na łamach prasy zachęca do wysyłania protestów do Urzędu Morskiego w Gdyni i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem