Piątek 18-01-2019, imieniny Małgorzaty, Piotra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprawdź aktualne ceny paliw

 
Elbląg, Sprawdź aktualne ceny paliw fot. arch. AD
Rek

Dziś w polskich rafineriach benzyna drożeje średnio 6 zł/m3 (Pb98 +15 zł/m3), a olej napędowy 1 zł/m3. Wprawdzie przez ostatni tydzień mieliśmy obniżki, warto jednak przypomnieć, że polski hurt paliwowy wciąż nie odreagował szoku, jaki światowym rynkom przyniosły pod koniec sierpnia m.in. decyzje OPEC.

ON oferowany detalistom (operatorom stacji paliw) przez zakłady w Płocku i Gdańsku jest więc nadal droższy ok. 13 gr/l brutto, a benzyna ok. 4 gr/l niż w czwartek 27 sierpnia. W porównaniu z połową stycznia, gdy ceny na stacjach były najniższe, dziś ceny hurtowe są wyższe: Pb95 20 gr/l, Pb 98 29 gr/l, a ON 4 gr/l. Średnia marża stacji na sprzedawanym paliwie w 2015 r. utrzymuje się w wyniku tego na poziomie ok. 2% ceny 1 litra paliwa.
     Średnie ceny na stacjach 18 września to: 4,31 zł/l ON; 4,58 zł/l Pb95 i 1,81 zł/l LPG*. Przez ostatnie 7 dni olej napędowy notuje więc -2 gr/l, benzyna -5 gr/l, a autogaz -2 gr/l. Spadki cen benzyny nabierają zatem tempa, a wyhamowaniu ulega ta tendencja w obszarze paliwa dieslowskiego.
     W porównaniu z początkiem lipca br. ceny detaliczne zarówno ON, jak i Pb95 są dziś niższe o 41 gr/l, a LPG o 7 gr/l. Konsekwentnie zmniejsza się głębokie ostatnio zróżnicowanie cen obu podstawowych paliw. ON jest dziś średnio jest tańszy od Pb95 o 25 gr/l (w ubiegłym tygodniu 29 gr/l), pod koniec sierpnia było to ok. 40 gr/l, w początkach czerwca ok. 11 gr/l, a jeszcze w marcu paliwo dieslowskie (3/4 rynku w Polsce – jako że to podstawowe paliwo flot) było wyraźnie droższe od tego do silników o zapłonie iskrowym, stosowanych głównie w pojazdach prywatnych.
     Najtańszy olej napędowy mają stacje w woj. śląskim: 4,20 zł/l (-2 gr/l od 16 września). Najdroższy zachodniopomorskie: 4,41 zł/l (-2 gr/l). Największe zmiany to warmińsko-mazurskie: -55 gr/l, przy średniej 4,28 zł/l.
     Województwo śląskie to również najtańsza benzyna: średnia 4,44 zł/l (-7 gr/l); a zachodniopomorskie najdroższa: 4,63 zł/l (-3 gr/l przez ostatnie 7 dni). Największe spadki to warmińsko-mazurskie: -9 gr/l przy średniej 4,54 zł/l.
     Stacje w woj. podkarpackim to tradycyjnie najtańszy autogaz: 1,73 zł/l (-1 gr/l). Najdroższe jest to alternatywne paliwo w woj. lubuskim: 1,89 zł/l (-5 gr/l – to zarazem największe spadki przez ostatnie 7 dni).
     
     W województwie warmińsko-mazurskim średnie ceny detaliczne za 1 l kształtują się na następującym poziomie:
     ON - 4,28
     Pb 95 - 4,54
     LPG - 1,74
Polska Izba Paliw Płynnych
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED