Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Specjalna podstrefa na Modrzewinie

Elbląscy radni wyrazili zgodę na poszerzenie granic Podstrefy Elbląg Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W praktyce oznacza to, po akceptacji Rady Ministrów, włączenie do strefy 37 działek o łącznej powierzchni 50,8 ha na terenie Modrzewiny Południe.

W roku 2001 radni podjęli uchwałę o objęciu 44 ha terenu na Modrzewinie strefą przyjazną dla inwestorów. To sprzyjanie inwestycjom było wtedy teoretyczne, bowiem dojazd na ten obszar prowadził w części polną drogą, nie było też mediów niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Po dwóch latach, na wniosek miasta, Rada Ministrów zdecydowała o przeniesieniu 17 ha podstrefy z Modrzewiny w rejon ul. Mazurskiej. Na tym terenie zbudowano „Elmet”, a obecnie trwa budowa fabryki mebli. Odbyły się też kolejne przenosiny części podstrefy z ul. Mazurskiej na ul. Radomską. Tam zbudowana zostanie stocznia jachtowa.
     Jednym z magnesów przyciągających inwestorów do Elbląga powinny być przyjęte przez radnych na ostatniej sesji uchwały zwalniające przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy, w nowych inwestycjach, od podatków od nieruchomości. Oczywiście, po wypełnieniu przez nich przyjętych wobec miasta deklaracji.
     Wszystkie dotychczasowe tereny podstrefy zostały już praktycznie rozdysponowane wśród firm, które już uzyskały zgodę na prowadzenie na tych obszarach działalności gospodarczej. W mieście rozważano różne warianty rozwoju strefy. Ostatecznie zdecydowano się ponownie na Modrzewinę, do której budowana jest droga, wzmacniany most na rzece Babicy. Są też konkretne deklaracje elbląskich firm o doprowadzenie na Modrzewinę mediów, budowie kanalizacji itd.
     Powrót elbląskiej podstrefy na Modrzewinę mógł być rozważony przez radnych po nowelizacji w czerwcu br. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Nowelizacja umożliwia zainteresowanym samorządom pozyskanie nowych terenów na strefy. Podjęta przez radnych uchwała przejdzie obecnie drogę z Elbląga do Olsztyna, a później Warszawy, gdzie zapadną ostateczne, miejmy nadzieję, korzystne dla Elbląga decyzje. Jeśli tak się stanie, to pod koniec przyszłego roku na Modrzewinie powinni pojawić się pierwsi inwestorzy.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • jacy inwestorzy - chyba grzybiarze, przez 8 lat się nie pojawili, a teraz przed wyborami nagle spadną z nieba ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-09-12)
 • DO PRZEDMÓWCY: wcześnie nie było drogi na Modrzewinę....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-09-12)
 • wcześnie = wcześniej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  poprawka literówki(2006-09-12)
 • miasto ma grunty po opligonie w ciągu drogi 22 do Kaliningradu ktora jest wlasnie remonowana z niej latwo dostac sie do wezla wschod a potem .... dlaczego strefa nie powstaje przy ciagach komunikacyjnych? tiry beda walic przez miasto!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-09-12)
 • Nasz Prezident powinien otrzymac medal za to ze nie udalo mu sie jako 1 w Polsce sciagnac ani 1 firmy z zewnatrz do strefy przez 8 lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-09-12)
 • Elbląg jest pięknym , czystym miastem i to napewno zawdzięczamy Panu Słoninie ale... Elbląg nie ma motoru napędowego jakim jest przemysł.Zniszczono: ZA-MECH, ZAKŁADY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO,RENOMĘ,TRUSO, BUCZKA O INNYCH JUŻ NIE WSPOMNĘ. Nie trzeba wojny. Podbito nas bez miecza, jesteśmy na kolanach. Dzieci wyjeżdzają...Niedługo będzie tak jak na Bisałorusi po wybuchu Czarnobyla. Zostaną starcy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  chello(2006-09-12)
 • To śmieszne przeciez, kazda większa inwestycja wymaga min 100 ha i to przy gównych drogach krajowych!!! Ta SSE powinna byc gdzieś przy 7ce, a na Modrzewinie osiedla mieszkaniowe i najwyżej ten "mityczny" park technologiczny! Tak przy okazji to bardzo bym prosił redakcję o wyciągniecie z rękawa prezydenta tej "tajnej" listy inwestorów, bo jak na razie to budowana jest fabryka mebli i zadna inna inwestycja nie jest przesądzona!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  f(2006-09-12)
 • hehe...Elmeat tam wybudowano i...upadł...:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  se(2006-09-12)
 • A konkrety????? Takie denuncjacje były dobre w latach osiemdziesiątych. Teraz to nie chwyta. Czy przeprowadzono jakiekolwiek badanie rynku i preferencji inwestorskich, aby właściwie sformułować ofertę strefy? Lokalizacja pozbawiona jakiegokolwiek sensu niweczy wszelkie zabiegi - jak widać na załączonym obrazku. Czy na prawdę nie można skorzystać z fachowców w tych dziedzinach?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2006-09-12)
 • Do Anonim: Z tego co mi wiadomo grunty przy (S)22 należą prawdopodobnie do gminy Milejewo, która sporo sobie życzy za ich wykup
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Poligończyk(2006-09-12)
 • Do redakcji: nieprawdą jest, że jest wzmacniany most na Babicy, tylko budowany nowy za kilkadziesiąt milionów, a można było te pieniądze przeznaczyć na uzbrojenie Modrzewiny, bo przecież dojazd na Modrzewinę jest ul. Płk. Dąbka, należało tylko poprawić nawierzchnię. Przez tą budowę nowego mostu na razie donikąd, konieczne było zlikwidowanie działek, pętli tramwajowej i przeniesienie jej na ul. Fromborską, przebudowa całego skrzyżowania - razem pewnie grubo powyżej 100 mln wydane właściwie niepotrzebnie. A od 2007 zacznie się spłacanie kredytów, kukułcze jajeczko dla następnego samorządu. Prezydent budował sobie pomniki ( most Unii za niski i za wąski, 2 hale sportowe niedorobione, port za 20 mln, do którego węgiel jest dowożony tirami )wzorem dawnych kolegów partjnych za nasze pieniądze, a rudery z ZBK straszą, ulice dziurawe, boisko Olimpii skandaliczne, a dzieciaki nie mają gdzie pokopać piłki. Po 12 latach na szczytach władzy ( 4 lata wicePrezydent , 8 lat Prezydent) może pochwalić się jedyną inwestycją robioną rzutem na taśmę tj. nowa hala Wójcika, a gdzie inwestorzy zewnętrzni przez te 12 lat inwestowali? I dlaczego nie w Elblągu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dość, Panie Prezydencie S.(2006-09-12)
 • Ta bajka pt.INWESTORZY to tylko wyborcza.Łgarstwo nic wiecej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Alusia(2006-09-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej