UWAGA!

Przetarg na ścieki

Gmina Elbląg przygotowuje warunki przetargu na kanalizację dwóch gminnych miejscowości. Inwestycja będzie finansowana głównie ze środków unijnych.

Na kanalizację Komorowa Żuławskiego i Pilony gmina Elblag otrzymała prawie milion zł z unijngo funduszu Phare. Obecnie nieczystości z obu miejscowości są gromadzone w szambach i wywożone. Po wybudowaniu kanalizacji będą płynąć do oczyszczalni ścieków w Janowie.
     Inwestycja początkowo miała się rozpocząć na przełomie czerwca i lipca, lecz termin się przesunął.
     - Po raz pierwszy pozyskujemy z Unii aż tak duże pieniądze - tłumaczy Grzegorz Nowaczyk, wójt gminy Elbląg. - Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Idzie to jednak w dobrym kierunku.
     Obecnie trwa opracowywanie warunków przetargu, który zostanie ogłoszony prawdopodobnie na początku lipca. Budowa ma natomiast ruszyć we wrześniu. Jest planowana na dwa lata.
     Pieniądze z Unii pokryją 75 procent kosztów budowy. Resztę musi znaleźć gmina. W budżecie są na ten cel zapisane środki.
     - Nie powiedziałem jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa - dodaje wójt. - Być może zaciągniemy na ten cel kredyt. Prowadzimy już na ten temat rozmowy.
     Gmina Elbląg jest skanalizowana w około 25 procentach. Inwestycja w Komorowie Żuławskim i Pilonie jest początkiem programu, który zakłada skanalizowanie całej gminy do 2015 roku.
OP

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • PROSZE TYLKO PAMIĘTAĆ IŻ WODA POD GÓRĘ NIE PŁYNIE CO W ELBLĄGU SPRAWDZONO DOKŁADNIE I NAWET JUŻ INŻYNIERIA MIASTA SIĘ ZGADZA Z TYM POGLĄDEM...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    GALL ANONIM(2002-06-27)
  • Jakie ścieżki,przecież tu o gó..no chodzi!!!
  • Krynica Morska chce uzyskać status uzdrowiska, aby przyciągać turystów przez cały rok. W tym celu planuje wybudować kompleks basenów solankowych. Stanie się to, jeśli dostanie ponad 3 mln euro z funduszu PHARE 2003. Projekt władz Krynicy Morskiej przeszedł wstępną weryfikację i znalazł się wśród dziesięciu innych, które Urzęd Marszałkowski przesłał do ministerstwa gospodarki. Za dwa tygodnie z dziesiątki tej wybrane zostaną dwa projekty, na które zostaną przyznane pieniądze z Unii Europejskiej. Władze Krynicy, aby zwiększyć potencjał turystyczny miasta, starają się o dofinansowanie w kwocie ponad 3 mln euro (cały projekt kosztować będzie prawie 5 mln euro). Za pieniądze te mają zostać sfinansowane trzy inwestycje. Najważniejsza z nich to budowa kąpieliska termalnego. Będzie to kompleks basenów sportowo-rekreacyjnych, w których wykorzystywana zostanie woda solankowa. Oprócz nich będą się tam też mieścić gabinety terapeutyczne, odnowy biologicznej, salony fitness i siłownie. Za pieniądze z PHARE Krynica planuje także zmodernizować główne ulice oraz wybudować wzdłuż nich kanalizację burzową. W sumie wymienionych ma zostać 13 tys. metrów kwadratowych nawierzchni. Ma być też wybudowana przepompownia, przeczyszczająca wodę odprowadzaną do Zalewu Wiślanego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    to tak przy okazji(2002-06-30)
  • Sztum stara się o 2 mln euro z funduszu PHARE. Jeśli je dostanie sztumski Zamek stanie się jednym z najatrakcyjniejszych na turystycznym szlaku "Polskich Zamków Gotyckich". Projekt Sztumu znalazł się wśród dziesięciu, które Urząd Marszałkowski przesła do ministerstwa gospodarki. Z naszego województwa pieniądze dostać będą mogły jednak tylko dwa. Sztumski projekt, w przeciwieństwie do innych, skupia się na jednej inwestycji - zwiększeniu atrakcyjności Zamku w Sztumie. W południowym skrzydle Zamku ma powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Młodzieży. Na stworzenie tego centrum miasto dostało już 350 tys. zł dofinansowania z Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej. Władze miasta chcą, aby centrum służyło wymianie kontaktów między młodzieżą z całej Europy. W tym celu 80 proc. młodzieży z terenu gminy ma być objęta szkoleniem z zakresu lingwistyki i kultury. Natomiast północno-wschodnie skrzydło Zamku wraz z przylegającą do niego willą, ma mieć charakter rekreacyjny. Mają tam powstać restauracje, puby, hotel oraz sale konferencyjne. Władze Sztumu liczą, że zmieniony Zamek przyciągnie do ich miasta turystów. Dzięki temu ma też w Sztumie powstać ok. 200 nowych miejsc pracy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    to tak przy okazji(2002-06-30)
Reklama