Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przekopcie wreszcie tę Mierzeję

Trwające od kilkunastu lat dyskusje o budowie kanału żeglugowego z Morza Bałtyckiego do Zalewu Wiślanego przez Mierzeję Wiślaną nasiliły się ponownie. Wszak do wyborów samorządowych pozostało niespełna trzy miesiące… Niezależnie od tego, poprosiliśmy o opinie dotyczące kanału przez mierzeję polityka, naukowca i działacza gospodarczego.

Elżbieta Gelert, senator RP: - Myślę, że w tej chwili jest polityczne przyzwolenie na tę inwestycję, chyba znacznie większe niż kiedykolwiek i to należałoby wykorzystać. Istnieje szansa, by w ciągu roku opracować bardzo dobry projekt. Do tego dochodzą możliwości sfinansowania projektu ze środków unijnych w latach 2007-2013. Potrzeba ok. 300 mln zł, by przekop powstał, a to nie są tak duże pieniądze w skali kraju czy Europy.
     
     Prof. Krzysztof Luks: - Odbyło się spotkanie dyrektora portu i prezydenta Elbląga w Ministerstwie Spraw Zagranicznych z udziałem ministra gospodarki morskiej. I, obym nie był fałszywym prorokiem, wygląda na to, że tym razem rząd zdaje się zbliżać do decyzji politycznej. Jest cień szansy, w przeciwieństwie do innych okresów, że tym razem Warszawa przemówi. Wiem o tym, bo sam pisałem informację dla kancelarii premiera, a gabinet wojewody pomorskiego zwrócił się do mojego instytutu o stosowne informacje na temat przekopu. Podsumowując, władze polityczne zaczynają zadawać konkretne pytania i to jest pewne optymistyczne novum.
     
     Krzysztof Michnal, prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Morskiej: - W przekopaniu Mierzi Wiślanej upatruję szansę na aktywizację gospodarczą przygranicznego regionu kraju. I to nie tylko w sferze przemysłowej, ale przede wszystkim w turystyce. Oglądałem nowe i martwe nabrzeża elbląskiego portu. To jest duży, niewykorzystany potencjał. Przekop pozwoli na skrócenie drogi z Bałtyku na Zalew Wiślany, otwarcie tego akwenu na świat, a tym samym aktywizację gospodarczą regionu.
     
     

Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Elblążanie nie przekopią mierzei, bo ona jak wiadomo jest w innym powiecie i w innym województwie. Poza tym port w Elblągu mógłby być konkurencją, a tego nikt nie lubi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lewicki(2006-08-06)
 • Panie lewicki, skąd u Pana tyle defetyzmu? Po pierwsze, władze gminy Sztutowo, na terenie której ma być przekop, są za. Po drugie, nie słyszałem o żadnych wątpliwościach odnośnie przekopu ze strony starostwa w Nowym Dworze Gdańskim. Po trzecie, ostatnio marszałek Kozłowski wypowiadał się pozytywnie o inwestycji. To jasne, że trzeba będzie pokonać biurokratyczną mękę z Urzędem Morskim, różnymi ministrami etc. Ale warto, bo projekt techniczny budowy jest już praktycznie gotowy. Teraz potrzebna jest determinacja i zgoda polityczna odnośnie projektu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblążanin18(2006-08-06)
 • Pani Gelert robi sobie kosztem naiwnych kolejną kampanie wyborczą - była 3 lata radną, znudziła się tym, teraz jest niecały rok senatorem, a zamarzyło jej się już bycie Prezydentem. A więc rzuci Senat, przekopie Mierzeję i zostanie Wójtem Sztutowa, bo tam będzie przekop.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-07)
 • z tą kampanią to dobre, ale Jej chodzi o Elbląg, a nie o Sztutowo. W Elblągu nie wygra bo ją znają , ma skłonności, które ją eliminują, ale co tam, każdy ma jakieś marzenia...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-07)
 • a po co to kopać skoro teraz i tak mamy za niski most i żaden statek nie przepłynie....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-07)
 • Kampania kampanią, a o przekop niech walczą wszyscy. A propos wyborów, z tego co wiem o życiu, elblążanie zagłosują tradycyjnie i narazie H. Słonina jest nie do wyjęcia. No chyba, że trafił by się ktoś z czarną teczką i egzotyczną żoną :) Nigdy tego współmieszkańcom nie zapomnę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szeba(2006-08-07)
 • „Żeby ktoś zyskał ktoś musi stracić” Przekop to „Syzyfowa praca” na pewno nie ekonomicznie uzasadnione przedsięwzięcie !!! Zyskają tylko kaznodzieje polityczni przed wyborami oraz ludzie , którzy napiszą projekt będą go nadzorować oraz wykonawcy tego projektu „ idei fix”. Najpierw trzeba zrobić pełną infrastrukturę wszystkich miejscowości oraz portów zalewu z drogami i ścieżkami rowerowymi włącznie za o wiele mniejsze pieniądze niż przekop a dające satysfakcję i szanse pozyskiwania turystów i inwestorów dla całego naszego powiatu i okolic!!! Przekop wraz z całą otoczką tego przedsięwzięcia to wydatek miliarda zł!!! Jeśli ktoś ma trochę wyobraźni i umiejętność logicznego myślenia to niech się zastanowi kiedy i czy w ogóle to „ arcy bubel” się zwróci??? Ile barek typu „IOS-3301” , „Hera” czy „Queen Elizabeth” , „Anna Nery”, „ Rogal Viking Star” ,” Hel” „ Aleksandra Kołątaj” lub „ Huta Łabędy” musiało setki razy przepłynąć w ciągu setek lat aby był cel przekopać mierzeję?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-07)
 • Do Lewicki: komuniści i SLD nie ściągnęło do Elbląga żadnych inwestorów nie zwiększyli miejsc pracy a wręcz swoim postępowaniem zmusiła do wyjazdu za granicę około 30 tys ludzi za chlebem. Jeśli chodzi o pozyskiwanie inwestorów to przegrywamy z prowincjalnymi miastami naszego województwa PATRZ!!! www.wmsse.com.pl .Jeśli chodzi o bezmyślność rządzących to wystarczy przyjrzeć się wybudowanemu Portowi Morskiemu , portowi bez dostępu do morza.. W naszym mieście jest jedno z największych wskaźników bezrobocia ale tramwaje będziemy mieli najdroższe i najnowocześniejsze w Polsce. Czasami mam wrażenie , że mieszkam w wesołym miasteczku!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-07)
 • Idiotyczne to jest to że reklamują przekopanie zalewu jako przedsięwzięcie gospodarcze mające spowodować bum gospodarczy!!!! Każde przedsięwzięcie gospodarcze ma cel, koszty i przybliżone zyski! Zysk powinien wystąpić jak najszybciej i powinien pokryć koszty budowy jak najszybciej .Ludzie !!!koszt przekopu i utrzymanie toru wodnego wraz z pełną infrastrukturą we wszystkich portach zalewu przekroczy miliard zł!!!! Zarobią tylko ci , którzy zrobią projekt będą go nadzorować oraz realizować przedsięwzięcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-07)
 • Przekopcie DUPY politykom, wszystkim cwaniaczkom i karierowiczom. Potem można wziąć do ręki grabelki i sobie pokopać tu i ówdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dzie(2006-08-07)
 • Ten kanał na peno spowoduje ożywienie gospodarcze w regionie, a czy jest to uzasadnione ekonomicznie to inna sprawa!:) Na pewno jest to nie mniej ekonomiczny pomysł niż topienie corocznie miliardów na dofinansowanie KRUS, ZUS, PKP, kopalń, slużby zdrowia i innych czarnych dziur polskiego budzetu!!!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  f(2006-08-07)
 • Przekop nie, Truso nie, Kanał Elbląski nie, turystyka nie !!! Zostańmy miastem szuwarowo bagiennym. Nic nie zmieniajmy. Bo zmiany to populizm i kłopot. Niech inni korzystają z funduszy unijnych.. Wróciłem z Wolina z Festiwalu Wikingów. 1500 ludzi z Europy w średniowiecznych strojach (ponad 500 nie dostało akredytacji.) Mimo deszczu tłumy turystów. Na wyspie stoi już 6 chat. A po drugiej stronie rzeki dziesiątki jachtów. No ale po co to Elblągowi? Najlepiej nie robić nic!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Woj Ławrynowicz(2006-08-07)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Płyn Hayne
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.