UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Rozbudowa drogi nr 503

 
Elbląg, Rozbudowa drogi nr 503
U zbiegu ulic Teatralnej, Robotniczej i Browarnej powstanie rondo (fot. AD)

Najprawdopodobniej w sierpniu rozpoczną się kolejne roboty drogowe w centrum Elbląga. W ciągu dwóch lat przebudowany zostanie miejski odcinek drogi wojewódzkiej nr 503 - od ulicy 1000-lecia, przez Rycerską, Plac Słowiański, Robotniczą, Pocztową i Mazurską do wylotu z miasta. Prace przeprowadzane będą etapami, tak by jak najmniej utrudniać mieszkańcom ruch drogowy.

Projekt obejmuje przebudowę całej trasy liczącej ponad 8 km. Pierwszy etap budowy prowadzony będzie na odcinku od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju. Największe zmiany zajdą w obrębie dwóch skrzyżowań: ulic Teatralnej, Robotniczej i Browarnej oraz Pocztowej, Królewieckiej, Robotniczej i Stoczniowej. Obecny układ drogowy rozległego, i tym samym niebezpiecznego skrzyżowania, poprzecinanego torami tramwajowymi, zostanie całkowicie przebudowany. Powstanie tu duże rondo i nowa ulica.
     - Nie będzie wlotu ulicy Stoczniowej w ulicę Robotniczą, a na wysokości ul. Teatralnej zbudowane zostanie duże rondo – wyjaśnia Krystyna Dziurdź, dyrektor Departamentu Zarządu Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Do tego ronda będzie podłączona ul. Robotnicza, Browarna i Teatralna. Kolejnym wlotem będzie nowa ulica [na planie oznaczona jako ul. Nowa 1 – przyp. red], która będzie biegła prostopadle do ulicy Browarnej, przez park, bokiem do znajdującego się w nim miasteczka rowerowego, następnie wzdłuż ogrodzenia Alstomu, gdzie podłączona zostanie do ul. Stoczniowej.
     Nowa ulica to przedłużenie ul. Teatralnej. Takie rozwiązanie poprawi zapewne bezpieczeństwo ruchu drogowego w tym miejscu.

 


     Browarna
     
- Później będziemy mieli jedno jezdniową ul. Browarną-mniej więcej do wyjazdu tramwaju z zajezdni. Na odcinku jednotorowym, który powoduje, że trzeba czekać na mijankę, będą dwa tory – kontynuuje Krystyna Dziurdź. – Na skrzyżowaniu ul. Browarnej z Brzeską i Trasą Unii Europejskiej też powstanie rondo. Będzie zbudowany pas rozdziału, będą dwie jezdnie aż do ul. Obrońców Pokoju. Stare, poniemieckie budynki z zabudową mieszkaniową stojące po prawej stronie -patrząc w kierunku miasta- zostaną wyburzone. Tamtędy będzie przebiegała druga jezdnia. Takie rozwiązanie usprawni wyjazd z ul. Mazurskiej i Trasy Unii Europejskiej. Pojazdy jadące ze strefy ekonomicznej czy z Modrzewiny nie będą wjeżdżały do miasta, tylko opuszczą je kierując się w stronę drogi nr 7.
     
     Armii Krajowej
     
- W zakres przebudowy wchodzi również nowa jezdnia przy I Liceum Ogólnokształcącym i budowa ulicy Armii Krajowej – dodaje Krystyna Dziurdź. - Przy ogólniaku będzie trój wlotowe skrzyżowanie. Natomiast druga jezdnia Armii Krajowej powstanie do ul. Winnej, a później, w ramach przebudowy drogi 504 i skrzyżowania przy Biedronce, będzie też druga jezdnia. Po zakończeniu tych dwóch inwestycji będziemy mieli dwujezdniową ul. Armii Krajowej, czyli upłynni nam się ładnie ruch w centrum.
     
