Piątek 15-02-2019, imieniny Faustyna, Jowity
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Rynek pracy w Elblągu

 
Elbląg, Teraz ja - Rynek pracy w Elblągu
fot. AD (arch. portEl.pl)
Rek

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu jest zarejestrowanych ponad 6600 mieszkańców naszego miasta (październik 2014 r.). Do tego należy doliczyć ponad 5200 mieszkańców bezrobotnych mieszkańców powiatu elbląskiego.

Do tego dochodzi pewna liczba mieszkańców niezarejestrowanych w PUP, a szukających pracy. Elbląg jest też miejscem, gdzie zatrudnienia szukają mieszkańcy okolicznych powiatów. Można przyjąć, że miastu jest „od zaraz” potrzebnych 30 000 miejsc pracy.
     Powstaje pytanie – jakich? W szczególnej sytuacji (długotrwale bezrobotni, osoby do 25 roku życia itp.) jest prawie 90% zarejestrowanych w PUP. Oznacza to, że wbrew pozorom, można znaleźć pracę w mieście. Urząd powinien skupić się na pomocy w wyjściu ze stanu bezrobocia osobom w szczególnych sytuacjach. Znalezienie pracy skutkuje stosunkowo małym prawdopodobieństwem trwałego odejścia z rynku pracy.
     Lokalny rynek pracy oferuje głównie zajęcia związane ze sprzedażą. Odnosi się wrażenie, że na inne stanowiska firmy prowadzą nabór innymi sposobami niż ogłoszenia lokalne. Stosunkowo duże bezrobocie (ponad 15% w mieście i prawie 26% w powiecie) skutkuje niskimi pensjami. Pracodawca wie, że może zaproponować mało, ponieważ znajdzie za te pieniądze pracownika. Oznacza to jednak, że mieszkańcy chcący lepiej zarabiać zmuszeni są do emigracji z miasta.
     Od kilku lat władze miasta chcą pozyskać inwestora, który stworzy dużą ilość miejsc pracy. Konkurencją jest jednak duża bliskość Trójmiasta. Elbląg nie jest w stanie przebić oferty potężnego sąsiada. Występuje tutaj podobny problem jak z portem – dlaczego inwestor ma zdecydować się na inwestycję w Elblągu, kiedy 60 km na zachód ma ogromny ośrodek miejski lepiej przystosowany do „zasysania” dużych inwestycji.
     Elbląg powinien skupić się na tzw „małym biznesie”. Banalne jest twierdzenie, że władze nie powinny przeszkadzać, a raczej ułatwiać funkcjonowanie „small biznesu”. Drobni przedsiębiorcy sami znajdą „niszę rynkową”, która może zapewnić im dochód.
     Jednym z działań, jakie mogą przedsięwziąć władze miejskie dot. walki z bezrobociem są starania o powrót jednostek wojskowych do Elbląga. Planowana relokacja Wojska Polskiego na wschodnią granicę jest szansą na utworzenie w Elblągu etatów dla cywilnych pracowników wojska. Prawdopodobnie w związku z tym wzrośnie także zatrudnienie w firmach usługujących jednostki – żołnierze wszak musi coś jeść, gdzieś wyprać mundury.
     Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że następuje ilościowy i procentowy spadek bezrobocia w Elblągu. Potrzeba tylko lepiej płatnych miejsc pracy.
Sebek001
Liczba publikacji: 15
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
  0 6

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • głębokie przemyślenia. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  marcalinin(2014-11-24)
 • Jak już używasz języka angielskiego to pisz poprawnie, wam płacą za te banały? Ile???? Small business - taka jest poprawna nazwa programu a nie „small biznes” nie ma czegoś takiego jak łączenie ang z pol w tym przypadku haha, sprawdź leniu google chociażby przed publikacją "autorze" hahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2014-11-24)
 • " żołnierze wszak musi coś jeść, gdzieś wyprać mundury " - ktoś to z obeznanych w portelu sprawdza przez publikacją? to 14 latek pisał??? haha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2014-11-24)
 • Trzeba jednak uczciwie zaznaczyć, że PO PIERWSZE zanim zaczniesz wygłasza mowy to naucz się poprawnie posługiwać językiem polskim i zwrotami obcojęzycznymi p. is. mak. u za grosze; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2014-11-24)
 • Owszem znajdziesz pracę w elblągu, byle jaką ale znajdziesz za 600-900 czy 1200 zł netto a za to samodzielnie nie wyżyjesz, lepiej już kraść
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2014-11-24)
 • samodzielnie nie wyżyjesz czyli NIE MA PRACY bo co to za praca skoro nie daje możliwości wyżywienia?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2014-11-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK meble biurowe
Szkło ozdobne 5
Promocja RATY 0%
AMK Kuchnia 12