Środa 19-12-2018, imieniny Dariusza, Urbana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Spółki na kontrolowanym

Dyrektorzy dwóch elbląskich spółek komunalnych wydają zbyt dużo na telefony komórkowe i szkolenia - wynika z kontroli przeprowadzonej na zlecenie Skarbnika Miasta. Raporty dotyczą Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Szefowie obu spółek nie zgadzają się przynajmniej z częścią zarzutów.

Zarzuty Skarbnika Miasta co do obu wymienionych firm są następujące: zbyt duże koszty telefonów (głównie komórkowych), paliwa, zakupy zbyt drogiego sprzętu komputerowego czy bezzasadne opłacanie z firmowych pieniędzy szkoleń dyrektorów i pracowników.
     
     Na kontrolowanym
     Kontrolę w Elbląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji zarządzono po tym, jak do prezydenta wpłynęło pismo pewnej lekarki, która stwierdziła, m.in. że dyrektor Tadeusz Grodziewicz korzysta z trzech samochodów służbowych i że opłacił studia nowo przyjętej pracownicy. Chociaż po kilku dniach lekarka wycofała pismo, postanowiono sprawdzić, jak spółka jest zarządzana. Z wystąpienia pokontrolnego, podpisanego przez Skarbnika Miasta wynika, że dyrektor powinien rozważyć możliwość sprzedaży jednego samochodu, ponieważ używanie trzech jest bezzasadne i że powinien wprowadzić system oszczędnego i celowego korzystania z pozostałych dwóch aut. Powinien też zaprzestać finansowania z firmowych pieniędzy dokształcania pracowników i ograniczyć do minimum koszty delegacji. Dyrektor ma też zwrócić 2,5 tysiąca zł za swój udział w szkoleniu i prawie 4 tysiące za przeprowadzone przez telefon komórkowy rozmowy. Szef miejskich wodociągów nie zgadza się z wynikami kontroli.
     - Te uwagi nie są słuszne. Albo prezydent przyjmie moje wyjaśnienie, albo nie. Nie mogę wychodzić przed szereg i wyjaśniać tego najpierw mediom. Jeżeli szef będzie kazał mi zapłacić za kurs, to zapłacę, zresztą nie poszedłem tam bez wiedzy organów spółki - powiedział Tadeusz Grodziewicz.
     Na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, która zapoznała się z raportem, wiceprezydent Witold Wróblewski wyjaśniał:
     - Rzeczywiście, nie ma potrzeby utrzymywania w firmie trzech samochodów. Poza tym z rozmowy z dyrektorem dowiedziałem się, że w firmie nie był ustalony limit rozmów telefonicznych i stąd były tak duże koszty. Trzeba to ograniczyć. Pieniądze natomiast za szkolenia dyrektor odda – stwierdził.
     
     Zbyt rozrzutni
     O tym, by sprawdzić, co dzieje się w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej władze miasta poproszono anonimowo. Kontrola wykazała, że faktycznie, spółka w ciągu 10 miesięcy wydała spore kwoty na telefony, szkolenia i delegacje. Rozmowy telefoniczne samego zarządu kosztowały 23 tysiące zł. Dyrektor Wojciech Chwiałkowski "wydzwonił" 13 tysięcy. Jest tu jeszcze jedna sprawa: nieodpłatnego użyczenia przez dyrektora samochodu prywatnego do celów służbowych w zamian za koszty napraw, ubezpieczenia OC i AC oraz paliwa i remontu. Od stycznia do czerwca koszty, jakie poniosła firma na rzecz tego samochodu to ponad 12 tysięcy zł.
     - Dyrektor powinien oddać pieniądze za remont tego samochodu (prawie 6 tysięcy zł). Tu powinna być normalna kilometrówka, niewłaściwie ten temat został załatwiony - uważa wiceprezydent Witold Wróblewski. - Poza tym również w EPEC-u nie było wprowadzonych limitów na telefony. Wprawdzie dyrektor wyjaśniał, że pełnił rolę dyrektora zarządu i dyrektora do spraw technicznych, ale to nie jest wytłumaczenie i na dzisiaj stanowisko prezydenta jest takie, że pieniądze powinien zwrócić.
     W raporcie pokontrolnym dyrektor dostał polecenie, by oddać prawie 7 tysięcy zł za rozmowy z telefonu komórkowego.
     - Jeszcze się jeszcze nie ustosunkowałem do tego protokołu, odbieram te kontrole jako rutynowe i nie dostrzegam tu żadnych nieprawidłowości. Nie ma tu nic takiego, co mogłoby budzić jakiś wielki niepokój. W sprawie samochodu: muszę zobaczyć, jak są sformułowane te uwagi i wówczas je skomentuję. Ja tylko przypominam, że moje koszty są w sposób bardzo drastyczny analizowane przez Urząd Regulacji Energetyki i przy każdej okazji zasadność tych kosztów jest przez specjalistów cały czas weryfikowana. W sprawie telefonów to muszę powiedzieć, że pod pion prezesa jest podczepiony koszt konserwacji central, więc to nie jest do końca koszt związany z moimi rozmowami - wyjaśniał.
     - Źle się stało, że obu dyrektorom brakuje samokrytycznej oceny i nie patrzą na koszty komentuje Witold Wróblewski. - Podobnych zarzutów nie ma wobec innych firm, chociażby do Przedsiębiorstwa Zieleni Miejskiej, które jest zarządzane niemal wzorowo.
     
     ***
     
     Jakie będą w tej sprawie rozstrzygnięcia Zgromadzenia Wspólników obu firm, na razie nie wiadomo. Czy dyrektorzy poniosą inne konsekwencje poza już wskazanymi, również nie wiemy. Prezydent Henryk Słonina po informacji o nieoszczędnym zarządzaniu w obu firmach wysłał do wszystkich spółek komunalnych pismo dyscyplinujące. Polecił, by natychmiast opracowały zakładowe programy ograniczenia kosztów o minimum 5 procent i oczekuje na takie rozwiązania już na początku stycznia.
J (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A ceny ogrzewania rosną i rosną. Ostatnio bój o podwyższkę cen wody i co - na telefony itp. Oj Panowie. Prezes to brzmi dumnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  BUBA(2003-12-22)
 • Obaj możnowładcy od lat wiedzą, że mogą sobie pozwalać... Gorzej, że organ kontrolujący ich, może sobie pozwalać na dużo więcej (a choćby czuć się bezkarnym, mimo niedopełnienia obowiązku nadzoru~_~).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  rwel(2003-12-22)
 • Telefony i szkolenia zapewne również, ale czy organy nadzorujące nie widzą tych samochodów służbowych i biur, ponad stan i rzeczywiste potrzeby. Dziwne że powołana komisja tego nie dostrzegła. Za tą rozrzutnosc muszą zapłacić użytkownicy wody i ciepła w mieście, zwykle o bardzo niskich zarobkach lub na zasiłku co jest standard em elbląskim. Może Pan Prezydent wyciągnie z tego właściwe wnioski i wstrzyma podwyżki wody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zenek(2003-12-22)
 • wszyscy dyrektotrzy podlegli ratuszowi mają słuzbowe komórki, które używają do prywatnych rozmów a nie służbowych spraw - tj dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych a jak by tak sprawdzuć bilingi ?????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-22)
 • Brawo!!!!Super.Studia funduje swojej d...pie,na komórki wydaje kilka tysięcy miesięcznie,własny samochód naprawia i ubezpiecza za nieswoje pieniądze.Ciekawe czy gdyby te gnoje rządziły we własnej firmie to też tak by zarządzali kosztami.Ja bym ich powiesił za jaja na 1-go Maja.A wy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Desperado(2003-12-22)
 • Nie przesadzajcie. Zarówno EPEC jak i Wodociągi - to strategiczne resorty. W dobie pomarańczowego alertu trzy samochody służbowe to minimum... Ech... szkoda gadać...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ...(2003-12-22)
 • No, no, no - przebrzydle dyrrektory. Ojciec NIERYDZYK da WAM popalic. Do roboty, do roboty. Do fabryk, do hut, do kopania rowow. Tak - niepokalany w swym poczeciu - nie bedzie sie z wami komunikowal za posrednictwem djabelskiego narzedzia, wykorzystywanego do tego we prywacie do niecnych a wrecz bluznierczych celow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2003-12-22)
 • Powinni zrobic 10% od kosztów telefonu powinien płacic pracownik na rozmowy prywatne. Wyedy może dzwonić sobie gdzie chce. Oszczedności gwarantowane i o ile krócej rozmawia. Trzy samochody w w dwuosobowej dyrekcji wodociągów? To który miał dwa samochody? Naczelny czy techniczny. Podejrzewam że jaden na drugiegi miał "haka" i żaden nie podskoczył !!! Założę się że naczelny krył machloje technicznego, np z ..... , chyba że razem....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  szambonurek(2003-12-22)
 • Włos się jeży - ale ministrowie są lepsi - 110 tys. dziennie za rozmowy tel. kom. :(((
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  b.e.(2003-12-22)
 • Panie Prezydencie , czy Pan musi sie reklamowć w NIE Urbana?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  ___k(2003-12-23)
 • To chyba naturalne że użytkuje sie VW- gena przez pół roku jako demonstratora, aby VW mógł wygrać przetarg na samochody dostawcze w przyszłym roku. Ciekawe kto płacił za benzynę do samochochodu testowego, skoro na początku nie był na stanie wodociąów? Cały czas był oklejony napisami dilera VW z Elbląga. Cieawe, jakie teraz parametry samochodu wymyśli dyr. techniczny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2003-12-23)
 • coś tu nie tak. w każdym nawet nie do końca normalnym układzie podobne rzeczy nazwano by malwersacjami. ciekawe czy zgodnie z przepisami kpk elbląska prokuratura potraktuje artykuły jako podstawę wszczęcia dochodzeń? chyba, że prokuratorzy nie czytają portelu. a może urzędnicy z prezydentem na czele pozazdrościli i planują szkolenia u jednego z wymienionych prezesów z j. francuskiego? odwołają go jak już się nauczą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xxx(2003-12-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena funkcyjna .com.pl