     Utrudnienia w ruchu
     Ponieważ pierwszy etap budowy obejmuje dużą część często uczęszczanych dróg, również i on podzielony zostanie na poszczególne odcinki. Harmonogram prac zostanie ułożony tak, by jak najbardziej zminimalizować utrudnienia w ruchu. Niestety nie da się ich uniknąć całkowicie. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem efektem kilkumiesięcznych niedogodności będą nowe, lepsze drogi.
     - Zanim jakakolwiek inwestycja się rozpocznie Urząd Miasta zabiega w umowie z inwestorem o zabezpieczenie interesów mieszkańców – podkreśla Krystyna Dziurdź. - Jednak nie da się wyeliminować utrudnień w ruchu. Wszyscy musimy trochę pocierpieć.
     Faktycznie, w ostatnim czasie spora część miasta jest - mówiąc kolokwialnie - rozkopana. W niedużym odstępie czasu skumulowały się przebudowy kilku ulic. Drogi remontowane są w wielu miejscach, co bardzo utrudnia płynne poruszanie się kierowcom i pieszym. Drugi miesiąc trwa budowa ronda przy zbiegu ulic Agrykola, Chrobrego i Kościuszki, przedłużają się prace związane z budową Porto 55 przy ul. Nowowiejskiej, budowana jest także ul. Traugutta.
     - Chcemy w pełni wykorzystać przyznane nam środki na lata 2007-2013, staramy się wykorzystać wszystko co się da – tłumaczy Krystyna Dziurdź. – Zakończyliśmy projekty Grota Roweckiego, Ratuszowa, Trybunalska. Traugutta dostaliśmy na dwa lata, wykonawca zrobiłby to może i w ciągu roku, ale budowa została specjalnie rozłożona na dwa lata, żeby miasto podołało finansowo. I w tym samym czasie okazało się, że jest rezerwa na drogi wojewódzkie, że możemy przebudować wspomniane skrzyżowanie przy Biedronce [Armii Krajowej – przyp. red]. A potem, w roku następnym, przebudowywać ul. 12 Lutego, ten kawałek Nowowiejskiej przy Porto i tamto skrzyżowanie. Trzeba to zrobić! Będą utrudnienia, spodziewam się, że pojawią się głosy krytyczne, ale proszę o tzw. przetrwanie. Będziemy się starali tak organizować ruch, żeby ograniczać te utrudnienia. Ale budując w centrum miasta kilka ulic jednocześnie, nie da się uniknąć kłopotów. Musimy to jako mieszkańcy wytrzymać.
     
     Dokładny termin rozpoczęcia robót nie jest jeszcze znany. Póki co miasto wyłoniło inżyniera kontraktu, została nim firma ECM Group Polska z Warszawy. Do 22 lipca Urząd Miejski czeka na oferty od wykonawców.

Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No wreszcie pierwsza inwestycja nowych władz Elbląga!; ) Wszystko fajnie ale moim skromnym zdaniem te rondo powinno być jednak na całym obwodzie dwupasmowe, tam jest w godzinach szczytu za duży ruch i po prostu to "turbinowe" się zatka!; ) Piszę to tak na wszelki wypadek, żeby nie było, że nikt nie ostrzegał; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  znafca(2011-07-08)
 • jak ludzie naucza sie jezdzic na rondzie 'turbinowym' to nie bedzie korkow
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-08)
 • pozyjemy, zobaczymy jak to będzie, teraz chcą zrobić te 8km a kiedy reszta drogi 503,nie jezdze tam ale sporo osob pracuje w elblagu i ciezko jezdzic takim slalomem przez całą drogę 503 :/ jak sie wyrobia z praca jak z rondem na kosciuszki to pogratuluje a jak bedzie kicha jak w innych miejscach w elblagu to miasto bedzie kompletnie zatkane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  bigT(2011-07-08)
 • TO NIE JEST SUKCES OBECNYCH WŁADZ, bo rozmowy, projekty i dokumentacja remontu i rozbudowy przygotowywała poprzednia ekipa, ta tylko ciągnie sprawę dalej, bo teraz oni rządzą. A w połowie zabraknie im kasy jak na te mosty i będzie kaszanka :-).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-08)
 • Do niezastapialnej p. Dziurdz : dlaczego takiego ronda nie ma na Łęczycka/Grottgera/Rawska. ??? To co jest w obecnym kształcie to pani osobista zemsta na mieszkańcach miasta czy zbiorowa ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PG(2011-07-08)
 • Do naszych urzędnikiów: zróbcie w końcu coś porządnie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gin\(2011-07-08)
 • OSTRZEGAM! Jeśli mi zamkniecie możliwość wyjazdu z Lubranieckiej w Browarną W LEWO, to będę tam jeździł pod prąd!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Edek.(2011-07-08)
 • I znowu będą wykopywać kości z cmentarza tam gdzie jest miasteczko rowerowe i będzie afera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  cgjf(2011-07-08)
 • Edek: a obiecujesz? nie moge sie doczekac :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Piotr (nie znam Edka osobiscie(2011-07-08)
 • Wyjazd z Lubranieckiej w lewo bedzie, jest tam planowane skrzyzowania z sygnalizacja swietlna i polaczenie z ulica portowa (parking przy zdroju do przebudowy idzie).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2011-07-08)
 • To może najpierw postawić mosty, a potem rozkopywać ulice, bo z Zakanału w ogóle się nie wydostaniemy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kas-ja(2011-07-08)
 • Powiedz i na którym odcinku ta droga jest dobra ?!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Ploterek(2011-07-08)
Reklama