Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Samorząd przejął teren lotniska w Szymanach

 W piątek, 23 kwietnia, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zawarł umowę darowizny nieruchomości stanowiących lotnisko powojskowe w Szymanach koło Szczytna z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest to istotny krok w kierunku stworzenia w tym miejscu regionalnego lotniska pasażerskiego.

Zawarcie aktu notarialnego nastąpiło na podstawie protokołu rokowań i uzgodnień w sprawie ustalenia warunków przekazania w drodze darowizny nieruchomości gruntowych zabudowanych budynkami i budowlami stanowiącymi powojskowe lotnisko w Szymanach. Wartość nieruchomości wynosi 10.019.951,66 zł. Wcześniej Wojewoda podpisał protokół zdawczo-odbiorczy z Agencją Mienia Wojskowego.
     
     Wczoraj i dziś lotniska w Szymanach
     
     Utworzenie spółki Porty Lotnicze „Mazury-Szczytno” Sp. z o.o. w Szczytnie nastąpiło w 1996 roku. Głównymi wspólnikami spółki byli: Skarb Państwa – 23,13%, Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – 32,52%, Energopol Trade S.A. – 21,11%, miasto Szczytno – 15,08% oraz inni drobni udziałowcy.
     Przedmiotem działalności spółki była produkcja i usługi (produkcja konstrukcji stalowych, działalność stacja kontroli pojazdów) oraz prowadzenie działalności lotniskowej.
     Działalność spółki finansowana była z prowadzonej działalności produkcyjnej i usługowej. Od 2002 roku prowadzona była praktycznie wyłącznie działalność lotniskowa. Z tej też przyczyny nastąpiło pogorszenie wyników finansowych spółki i utrata jej płynności finansowej. W roku 2004 zarząd spółki złożył w sądzie wniosek o postępowanie układowe. W postępowaniu zawarty został układ z wierzycielami spółki.
     W latach 1996–2000 z budżetu wojewody na dostosowanie lotniska do obsługi ruchu pasażerskiego sfinansowane zostały inwestycje o łącznej wartości ponad 8,5 miliona złotych. Wykonano i zakupiono między innymi: system świateł nawigacyjnych, elementy sterowania i zasilania systemu nawigacyjnego, elementy ogólnego zasilania, urządzenia średniego napięcia, stacja ST-3, system radionawigacyjny ILS/DME, system świateł podejścia PAPI oraz agregat prądotwórczy.
     Te inwestycje jako mienie Skarbu Państwa należą do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.
     W roku 2006 Minister Skarbu Państwa przekazał posiadane udziały w spółce Samorządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     Działki gruntu, na których zlokalizowane jest lotnisko, należą do Agencji Mienia Wojskowego i Lasów Państwowych. W roku 2006 spółka zawarła pięcioletnią umowę dzierżawy gruntu z Agencją Mienia Wojskowego, z opcją jej przedłużenia na następne lata.
     16 września 2009 roku w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury odbyła się uroczystość wręczenia Wojewodom aktów wyrażających zgodę na dokonanie darowizny nieruchomości Skarbu Państwa będących w dyspozycji Ministra Obrony Narodowej, z przeznaczeniem na potrzeby lotnictwa cywilnego.
     Wojewoda niezwłocznie przystąpił do przygotowania odpowiednich dokumentów, niezbędnych do zawarcia aktu notarialnego w omawianej sprawie.
     W celu zinwentaryzowania mienia Wojewoda powołał komisję inwentaryzacyjną, składającą się z przedstawicieli wszystkich zainteresowanych stron, która 3 listopada 2009 r. dokonała inwentaryzacji mienia będącego przedmiotem przekazania. Zgodnie z operatem szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego wartość nieruchomości zabudowanych wynosi 9.865.400,00 zł. Łącznie przedmiot darowizny wraz budynkami i budowlami znajdującymi się na gruntach Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych oraz urządzeń służących do obsługi ruchu lotniczego i lotniska wynosi 10.019.951,66 zł.
Edyta Wrotek, oprac. MW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Czapka z nadrukiem
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki