Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Restauracja w Ratuszu? Tylko na papierze

 
Elbląg, Restauracja w Ratuszu? Tylko na papierze Ratusz Staromiejski (fot. arch. AD)
Rek

Po czterech latach prób przekazania podziemi Ratusza Staromiejskiego pod działalność gastronomiczną można powiedzieć, że pomysł ten, mówiąc najdelikatniej, nie spotkał się z zainteresowaniem. W międzyczasie urzędnicy miejscy próbowali zmienić przeznaczenie tego miejsca. Jednakże na to nie wyraził (i dalej nie wyraża) zgody Urząd Marszałkowski, który zarządza finansami unijnymi. I wiele wskazuje na to, że ta patowa sytuacja utrzyma się przynajmniej do kwietnia 2018 r.

Ratusz Staromiejski został wybudowany w 2011 r. za niemal 19 mln zł, z czego prawie 13 mln zł pochodziło ze środków unijnych. W projekcie o dofinansowanie znalazł się zapis, który mówił, że w podziemiach budynku ma powstać restauracja. Podlegał on ocenie merytorycznej.
     - Poniesiono również koszty kwalifikowalne na przygotowanie powierzchni przeznaczonej na działalność gastronomiczną – dodaje Biuro Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. To właśnie ta instytucja zarządza programem, z którego sfinansowano budowę Ratusza.
     Na początku próbowano przeprowadzać przetargi na wykonanie prac budowlanych, dzięki którym podziemia Ratusza wzbogaciłyby się o 36 ekranów bezszwowych, dwa bezdotykowe (46-calowych) i inne urządzenia na miarę XXI wieku. Na ten cel z miejskiej kasy przeznaczono 900 tys. zł. Bez efektu.
     Później ogłaszano kolejne przetargi, tym razem na dzierżawę pomieszczeń, z zastrzeżeniem, że będzie prowadzona tam działalność gastronomiczna. Ostatni odbył się wiosną tego roku. Żaden nie przyniósł rozstrzygnięcia. W międzyczasie próbowano zrobić w tym miejscu magazyny. Na to nie zgodził się jednak Urząd Marszałkowski, który dalej nie widzi możliwości zmian w tym zakresie.
     - Powodem podjęcia przedmiotowej decyzji jest brak podstaw w świetle zapisów umowy o dofinansowanie projektu oraz zasad programu do zmiany funkcji przeznaczenia wskazanych powierzchni z gastronomicznej i ogólnodostępnej na funkcję magazynową – wyjaśnia Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego. - Zgodnie z § 2 ust. 2 umowy o dofinansowanie beneficjent zobowiązany jest do realizacji projektu zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu oraz w oparciu o Harmonogram rzeczowo-finansowy przedkładany do Instytucji Zarządzającej RPO WiM przed podpisaniem umowy. Ponadto powstanie zespołu gastronomicznego w podziemiach Ratusza było zgodne z celami realizacji poddziałania 2.1.5. Dziedzictwo kulturowe zawartym w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowej „Turystyka” RPO WiM na lata 2007-2013 „(…) Działania skierowane na renowację, utrzymanie oraz wprowadzanie nowych funkcji w takich obiektach przyczynią się do uatrakcyjnienia regionu dla odwiedzających”. Natomiast pomieszczenia magazynowe nie wpisują się w te założenia.
     Dlatego miasto nie ma innego wyjścia, dalej musi ogłaszać przetargi, przynajmniej do momentu, aż minie tzw. okres trwałości projektu, czyli czas, w którym nie można dokonywać żadnych modyfikacji. Jak wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta miasta, ma to nastąpić w kwietniu 2018 r.
     - W pierwszym kwartale 2017 roku zostanie ogłoszony kolejny przetarg na dzierżawę lokalu z przeznaczeniem na lokal gastronomiczny – rozwiewa wszelkie wątpliwości Joanna Urbaniak.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a może zamiast restauracji mała przytulna kawiarenka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 6
  (2016-11-22)
 • Oddać w zarządzanie młodzieży i nauczycieli z gastronomika. Niech się uczą praktyki zarządzania restauracją na żywym kliencie i turystach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 1
  kędziorek(2016-11-22)
 • Powinna tam być miejska galeria z dziełami prawdziwej sztuki. Proste. Restauracji jest dużo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 4
  Z.(2016-11-22)
 • czy mi się tylko wydaje, czy specjaliści od przetargów w Ratuszu to nieudaczniki i dziady kalwaryjskie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-11-22)
 • kazdy z wpisujących ma rację, to idealne miejsce na kawiarnię artystyczną połaczoną z galerią prac elbląskich artystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2016-11-22)
 • ja myslę, że to zajefajne miejsce na ten parking podziemny jak nie na 890 miejsc to tysiac. I to dobrze dla mieszkających właśnie tam. Parking strzeżony, oczywiście darmowy no i spalin niezbyt dużo, tez. .. a co. A ciec w budzie mógłby hot dogi po elblasku sprzedawac i w projekcie się zmiesci. Jak się bawic w dziwne pomysły, to się bawić, A co. Radnym pod głosowanie i naprzód
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  kiks(2016-11-22)
 • No cóż, życie zweryfikowało nierozsądny pomysł łączenia ratusza z knajpą. A tak naprawdę - łączenia ratusza z czymkolwiek innym. W ratuszu przy Trybunalskiej - od zawsze, po korytarzach śmierdziało bigosem i widocznie ktoś chciał kontynuować tę tradycję. Pomysł z salą wystawową jest byle jaki, bo mało kto będzie chodził po piwnicach. W ratuszu, jak w każdym urzędzie pomieszczenia powinny być użytkowane na potrzeby administracyjne. A na ścianach mogą wisieć portrety wszystkich prezydentów ad urbs condita.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-11-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne EVA MINGE
Płyn Hayne
OKOWOKO s.c.
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku