Sobota 23-02-2019, imieniny Polikarpa, Romy
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rewitalizacja, czyli co może się zmienić w mieście

 
Elbląg, Rewitalizacja, czyli co może się zmienić w mieście
Z programu rewitalizacji ma być sfinansowana m.in. modernizacja basenu przy ul. Spacerowej. Zdjęcie z września 2017 roku z konkursu FotoreportEl (fot. lucjan128)
Rek

Dolinka, Na Stoku, Zawodzie, Osiek oraz obszar między ulicą Mickiewicza i Traugutta – te tereny miasta mają być objęte lokalnym programem rewitalizacji. To drugie podejście urzędników do tego tematu. Pierwsze zakończyło się niepowodzeniem, bo zapisy poprzedniego programu były niezgodne z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego.

Lokalny program rewitalizacji Rada Miejska w Elblągu uchwaliła w czerwcu 2016 roku. Okazało się jednak, że jego zapisy nie są zgodne z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego. A to oznaczało, że żaden projekt samorządu, instytucji czy organizacji pozarządowej związany z rewitalizacją nie mógł liczyć na dofinansowanie.
     - Wykonawca poprzedniego planu nie podjął się jego poprawy, dlatego w trybie pilnym zleciliśmy opracowanie nowego dokumentu firmie Projekty Miejskie. Mamy nadzieję, że uda się go wprowadzić na sesję w kwietniu, bo w maju rozpoczną się pierwsze konkursy, z których możemy ubiegać się o dofinansowanie – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
     Nowy program rewitalizacji obejmie około 7 procent obszaru miasta, który zamieszkuje prawie 30 tysięcy elblążan. Będzie dotyczył m.in. takich obszarów jak Dolinka, Na Stoku, Zawodzie, Osiek oraz terenu między ulicą Mickiewicza a Traugutta. Z dokumentem można się zapoznać pod tym linkiem i do 3 kwietnia zgłosić swoje uwagi do urzędu lub poprzez platformę „Elbląg konsultuje”. Dzisiaj w ratuszu odbyło się też spotkanie konsultacyjne, na którym oprócz urzędników, dwójki radnych i mediów pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców.
     - Celem programu jest uczynienie z obszaru rewitalizowanego miejsca wysokiej jakości życia, zapewniającego warunki rozwoju i równe szanse dla wszystkich mieszkańców i grup społecznych. Chodzi o pewną społeczną zmianę, którą można osiągnąć za pomocą różnych narzędzi – wyjaśniał podczas spotkania Jarosław Kadłubowski z Projektów Miejskich.

  O programie rewitalizacji dyskutowano podczas dzisiejszych konsultacji społecznych (fot. Michał Skroboszewski)
O programie rewitalizacji dyskutowano podczas dzisiejszych konsultacji społecznych (fot. Michał Skroboszewski)


     W Elblągu ma się do tego przyczynić m.in. 13 projektów, o których dofinansowanie będzie ubiegał się samorząd i organizacje pozarządowe. Na liście znalazły się m.in. - rewitalizacja kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej, parku Dolinka, modernizacja Domu Zacheusza, targowiska miejskiego, lodowiska przy ul. Karowej, stworzenie Centrum Integracji Społecznej przy ul. Stawidłowej, realizacja programu Aktywne Zawodzie czy też stworzenie świetlicy środowiskowej i izby pamięci ojca Klimuszki w klasztorze franciszkanów przy ul. Obrońców Pokoju.
     Urzędnicy zapewniają, że lista nie jest zamknięta. Będą się mogły na niej znaleźć projekty kulturalne, edukacyjne, rozwijające usługi publiczne, dotyczące osób niepełnosprawnych, seniorów, bezdomnych i wiele innych.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wybudujcie dla chłopaków z sg w piaskach jakiś budynek socjalny bo stoją tam jak. na Syberii masakra
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 5
  (2018-03-20)
 • Na ul. Próchnika już sie nic nie zmieni. Pokrzywione chodniki,stare latarnie,samochody parkujące gdzie popadnie. Widziałam nawet zniszczone rozjeżdżone ogródki przed domem ala parkingi ! O zgrozo ! Gdzie straż miejska i zarządcy tych budynków? Za budynkami koszmar złożony z obskórnych blaszaków. Przejdzcie sie tam i coś zmiencie wreszcie. Ludzie nie chodzą na takie pogadanki bo nie wierzą że cos zmienicie i to za nasze podatki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  Mieszkanka osiedla(2018-03-21)
 • A ul. Okrzei ? Chodniki pamiętające Gomułkę, zastawione przez samochody, rozjeżdżone i zamienione w ulice przestrzenie między blokami, parkingi gdzie popadnie na dawnych trawnikach i kawałkach zieleni między blokami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  (2018-03-21)
 • Zapraszamy na ulice chipina. Kopwrnika i sklodowskiej. Ciemności egipskie a ulica dziura na dziurze. Na chopina powinien byc zakaz postoju na ulicy. Tylko dla zamieszkałych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2018-03-21)
 • Wszystko fajnie, tylko dlaczego o tych konsultacjach i spotkaniu w ratuszu dowiadują się mieszkańcy już po fakcie? Mamy sporo uwag (i wniosków racjonalizatorskich;) do np. miejskiego projektu rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej, które z pewnością wniesiemy do UM przed 3 kwietnia, ale o takich sprawach warto dyskutować również w gronie właśnie mieszkańców i urzędników miejskich odpowiedzialnych za planowanie i realizację tych projektów, a nie tylko poprzez drogę urzędową, z której mieszkańcy i tak niczego w sprawie planów i propozycji się nie dowiedzą. PS. Czy i kiedy planowane jest podobne spotkanie konsultacyjne w/s rewitalizacji przed 3 kwietnia br. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 0
  Razem(2018-03-21)
 • Ciekawe co z tym placem zabaw na traugutta ktory wygral rozbudowe w tamtym roku - do dzis stoi rozkopany a na plotach ZAKAZ WSTĘPU TEREN BUDOWY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  Ed(2018-03-21)
 • na daszynskiego zrobic porzadek z samochodami przy szkole do domu nie mozna dojechac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  mieszkankadaszynskiego(2018-03-21)
 • Prawie pól tysiąca urzędniczych eterów w Urzędzie Miasta Elbląg a co za tym idzie wypłaty nagrody jubileuszów ki trzynastki itd. To chyba raczej dużo jak na 80 tysięczne miasto. Ile nas wszystkich podatników kosztuje utrzymanie takiej armii ludzi. A ktoś obiecał uszczupleni administracji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  Podatnik1(2018-03-21)
 • Ponieważ mieszkańcy mają tyle do gadania co Żyd na gestapo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2018-03-21)
 • na daszynskiego zlikwidowac trawnik kturego nikt nie kosi i zrobic parking
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  rencista(2018-03-21)
 • A amfiteatr nadal ruina czeka na remont-rozbudowę. Tak samo wodospad z boku stoi ściana z której spływają kiedyś woda. Atrakcją uciekła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  (2018-03-21)
 • @Razem - Drogi razem informacje o tym były już znacznie wcześniej, a ponadto zawarte są od dłuższego czasu w obwieszczeniach urzędu. Zawsze polecam, aby najpierw wszystko sprawdzić, a nie podawać błędne informacje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2018-03-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kubek z Grawerem
Pieczątki Trodat
Pieczątki Firmowe
Żarówki LED