Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sejm znowelizował ustawę o ogródkach działkowych

 
Elbląg, Sejm znowelizował ustawę o ogródkach działkowych (fot. WS, archiwum portElu)
Rek

W piątek (22 listopada) sejm przyjął zmiany w przepisach nakazane w ubiegłym roku przez Trybunał Konstytucyjny. Przyjęte przepisy znoszą monopol Polskiego Związku Działkowców na przydział ogródków, a także na obowiązkową przynależność do tej organizacji.

To dobra wiadomość dla dużej rzeszy elbląskich działkowców. W naszym mieście jest około 10 tysięcy działek i blisko 50 ogrodów działkowych.
     W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).
     Zadaniem przyjętej przez sejm ustawy było unormowanie prawne funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Komisje parlamentarne pracowały nad czterema projektami, w tym nad projektem obywatelskim przygotowanym przez Polski Związek Działkowców oraz projektem Platformy Obywatelskiej, zakładającym uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Propozycja ta mogła zostać uznana za niekonstytucyjną i ostatecznie nie została przyjęta.
     
     Koniec monopolu
     
Dzięki przyjętej ustawie działkowcy będą mogli zrzeszać się w innych stowarzyszeniach niż Polski Związek Działkowców. Organizacje te będą mogły zarządzać ogrodami i przydzielać je swoim członkom. Działkowcy nie muszą być członkami związku i zachowają swoje ogródki, niezależnie do którego stowarzyszenia będą należeć. Ustawa gwarantuje, że działkowcy zachowują prawo do gruntu, majątku i nie tracą zwolnień podatkowych.
     Za przyjęciem ustawy głosowało 441 posłów, 2 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Stare przepisy przestaną obowiązywać w styczniu 2014 roku.
     
     Źródło: Sejm RP
     

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Samochody używane HADM Gramatowski