Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Dni Elbląga 2018. Dni Elbląga 2018.

Ruszą prace na Żuławach

W piątek 16 stycznia w Sopocie zostaną podpisane umowy partnerskie w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I”. Uroczyste podpisanie umów będzie częścią konferencji organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Partnerami projektu są: Urząd Miasta Elbląga, Urząd Miasta Gdańska, Powiat Gdański, Samorząd Województwa Pomorskiego razem z Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego razem z Żuławskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.
     Konferencja i podpisanie umów odbędzie się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk przy ul. Powstańców Warszawy 55 w Sopocie.
     
     Program konferencji
     godz. 11.30 - Znaczenie funduszy Unii Europejskiej dla rozwoju województwa pomorskiego - Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego
     godz. 11.40 - Rola Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w realizacji zadań Traktatu Akcesyjnego - Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska
     godz. 12 - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - Aleksandra Malarz, dyrektor Departamentu Ministerstwa Środowiska; Informacja o projekcie „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I” - Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku; podpisanie umów partnerskich
     godz. 13.30 - Rozwój zrównoważony w gospodarce komunalnej - prof. Piotr Kowalik, Politechnika Gdańska
     godz. 13.45 - Ekosystem Bałtyku częścią ekosystemu Polski - prof. Marcin Węsławski, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
     godz. 14 - Wdrażanie projektów w ramach POIiŚ w województwie pomorskim - Danuta Grodzicka-Kozak, prezes WFOS w Gdańsku.
     
     ***
     Projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” jest jednym z najważniejszych kluczowych projektów realizowanych w naszym kraju i regionie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
     Celem projektu jest zmniejszenie ryzyka powodzi na obszarze Żuław Wiślanych poprzez wykonanie niezbędnych prac związanych z odbudową i modernizacją systemu zabezpieczeń powodziowych Żuław, w tym podniesienie bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, sprawne funkcjonowanie systemu odwodnieniowego, utrzymanie odpowiedniej głębokości w nurcie Wisły, umożliwiającej pracę lodołamaczy wraz z odprowadzeniem wód wezbraniowych do Zatoki Gdańskiej. Efektem realizacji projektu będzie poprawa bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku ludzi, poprawa bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej.
     Projekt obejmuje tereny dwóch województw; 10 powiatów (w tym dwa miasta na prawach powiatu: Gdańsk i Elbląg) oraz 16 gmin żuławskich i 23 gmin okołożuławskich (w tym miasta Gdańsk i Elbląg).
     Założony koszt I etapu projektu to 647 mln zł, maksymalne dofinansowanie z UE zaplanowano na poziomie 85 proc. wartości projektu, czyli 550 mln zł. Poszczególne zadania. projekt realizować będą: Miasto Elbląg, Miasto Gdańsk, Powiat Gdański, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego (Samorząd Województwa Pomorskiego), Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu (Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego).
     W ramach projektu w naszej części Żuław wykonane zostaną (do 2015 r. - tak zakłada harmonogram) m.in.:
     - przebudowa wałów rzeki Elbląg od miasta do rzeki Babicy
     - przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - od rzeki Fiszewki
     - przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - Polder Nowe Pole - Zatorze
     - przebudowa wałów jeziora Drużno
     - przebudowa wałów rzeki Wąskiej
     - przebudowa stacji pomp Kławki, Majkowo, Nowe Pole, Fiszewka, Gajowiec, Dłużyna, Topolno, Złotnica, Stalewo, Kępniewo, Klepa, Jezioro.

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • W końcu jakaś dobra wiadomość!! Oby w praktyce było zgodnie z zamysłami projektu i bez opóźnień w przepływach środków finansowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Matex(2009-01-13)
 • Jedynie grobla-wał w poprzek Zalewu Wiślanego np pomiędzy Tolkmickiem a Krynicą Morską zabezpieczy przed cofką Żuławy Elbląskie. Podwyższanie wałów zabezpieczy tylko te miejsca, gdzie to będzie świeżo zrobione, a wywali gdzie indziej. Wały na żuławach cały czas sukcesywnie zapadają się, rozpływaj. Wał w poprzek Zalewu to ok 8 km do utrzymania, a nie setki na Żuławach. Do tego byłaby droga dojazdowa na Mierzeję, ewakuacyjna w przypadku katastrofy np pożaru lasów. Przy grobli mogłyby powastać plaże, przystanie, w grobli można by umieścić turbiny wodne pracujące na przepływie wzdłóżnym wód w zależności od kierunków wiatru, co kilkaset metrów moża by postawić też turbiny wiatrowe. Przedsięwzięcie z punktu widzenia ekologii piękne - czysta energia i pewność, że Żuław nie zaleje, ale niestety jak zwykle na przeszkodzie stoi brak wyobraźni biurokratów i pseudonaukowców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  maser2(2009-01-13)
 • maser2 takie głupoty trzeba było promować jak twój stary był u władzy! Walnij się w łeb!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-13)
 • psełdo naukowcy maser2 podpisywali się pod teoriami przekopu zalewu itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-13)
 • to pseudonaukowcy i myślą kategoriami lat 30 marnotrawiąć naszą kasę oni wyłacznie mogą robić babki zpiasku oni wały to tylko obkasza i nic więcej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2009-01-13)
 • OK, sorry, przesadziłem z tymi biurokratami i pseudonaukowcami, tylko szkoda Żuław, ludzi i zwierząt tu zamieszkujących. Cofkę może zatrzymać tylko wał w poprzek Zalewu, który przetnie Zalew na pół i nie pozwoli pędzić wiatrom wody z całej długości 90 km Zalewu i wtłaczać ją do wąskiego gardła, jakim się staje Zalew w południowej, naszej części.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  maser2(2009-01-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Audi