UWAGA!

Ruszą prace na Żuławach

W piątek 16 stycznia w Sopocie zostaną podpisane umowy partnerskie w ramach projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I”. Uroczyste podpisanie umów będzie częścią konferencji organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Partnerami projektu są: Urząd Miasta Elbląga, Urząd Miasta Gdańska, Powiat Gdański, Samorząd Województwa Pomorskiego razem z Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego oraz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego razem z Żuławskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu.
     Konferencja i podpisanie umów odbędzie się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk przy ul. Powstańców Warszawy 55 w Sopocie.
     
     Program konferencji
     godz. 11.30 - Znaczenie funduszy Unii Europejskiej dla rozwoju województwa pomorskiego - Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego
     godz. 11.40 - Rola Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w realizacji zadań Traktatu Akcesyjnego - Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska
     godz. 12 - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - Aleksandra Malarz, dyrektor Departamentu Ministerstwa Środowiska; Informacja o projekcie „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap I” - Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku; podpisanie umów partnerskich
     godz. 13.30 - Rozwój zrównoważony w gospodarce komunalnej - prof. Piotr Kowalik, Politechnika Gdańska
     godz. 13.45 - Ekosystem Bałtyku częścią ekosystemu Polski - prof. Marcin Węsławski, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
     godz. 14 - Wdrażanie projektów w ramach POIiŚ w województwie pomorskim - Danuta Grodzicka-Kozak, prezes WFOS w Gdańsku.
     
     ***
     Projekt „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” jest jednym z najważniejszych kluczowych projektów realizowanych w naszym kraju i regionie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
     Celem projektu jest zmniejszenie ryzyka powodzi na obszarze Żuław Wiślanych poprzez wykonanie niezbędnych prac związanych z odbudową i modernizacją systemu zabezpieczeń powodziowych Żuław, w tym podniesienie bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, sprawne funkcjonowanie systemu odwodnieniowego, utrzymanie odpowiedniej głębokości w nurcie Wisły, umożliwiającej pracę lodołamaczy wraz z odprowadzeniem wód wezbraniowych do Zatoki Gdańskiej. Efektem realizacji projektu będzie poprawa bezpieczeństwa powodziowego, zabezpieczenie egzystencji i majątku ludzi, poprawa bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej.
     Projekt obejmuje tereny dwóch województw; 10 powiatów (w tym dwa miasta na prawach powiatu: Gdańsk i Elbląg) oraz 16 gmin żuławskich i 23 gmin okołożuławskich (w tym miasta Gdańsk i Elbląg).
     Założony koszt I etapu projektu to 647 mln zł, maksymalne dofinansowanie z UE zaplanowano na poziomie 85 proc. wartości projektu, czyli 550 mln zł. Poszczególne zadania. projekt realizować będą: Miasto Elbląg, Miasto Gdańsk, Powiat Gdański, Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych Województwa Pomorskiego (Samorząd Województwa Pomorskiego), Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu (Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego).
     W ramach projektu w naszej części Żuław wykonane zostaną (do 2015 r. - tak zakłada harmonogram) m.in.:
     - przebudowa wałów rzeki Elbląg od miasta do rzeki Babicy
     - przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - od rzeki Fiszewki
     - przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg - Polder Nowe Pole - Zatorze
     - przebudowa wałów jeziora Drużno
     - przebudowa wałów rzeki Wąskiej
     - przebudowa stacji pomp Kławki, Majkowo, Nowe Pole, Fiszewka, Gajowiec, Dłużyna, Topolno, Złotnica, Stalewo, Kępniewo, Klepa, Jezioro.
PD

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W końcu jakaś dobra wiadomość!! Oby w praktyce było zgodnie z zamysłami projektu i bez opóźnień w przepływach środków finansowych.
  • Jedynie grobla-wał w poprzek Zalewu Wiślanego np pomiędzy Tolkmickiem a Krynicą Morską zabezpieczy przed cofką Żuławy Elbląskie. Podwyższanie wałów zabezpieczy tylko te miejsca, gdzie to będzie świeżo zrobione, a wywali gdzie indziej. Wały na żuławach cały czas sukcesywnie zapadają się, rozpływaj. Wał w poprzek Zalewu to ok 8 km do utrzymania, a nie setki na Żuławach. Do tego byłaby droga dojazdowa na Mierzeję, ewakuacyjna w przypadku katastrofy np pożaru lasów. Przy grobli mogłyby powastać plaże, przystanie, w grobli można by umieścić turbiny wodne pracujące na przepływie wzdłóżnym wód w zależności od kierunków wiatru, co kilkaset metrów moża by postawić też turbiny wiatrowe. Przedsięwzięcie z punktu widzenia ekologii piękne - czysta energia i pewność, że Żuław nie zaleje, ale niestety jak zwykle na przeszkodzie stoi brak wyobraźni biurokratów i pseudonaukowców.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    maser2(2009-01-13)
  • maser2 takie głupoty trzeba było promować jak twój stary był u władzy! Walnij się w łeb!
  • psełdo naukowcy maser2 podpisywali się pod teoriami przekopu zalewu itd.
  • to pseudonaukowcy i myślą kategoriami lat 30 marnotrawiąć naszą kasę oni wyłacznie mogą robić babki zpiasku oni wały to tylko obkasza i nic więcej
  • OK, sorry, przesadziłem z tymi biurokratami i pseudonaukowcami, tylko szkoda Żuław, ludzi i zwierząt tu zamieszkujących. Cofkę może zatrzymać tylko wał w poprzek Zalewu, który przetnie Zalew na pół i nie pozwoli pędzić wiatrom wody z całej długości 90 km Zalewu i wtłaczać ją do wąskiego gardła, jakim się staje Zalew w południowej, naszej części.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    maser2(2009-01-18)
Reklama