Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Śmieci zabrano, wystawki też

 
Elbląg, Śmieci zabrano, wystawki też Dziś (fot. AD).
Rek

Po naszej interwencji stare wersalki, fotele i inne śmieci, które od dwóch miesięcy leżały na tyłach domu przy ul. 1 Maja 7, zostały stamtąd zabrane. Ale teraz wystawki miasto prowadzi tylko od maja do września. W pozostałych miesiącach elblążanie powinni na własny koszt dostarczyć takie odpady do ZUO. Jak będzie?

W ubiegłym tygodniu Czytelniczka poinformowała nas o stercie śmieci przed domem.
„Jesteśmy mieszkańcami bloku ZBK przy ul. 1 Maja 7. Z okien naszego mieszkania wyłania się widok zabudowanego śmietnika. Przynajmniej od dwóch miesięcy leżą przed nim, a właściwie na drodze przejazdowej, stare wersalki, dwa fotele, które któryś z lokatorów po wymianie na nowe po prostu wystawił do wyrzucenia.” (więcej o tym)
     Z interwencją w tej sprawie, ale też z pytaniami, co robić w podobnych przypadkach (odpadów wielkogabarytowych), zwróciliśmy się do Rzecznika Prezydenta Elbląga, bo od 1 lipca tego roku to Miasto pobiera opłaty od mieszkańców za wywóz odpadów i to ono jest odpowiedzialne za gospodarkę odpadami komunalnymi.
     Monika Borzdyńska, rzecznik Prezydenta Elbląga, odpowiada:
„Informuję, że w świetle obowiązujących przepisów prawnych to właściciel nieruchomości zapewnia czystość i porządek na swoim terenie. Sprzątanie terenów należących do właścicieli nieruchomości ani usuwanie nielegalnych wysypisk nie jest finansowane z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
     Odpady wielkogabarytowe (wersalki, fotele, szafy itp.) w Elblągu odbierane są przez gminę podczas tzw. wystawek organizowanych w okresie od maja do września zgodnie z harmonogramem, a tak zwane elektrośmieci (telewizory, lodówki) mieszkaniec ma obowiązek dostarczyć do Punktów Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych (których jest osiem na terenie miasta) lub do Zakładu Utylizacji Odpadów. Wykaz tych punktów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce „gospodarka odpadami komunalnymi”.
     
     Gdy wystawek nie ma...
     
Pięć wiosennych i letnich miesięcy to pięć comiesięcznych wystawek. A co robić z dużymi odpadami od października do kwietnia, czyli przez większą część roku?
     Monika Borzdyńska:

  W ubiegłym tygodniu (fot. AD). W ubiegłym tygodniu (fot. AD).

„Poza tzw. wystawkami przez cały rok, od poniedziałku do soboty, odpady wielkogabarytowe mogą być samodzielnie dostarczane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Mazurskiej 42, gdzie w ramach wnoszonej do Urzędu Miasta opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostaną nieodpłatnie przyjęte. Właściciel nieruchomości w takich przypadkach pokrywa jedynie koszty transportu odpadów. Warunkiem nieodpłatnego pozostawienia odpadów w PSZOK w przypadku mieszkańców jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie na terenie Elbląga, a w przypadku właścicieli nieruchomości zamieszkałych (zarządców) – kopii deklaracji złożonej w Urzędzie Miejskim.
     Zamieszczone zdjęcie w portel.pl obrazuje nielegalne wysypisko utworzone w sąsiedztwie garaży na terenie administrowanym przez ZBK. Jako właściciel terenu ZBK uporządkuje [już uporządkował – red.] nielegalne wysypisko.”
     
     Pytanie, jak do maja będą wyglądać okolice śmietników przy blokach, pozostaje otwarte.
     

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • ciekawe, jak jest rozwiązanie problemu, to nie ma komentarzy. .. ciekawe. .. .poproszę o wypowiedź jakiegoś socjologa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-11-25)
 • a mówili podli kłamcy że do marca się nie da posprzątać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  Jaś(2013-11-25)
 • Na teatralnej pod śmietnikami jest to samo stare fotele i inne wynalazki, smieci zabieraja a tego nie i to tak stoi juz z 2 miesiace.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  wzburzona(2013-11-25)
 • Żenada. Może niedługo wszystkie śmieci będziemy musieli sami wozić w jedno miejsce, to dopiero miasto oszczędzi, Po to jest ta opłata, żeby każdy sam z własnymi śmieciami jeździć na wysypisko nie musiał. UM jest niepoważny. Właściciel dba o porządek na swoim terenie, ale to miasto ma wyłączność na gospodarowanie odpadami komunalnymi, więc miasto powinno wszystko wywozić co mieszkańcy do wywiezienia wystawią, a nie ludzi ganiać. U mnie w mieście przed ustawa śmieci były wywożone 2x w tygodniu, teraz miasto wywozi raz na 2 tygodnie. Po tygodniu śmieci już sie wysypują z wiaty i zaczynają latac po całej okolicy, przed przyjazdem śmieciarki juz jest wysypisko, że prawie wiaty za śmieciami nie widać. .. trzeci świat. Gdzie tu ekologia? Przecież to katastrofa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2013-11-25)
 • To samo sie dzieje na rogu Kregielnej / Zacisze, dlaczego o tym nie napisaliscie? Ktoś zainterweniuje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  PanzZacisza(2013-11-25)
 • Spokojnie, zaraz będą nowe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-11-26)
 • Zapalić światła na Sybiraków, nie można biegać!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-11-26)
 • Pomijając fakt, że UM został zobowiązany do zorganizowania wywozu śmieci, to sposób w jaki odbywa się to w E-gu jest naprawdę żenujący. Największe zastrzeżenia, to brak zabezpieczenia pojemników przez UM - chociaż śmieci są ich własnością. Na mieszkańców (i administratorów) przerzucono również obowiązek ich naprawy i utrzymania w czystości. Wystawki i ich wywóz tylko 5 razy w roku to pomieszanie z poplątaniem. Tylko ktoś kto nie ma pojęcia jak funkcjonują mieszkańcy (szczególnie w budynkach wielolokalowych) mógł to tak głupio wymyślić. No chyba że działał w złej wierze. Swoją drogą uzasadnienie do wprowadzenia ustawy śmieciowej to też śmiech na sali, to ewidentnie skok na kasę. Można podziwiać: albo jak skutecznie rząd to przeprowadził, albo jakimi niemotami są parlamentarzyści którzy ustawę przegłosowali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  elso(2013-11-26)
 • Miasto łaski nie robi, ma obowiązek usuwania odpadów wielkogabarytowych. Wystawki to nie usuwanie śmieci a sposób na podzielenie się z innymi niepotrzebnymi a jeszcze przydatnymi rzeczami. Coś się komuś pomyliło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  gr.(2013-11-26)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Czytnik kart kryptograficznych