Czwartek 19-07-2018, imieniny Wincentego, Marcina
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Działalność fotoreporterów Działalność fotoreporterów

Śmieci na razie nie zdrożeją

 
Elbląg, Śmieci na razie nie zdrożeją (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Elbląscy radni po długiej dyskusji – głównie głosami radnych PiS - wycofali z obrad sesji projekt uchwały o podwyżkach opłat za wywóz śmieci. Miały wejść w życie od 1 lutego przyszłego roku. Co dalej? Prezydent będzie musiał przygotować nową propozycję i szukać pieniędzy w budżecie na pokrycie "śmieciowego" deficytu. 

Sprawa opłat za wywóz odpadów w Elblągu budzi emocje od kilku miesięcy. Przypomnijmy, że prezydent zaproponował podwyżkę podstawowej stawki dla osób segregujących odpady z 8 do 10 zł miesięcznie. Projekt uchwały został wycofany już na październikowej sesji Rady Miejskiej, wrócił na dzisiejsze obrady z wprowadzoną w ostatniej chwili – na wniosek klubu PO - autopoprawką, zmniejszającą skalę podwyżki z 10 zł do 9,70 zł.
     - Po wielu dyskusjach zaproponowałem stawkę 9,70 zł, choć ona i tak nie pokryje w całości kosztów wywozu odpadów. Zabraknie około 300 tysięcy złotych w skali każdego miesiąca. A musimy jeszcze znaleźć pieniądze w budżecie na pokrycie straty z tego roku, która wyniesie około 1,8 mln zł – twierdził na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej prezydent Witold Wróblewski.
     Przyczyną planowanych podwyżek, jak wskazywał prezydent i urzędnicy, są wyższe ceny wywozu śmieci, jakie zaproponowały w ostatnim przetargu firmy Cleaner i MPO, a także rosnąca od lipca ilość odpadów, które trafiają do Zakładu Utylizacji Odpadów.
     - Wzrost wszystkich odpadów wyniósł w tym roku 12 procent, niesegregowanych 8 procent, segregowanych ponad 4 procent. Dla porównania w ubiegłym roku było to odpowiednio – 2,4 procent i 1,89 proc. - tłumaczyła Irena Szlas-Zielińska, kierownik referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Elblągu.
     Radni przez ponad godzinę dyskutowali o tym, czy podwyżki w tej skali są konieczne. Pytali dlaczego, są one wprowadzane na ostatnią chwilę, powoływali się na społeczną wrażliwość, sugerując, by wprowadzić podwyżki etapami i konsultować je ze związkami zawodowymi.
     - Pozostawienie tego problemu bez wcześniejszej systematycznej analizy spowodowało, że stoimy przed takim dylematem. Będziemy co kwartał przyglądać się sprawie kosztów i przychodów związanych z odpadami i ich ilością – zapowiedziała radna Halina Sałata, przewodnicząca komisji finansowo-budżetowej.
     Najdalej idący wniosek złożył radny Zenon Lecyk z PiS, który domagał się wycofania projektu uchwały z porządku obrad, by dokładniej przeanalizować cały projekt. 15 radnych zagłosowało za, 9 było przeciw. W efekcie podwyżki na razie nie wejdą w życie.
     - Nie da się matematyki oszukać. Jeżeli nie będzie podwyżek, będziemy musieli brakujące kwoty znaleźć w budżecie, a to oznacza cięcie inwestycji. Przynajmniej jedna na kwotę około 2 mln złotych będzie musiała z budżetu wypaść – stwierdził Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Najpierw miejskie MPO zbankrutowało bo śmieci były tanie (plus bardzo kiepskie zarządzanie) a teraz jak śmieci obsługują firmy prywatne to nagle chcecie im dać więcej zarobić ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  Śmieciarz(2016-11-24)
 • Podobnież na śmieciach się zarabia, tylko u nas trzeba dopłacać do śmieciowego interesu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  wist(2016-11-24)
 • dalej glosujcie na Wróbla i POwców to w zimę w sandałach będziecie pomykać ! Jaszcze niech wodociągi "Zbankrutują" to będziecie kupować u jednego dostawcy wodą w butelkach za kosmiczną kasę :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 4
  (2016-11-24)
 • Jeżeli śmieci niesegregowane wzrosły o 8 procent a segregowane o 4, to oznacza, że średnio wzrosły o 6 procent a nie o 12. A podwyżka z 8zł do 10 zł to 25 procent.... A może się mylę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  A _l(2016-11-24)
 • Śmieci nie zdrożeją na razie ale za to dzierżawa wieczysta podskoczyła w niektórych przypadkach o 90 % bo tak gwałtownie podskoczyła wartość nieruchomości w mieście gdzie każdy inwestor jest na wagę złota. Budżetowa guma znów dała się rozciągnąć do granic możliwości. W końcu trzeba z czegoś dopłacać do deficytowych miejskich firm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2016-11-25)
 • PiSowcy pozornie są dobrzy dla obywateli, bo rozdają 500+ i nie podnoszą cen. Ale zadłużają Państwo, a teraz nasze miasto!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  domowyksięgowy(2016-11-25)
 • Śmieci już zdrożały. Jeśli nie zapłacimy więcej, to prezydent będzie musiał zapłacić z kasy miejskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  PrzeczzPiS(2016-11-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Czytnik kart kryptograficznych
Konto poczty elektronicznej
Hosting WWW START
Czytnik kart kryptograficznych Mini