UWAGA!

Rusza konkurs na Wyspę Spichrzów

 Elbląg, Tak powstawała siedziba Młodzieżowego Domu Kultury, który jest jednym z projektów rewitalizujących tę część miasta
Tak powstawała siedziba Młodzieżowego Domu Kultury, który jest jednym z projektów rewitalizujących tę część miasta (fot. AD)

Dawniej stały tam spichlerze, nieodzownie kojarzone z krajobrazem przedwojennego Elbląga, jednakże z dawnego blasku tego miejsca nie zostało nic. Powoli zaczyna się to zmieniać, realizowane są różne projekty unijne, ponadto właśnie dziś (20 czerwca) ruszył konkurs na zagospodarowanie Wyspy Spichrzów.

Z dawnych spichlerzy położonych za rzeką nie pozostało nic, oprócz kościoła parafii polsko – katolickiej p.w. Dobrego Pasterza z początku XX wieku, który niegdyś był świątynią mennonicką. Druga wojna światowa zniszczyła m.in. Wyspę Spichrzów, na której obecnie znajdują się chociażby biura MPO, Młodzieżowy Dom Kultury czy przedszkole. Obraz tej części miasta powoli się zmienia, w procesie tym pomagają pozyskane fundusze unijne, które w znacznym stopniu dofinansowują różne inwestycje. Pozwoliły one na zrealizowanie takich projektów jak przebudowa Centrum Współpracy Transgranicznej czy budowa siedziby Młodzieżowego Domu Kultury położonego przy ul. Warszawskiej. Obecnie dobiega końca projekt modernizujący infrastrukturę elbląskiego Portu Morskiego w obrębie Starego Miasta, polegający na przebudowie dwóch istniejących kładek pieszych, w wyniku czego powstaną dwa mosty zwodzone, a także rewitalizacji nabrzeża.
       Dodatkowo właśnie dziś (20 czerwca) ruszył konkurs, który uporządkuje przestrzeń Wyspy Spichrzów, o czym mówiono już od dawna. Ideą tego przedsięwzięcia jest przywrócenie utraconego ładu przestrzennego, a także wizualne scalenie z poddawaną retrowersji starówką. Ma ono również przywrócić dawne znaczenie obszaru położonego za rzeką i nadać atrakcyjną formę, która zachęciłaby turystów do korzystania z uroków tego miejsca. Konkurs ten ma wyłonić najlepszą i najbardziej realną koncepcję, która wykreuje atrakcyjną przestrzeń miejską. Będzie ona promować miasto oraz wzmocni rolę Elbląga w regionie.
       Do konkursu przystąpić mogą osoby fizyczne, prawne, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej lub podmioty te występujące wspólnie, a także osoby, które posiadają wykształcenie wyższe związane z kierunkiem architektonicznym, urbanistycznym, planowania przestrzennego, plastycznym lub historii sztuki.
       Prace konkursowe można składać od 19 sierpnia do 16 września, rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 września, natomiast publiczne ogłoszenie wyników 4 października br. Oceny prac dokona specjalnie do tego powołana Komisja.
       Organizatorem konkursu jest Gmina Miasto Elbląg, natomiast nadzór nad obsługą techniczną oraz finansową konkursu sprawuje Departament Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Elblągu. Wartość konkursu nie przekracza 14 tys. euro.
      
mw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • zbudowaliscie wyspe stwor waszej chorej wyobrazni na ktory wydaliscie fortune na przeniesienie budynkow a teraz nie wiadomo co z tym zrobic ja wam powiem spuscic glowe i odejsc ze stanowisk zachowac sie jak przegrany desperat a nie na sile szukacie pomyslow
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    18
    smutnyobywatel(2013-06-20)
  • Dwa mosty zwodzone. Oby jednym z nich był - i to jak najszybciej (złomiarze nie śpią !) ten piękny most na Fiszewce w Szopach.
  • Nieszczęściem Elbląga jest mieć takich "smutnychobywateli"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    1
    kcedel(2013-06-21)
  • Bardzo dobrze, że w końcu ogłoszono konkurs, bo pojawią się różne spojrzenia na zagospodarowanie tego bardzo ważnego dla miasta terenu. Co więcej, chciałbym, aby były to śmiałe wizje i jednocześnie realistyczne. Wizje, które przewidują także zasilenie miasta w obiekty użyteczności publicznej, dzięki którym miejsce to stanie się atrakcyjne dla elblążan i przyjezdnych. Chciałbym, aby ten teren był w stanie, wespół z elbląskim Starym Miastem, wylansować modę na Elbląg!
  • Wyspa Spichrzów ma bez gadania być odbudowana w sposób jak najbardziej wierny obrazowo sprzed II wojny. Wewnątrz obiekty mgą być zróżnicowane ale z zewnątrz, zwłaszcza od strony rzeki tylko forma hstoryczna. I to bez gadania!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    Basenji1(2013-06-21)
  • Mamy, jako elblążanie, to nieszczęście, że od lat rządzą nami ludzie wywodzacy się z duzo mniejszych ośrodków, których Elbląg przerasta i nie potrafią zapewnić mu rozwoju i zabudowy stosownego dla 140.000 niedawno miasta. stosując pomysły i rozwiazania odpowiednie dla polskich miast ponizej 50.000 mieszkańców.
Reklama