UWAGA!

Światowy dzień konsumenta

W związku ze zmianą zasad dotyczących odbierania i wywozu śmieci, organizacje dbające o interesy konsumentów w dniu swojego święta, czyli dziś (15 marca) postanowiły poinformować społeczeństwo, co trzeba zrobić, aby nie płacić podwójnie za wywóz śmieci.

W światowym dniu konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o zmieniających się zasadach odbierania odpadów, które związane są z koniecznością podjęcia odpowiednich uchwał w radach gmin w terminie do końca 2012 r.
      
       Zdecydują władze gminy, a nie mieszkańcy
      
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że każdy Polak w 2010 r. wytworzył 315 kg śmieci. Większość z zebranych w tym czasie ponad 10 mln ton odpadów komunalnych pochodziło od gospodarstw domowych.
       Właściciele domków jednorodzinnych czy letniskowych muszą sami podpisywać umowy na odbiór odpadów, natomiast za mieszkańców bloków robi to spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, co umożliwiało im negocjowanie korzystniejszych warunków. Sytuacja zmieni się, gdyż od połowy 2013 r. usługodawcę wybierać będzie gmina, a nie mieszkańcy.
      
       Nowe prawo
      
1 stycznia 2012 r. zmieniła się ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Za odbiór śmieci odpowiedzialne będą gminy, które na podstawie przetargu wybiorą przedsiębiorców wywożących odpady. Konsumenci za te usługi uiszczą opłaty narzucone przez gminy. Do końca 2012 r. rady gmin są zobowiązane podjąć uchwały w sprawach: wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, terminu, częstotliwości oraz trybu uiszczania opłaty, a także sposobu i zakresu świadczenia usług, o czym będą musiały poinformować konsumentów (mieszkańców).
       Każdy właściciel nieruchomości w związku z tym musi pamiętać o rozwiązaniu dotychczasowej umowy do końca czerwca 2013 r., aby nie płacić podwójnych opłat za wywóz odpadów (jednej na rzecz gminy, drugiej – z tytułu dotychczasowej umowy). Obowiązkiem każdego konsumenta będzie uiszczanie opłaty na rzecz gminy.
      
       Dlaczego 15 marca?
      
Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest 15 marca, ponieważ tego dnia w 1962 r. miało miejsce przełomowe orędzie Johna F. Kennedy’ego, w którym prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji.
       Tego dnia UOKiK, UKE oraz ECK razem z Radiem Plus przypominają o prawach konsumentów korzystających z różnych usług. Na co dzień pomocy konsumentom w sporze z przedsiębiorcami oferują rzecznicy konsumentów oraz Federacja Konsumentów, która udziela bezpłatnych porad pod numerem telefonu 800 007 707.
      
       Źródło: UOKiK
      
mk

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A jaką mam gwarancje, że to co wybierze gmina będzie dla mnie korzystniejsze? Co to w ogóle za kolejne przymusowe opłaty?
  • władze naszej gminy mają do wyboru w zasadzie 2 firmy - jedną wybiorą, druga padnie - taka jest alternatywa; jedyny problem to czy będzie to MPO czy Kliner j.
Reklama