UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Śpimy na ropie i gazie?

 
Elbląg, Materiały prasowe Lotos Petrobaltic
Materiały prasowe Lotos Petrobaltic

Lotos Petrobaltic będzie szukał ropy naftowej i gazu ziemnego między Elblągiem i Braniewem. Koncesja „Młynary” obejmuje powierzchnię blisko 400 kilometrów kwadratowych. Zgodę na poszukiwania tych surowców wydało Ministerstwo Środowiska.

Lotos Petrobaltic zamierza przeprowadzić pierwsze badania obszarze o powierzchni 400 kilometrów kwadratowych w ciągu trzech najbliższych lat. To pierwsza w historii spółki koncesja na lądzie, dotychczas bowiem Lotos Petrobaltic szukał ropy i gazu ziemnego w złożach znajdujących się na dnie Bałtyku. Prowadzi też badania w okolicach Kamienia Pomorskiego i Górowa Iławeckiego, ale na koncesjach PGNiG, posiadając w nich po 49 procent udziałów.
       Koncesja „Młynary” obejmuje obszar położony na terenie gmin: Milejewo, Braniewo, Płoskinia, Wilczęta, Młynary, Frombork, Tolkmicko oraz miasta Elbląg.
       „Koncesja Młynary, podobnie jak Górowo Iławeckie, geologicznie stanowi lądowe przedłużenie basenu bałtyckiego i znajduje się w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim, gdzie występuje wiele odkrytych złóż ropy. Spółka będzie mogła wykorzystać tu swoje doświadczenie geologiczne i skorzystać z doświadczeń współpracowników ze spółki zależnej AB Lotos Geonafta, którzy prowadzą poszukiwania i eksploatację na Litwie na koncesjach o podobnej charakterystyce – informuje Lotos Petrobaltic w komunikacie prasowym. - „Stopień rozpoznania tego obszaru jest niewielki, jednak charakteryzuje się on wysokim potencjałem zasobowym związanym z możliwością odkrycia zarówno złóż konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Wykonane w ostatnich latach na sąsiednich obszarach koncesyjnych wyniki otworów wiertniczych potwierdzają potencjalne zasoby”.
       Ministerstwo Środowiska w swojej decyzji określiło, że w pierwszym etapie, który potrwa do trzech lat, spółka wykona badania sejsmiczne. Od ich wyników zależy, czy i gdzie wykonane będą też dwa odwierty na głębokości ok. 4,5 kilometra. Za swoje badania Lotos zapłaci samorządom w sumie ok. 90 tysięcy złotych.
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Super !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 4
  (2016-11-07)
 • Super, będzie więcej kaski dla Olsztyna :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 10
  (2016-11-07)
 • Lotos będzie ciągnął kase, a dla gmin da kilka lub kilkanaście tysięcy. Co za bzdura, co za kraj. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 10
  Młynarz(2016-11-07)
 • Opary z szybów naftowych będą zatruwały mieszkańców Elbląga. Do trzeba będzie dodać ryzyko wybuchu który zmiecie Elbląg z powierzchni ziemi. Te szyby to taka druga bomba atomowa. Trzeba się modlić o zdrowie i życie mieszkańców naszego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 28
  kaznodzieja(2016-11-07)
 • To wkrótce będziemy jak Arabia Saudyjska. Tylko trzeba zabronić kobietom jeżdżenia samochodami. Musimy też postawić meczet na Placu Jagielończyka. Będziemy miastem dobrobytu i złota. Nadchodzi złota era.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 6
  lewak(2016-11-07)
 • .. .jak i na bursztynie oraz uranie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  Koło,żębate(2016-11-07)
 • @Młynarz - Komunizmu już się nie wyleczy. Czemu bzdura? Bo powinniśmy wszyscy dostać tyle samo kasy, prawda? Nie ważne, że gmina tylko siedzi na tyłkach i nic nie robi, a Lotos zainwestuje kupę kasy - mają wszyscy dostać po równo, prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  (2016-11-07)
 • Ok. 90 tyś, podzielić na 8 gmin to wychodzi ok. 11250 złociszy na gminę. W pip kasy, wychodzi tyle co 400 m działka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 2
  SuperFirma(2016-11-07)
 • Z czego wy się cieszycie? Chyba sobie nie zdajecie sprawy z zagrożeń jakie niosą ze sobą takie prace wydobywcze. U Ruskich albo w USA takie pola naftowe są na odludziu to sobie mogą skazić okolicę i nikt nie protestuje a u nas jak zaczną rolnikom krowy padać i rodzić się dzieci bez rączek to dopiero oprzytomniejecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  (2016-11-07)
 • Madrze prawia zysku tyle co w pysku a klopotow I zagrozen tyle co po Hiroszymie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 3
  Owmorde(2016-11-07)
 • Ciekawe czy pytano tam mieszkających??? Gmina dostanie może jakąś kasę, ale dla urzędników tam pierdzących w krzesełka. Urzędasy zapewne nie będą mieszkać w pobliżu ewentualnych złóż tylko zwykli ludzie tam mieszkający, którzy z pokolenia na pokolenie harowali na swój dobytek. Ach zapomniałam, przecież tacy ludzie i ich opinie się nie liczą !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  (2016-11-07)
 • Olsztyn juz w mokrym śnie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  Gall(2016-11-07)
Reklama