Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rok wolny od podatku

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w 2004 roku będą zwolnione z podatku od nieruchomości - tak zdecydowali radni na ostatniej w starym roku sesji.

To są ulgi dodatkowe, mające zachęcić do podejmowania działalności gospodarczej. Podobne ulgi wprowadzono już uchwałami rady kilka lat temu. Dotyczą jednak potencjalnych inwestorów, którzy zobowiążą się do zatrudnienia określonej liczby osób. Wprowadzone ulgi - zdaniem radnego Lucjana Filaszkiewicza, szefa Rady Gospodarczej Żuławy - jest trochę nietrafione.
     - Generalnie one mają sens jako zachęta dla tych, którzy zamierzają podjąć działalność gospodarczą, bo wtedy w swoim biznesplanie mogą taką ulgę zastosować, ale działalność gospodarcza ma tę specyfikę, że jest projektowana i konstruowana w systemie wieloletnim i długofalowym, natomiast takie rozwiązania ad hoc, mogą sprawić, że przedsiębiorca nie zdąży w ciągu roku tej ulgi "skonsumować" - ocenia Filaszkiewicz.
     Podatek od nieruchomości nie stanowi też aż tak znaczącej kwoty w planach biznesowych.
     - Owszem, jeżeli przyjmiemy, że będziemy prowadzić parking strzeżony, który z wiadomych względów musi zająć dość dużą powierzchnię, to i udział podatku gruntowego jest istotnie zauważalny, natomiast jeżeli jest to skoncentrowana działalność gospodarcza, to ten udział jest znikomy – dodaje radny.
     W zwolnieniach z podatku od nieruchomości - jak zauważa - chodzi bardziej o gest.
     - To hasło reklamowe, które może nadawać pozytywny ruch. Szkoda, że uprawnienia rady nie sięgają tak daleko, by zwolnić przedsiębiorcę z podatku dochodowego...
     Inną sprawą jest to - podkreśla Filaszkiewicz - że tworzy się prawo premiujące tych, którzy podejmą działalność, natomiast niejako zapomina się o tych , którzy już tę działalność prowadzą.
     - Tworzy się więc grupę uprzywilejowanych i tych mniej uprzywilejowanych - podsumowuje.
     Podatku nie będą musieli płacić m.in. podejmujący działalność bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy (niezależnie od tego, czy rozpoczynają biznes po raz pierwszy, czy po raz kolejny) oraz ci przedsiębiorcy, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność.

J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Najlepszą zachętą byłoby nie podnoszenie podatku od nieruchomości. Zamiast tworzyć ulgi dla wybranych lepiej stwarzać dogodne i stałe warunki do funkcjonowania dla wszystkich, i nowopowstających firm i tych które już istnieją. Inestorzy potrafią docenić trwale dobre warunki. Zwolnienie w pierwszym roku i wysokie podatki w następnych latach to zachęty dla naiwnych szanowna rado.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zenek(2003-12-30)
 • Co za idioci ... Żeby płacić podatek od nieruchomości to najpierw trzeba ją mieć na własność , a wiekszość właśnie tych rozpoczynających działalnośc dzierżawi lokale i po prostu płaci czynsz właścicielowi . Ludzie , czy władza , chociażby ta najmniejsza lokalna zacznie myśleć , żeby faktycznie przynosić ludziom ulgi / nie tylko podatkowe / , a nie czynić jakieś pozorne działania . Władzo ty masz się dobrze , bo płacą na ciebie podatnicy - zrób wiec coś KONKRETNEGO dla tego NARODU , bo jeśli się w porę nie opamiętasz to ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wizjonerka(2003-12-31)
 • a na pierwszej sesji w nowym roku niech radi zadecydują , zeby wynieśc się z UM i nie podejmowac bzdurnych nnie znaczących decyzji .... za nasze pieniądze zresztą . Pora juz przewietrzyć te śmierdzące pomieszczenia UM i innych państwowych / samorządowych / instytucji .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ula(2003-12-31)
 • Wizjonerko to jest właśnie fikcja i robienie dobrej miny do złej gry - eee tam propaganda, jeszcze raz przypominam Tarnowo Podgórne i Mszczonów. ps. masz rację - jak ktoś ma już nieruchomość to napewno nie czekał do 2004 na rozpoczęcie działalności chyba że radni bezradni wiedzą lepiej a tak poza tym to sami sobie zgotowaliście sobie ten los wybierając tych radnych i ich wodza na drugą kadencję, teraz płacić a nie płakać ;))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nietoperek(2003-12-31)
 • wizjonerka - to co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Wyborca(2003-12-31)
 • Na sesji w listopadzie uchwalano podatki od nieruchomości na 2004 r - te dla wszystkich przedsiębiorców. Wzrastały one o 13 groszy/m kw. J. Wilk zaproponował aby ich nie podnosić, ale wtedy Pan Lucjan i 15-tu pozostałych radnych było ZA - to po co teraz ta gadka o obronie przedsiębiorców - dla pucu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-31)
 • Jeżeli w tym mieści radnymi będą ludzie wywodzący się z gospodarki centralnie sterowanej, emerytowani wojskowi i zarabiający na nowy samochód to prowadzący działalność gospodarczą będą mieli takie warunki jakie mają. Dla większosci urzędników i radnych inwestor to ten który zatrudnia setkę osób, taki który zatrudnia 5 osób to PRYWACIARZ. A prywaciarzem nikt się nie będzie przejmował, nawet jeżeli płaci on podatki na urzędnicze i samorządowe pensje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PRYWACIARZ(2003-12-31)
 • A MOŻE ZASTANOWIĆ SIE NA KOGO NALEŻY GŁOSOWAC??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  49(2003-12-31)
 • Ja mam już dosyć tych PSOW i ich SZCZEKANIA !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-31)
 • przyznaję rację PRYWACIARZOWI. Historycznie rzecz ujmując, na rajców miejskich wybierano kupców, przedsiębiorców, rzemieślników (mistrzów swojej profesji), a nie jakieś urzędniczyny, które nie mają żadnego interesu w popieraniu rozwoju miasta. Wybierano ludzi przedsiębiorczych, którzy znali życie z własnego doświadczenia, a nie z opowiadań. Sprawa byłaby bardzo prosta, gdyby funkcja radnego nie wiązała się z żadnymi profitami osobistymi, gdyby nie dostawali za pełnienie tej funkcji ŻADNEJ gotówki... A może przed wyborem radnego, trzeba go po prostu zapytać: co już zrobiłeś dla miasta?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zbynio(2004-01-01)
 • Niby darują a zedrą z tych którzy już działają. Na przykład podatki od środków transportowych powyżej 3,5 tony. W naszym mieście ustalają maksymalne stawki. No jakby mogło być innaczej, bogaty region, a jeśli działają to mają. Kopać w dupę. Muszą mieć na dietki. Ale żeby zaraz maksymalne??????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wkurzony(2004-01-04)
 • I tak właśnie działają w "naszym imieniu" demokratycznie wybrani radni. Dla pocieszenia popatrzmy sobie na ulicę Wiejską w W-wie. Następna tura chetnych na nasze głosy już rusza do "swoich wyborców". Tym razem 100% powinno nas pójść do urn i skreślać...... skreślać .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ten co teraz w koncu zagłosuje(2004-01-06)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena .pl
Konto poczty elektronicznej