UWAGA!

Szanowni czytelnicy, drodzy urzędnicy miejscy

 Elbląg, Szanowni czytelnicy, drodzy urzędnicy miejscy

Wypada się cieszyć, że moje skromne rady zostały zauważone w Urzędzie Miejskim. Dziękuję niniejszym Pani rzecznik za tych kilka słów, ale rzeczywiście nie zrozumieliśmy się. Działania podejmowane przez oficjeli w ramach współpracy są ważne, ale moim zdaniem (nie wiem, czy czytelnicy się ze mną zgodzą) mają niewielkie przełożenie na normalne życie.

Żeby ułatwić pani rzecznik zadanie zadam pytania, które rozjaśnią sytuację.
      
       1. Czy wizyta Prezydenta jest planowana na ważne święta, takie jak Dzień Pobiedy czy Dzień Floty. Święto miasta ma jednak mniejszą wagę, a wypadałoby się pokazać na ważnych obchodach.
      
       2. Czy nie lepiej robić wystawy o Elblągu nie muzeach sztuki, tylko w galeriach handlowych na przykład w Centrum Handlowym Jewropa (Europa)? Moim zdaniem ma to większą siłę oddziaływania. Szczególnie, że są tam robione wystawy i jakiś czas temu była wystawa prezentująca makiety starych budynków z czasów, gdy miasto nazywało się Królewiec… (vide zdjęcia).
      
       3. Czy władze planują spotkanie z przewoźnikami po obu stronach granicy (w Rosji oczywiście przy pomocy lokalnych władz)? Zgodnie z przepisami taki przedsiębiorca powinien na przykład podać dokładną trasę, którą będzie jeździł i wtedy można zasugerować korzystne dla miasta rozwiązania.
      
       4. Czy skontaktowano się z naszymi przedsiębiorcami (nie tymi wielkimi, tylko mniejszymi) i wskazano im, w jaki sposób mogą się prezentować w Rosji bez otwierania tam swojej siedziby? (o ile się orientuję, to nie wolno się reklamować podmiotom niezarejestrowanym w Federacji Rosyjskiej). Czy władze mają pomysł, jak ten przepis obejść (bo można to zrobić w bardzo prosty sposób)?
      
       5. Czy miasto w ogóle myśli o zorganizowaniu spotkania dla mniejszych przedsiębiorców w perspektywie otwarcia małego ruchu granicznego?
      
       6. Czy skontaktowano się z dużymi sieciami handlowymi, aby zasugerować im rozwiązania polegające na promocji ich sieci w Kaliningradzie tak, aby ewentualni zakupowicze mogli się zorientować, co u nas jest i za ile?
      
       7. Czy porozumiano się z tamtejszymi uczelniami i zorientowano się, czy zostały zrobione badania na temat preferencji Rosjan i ich zamierzeń w kwestii turystyki zakupowej?
      
       8. Czy Pani rzecznik wie, gdzie w Kaliningradzie jest Regionalne Centrum Informacji Turystycznej? Bo ja nie wiem, choć bywam w Kaliningradzie i na kwerendach w bibliotekach, i przejazdem w drodze do Petersburga?
      
       9. Czy w ulotkach o Strefie Kibica jest też wyczerpująca informacja o tutejszej bazie hotelowej i naszych restauracjach?
      
       10. Czy zdajecie sobie sprawę, Państwo w UM, ile macie czasu do wprowadzenia ułatwień w ruchu granicznym? Czy wiecie, że każdy dzień zwłoki może w konsekwencji doprowadzić do tego, że Elbląg będzie omijany szerokim łukiem? Zresztą, jest to widoczne już teraz… wystarczy przejechać się „7” w któryś weekend do Gdańska i popatrzeć sobie, ile na Gdańsk pędzi rosyjskich maszyn, ile na przykład stoi w Matarni samochodów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Część z tych pieniędzy jeszcze może zostać u nas.
      

 


      
      
       ***
      
       Przeczytaj też:
       Dr Michała Glocka „Kwestia pieniędzy, czyli jak zwiększyć atrakcyjność Elbląga dla inwestorów” 
       Rzecznika Prasowego Prezydenta Elbląga w tekście „Wstąpią do nas czy nas ominą?”
      

Dr Michał Glock

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Polej mu dobrze gada. Armia naszego miasta jeszcze nie poczyniła nic w tym kierunku. Obudzą sie i wynurzą ze swoich norek jak już bedzie po wszystkim, a za 3 lata znowu te buśki trzeba bedzie ogladac na każdym słupie. "Na co komu dziś. .. rozlane piwo"
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    No worries(2012-03-20)
  • Panie Michale, proszę o kontakt e-mail. Super artykół.
  • .. .. może na tego emaila zostanie wysłany Tobie słownik ortograficzny, z którego się dowiesz z jakim "u" piszemy wyraz artykuł.
  • Niestety elbląscy urzędnicy to partacze i mięczaki. Widać to po naciskach Olsztyna. Jest parę osób które siedzą na stołkach w Olsztynie wywodzacych się z tego miasta i do buzi im wsadzili rulon z pieniędzmi żeby cicho siedzieli.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Avionetka(2012-03-21)
  • Mam pytanie do autora, a te "DR" to ma nas prostych mieszkańców, czy urzędników zdyscyplinować do cichego "siedzenia w ławce i przeczytania tekstu" ? Po raz kolejny pytanie "dr" jest z nauk ekonomicznych. prawnych? Może napisz kolka słów o akcji z przed 4 lat wizji i współpracy z była ekipą-i okręcie, którego muzeum też nie chciało?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    wodniak(2012-03-21)
  • W powszechnym przekonaniu Elblązan przez wiele lat robiliśmy Rosjanom statki w zamian za buty do podzelowania. Gdy patrzę z perspektywy czasu, widzę nader wyrażnie że wiele osób zatrudnionych w Elblągu przy produkcji kotwic okrętowych, luków, linii wałów, przekładni, śrub, sterów strumieniowych, tylnic, dziobnic, zawdzięcza kilkanaście lat w miarę dostatniego i spokojnego życia rozrzutności Związku Radzieckiego, który kupował te przestarzałe (drogie technologicznie) wyroby, aktualnie niemożliwe do sprzedania w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Powstaje pytanie: co wspólczesny Elbląg ma do zaoferowania Rosjanom oprócz towarów wyłożonych w nader skromnych hipermarketach i głupoty ze Olsztyn nie pozwala bo zabiera ??? Hero.
  • Bezcenny uścisk dłoni Prezydenta Miasta i jego kolegów w czasie wzajemnych spotkań moim zdaniem nie jest towarem mającym wartość handlową. Hero.
  • Nie chcę nikogo obrazic ale dla współczesnych Rosjan Polska to taka trochę gorsza Bułgaria gdzie pomidory bardziej kwaśne, woda w morzu zimniejsza a największą zaletą jest to, że z Kaliningradu znacznie bliżej. Hero.
  • chłop pisze o oczywistościach, więc za co ci ludzie dostają wypłaty?
  • Autor ma wieksza wiedze niz urzednicy i Prezydenci. Jednak nalezy zejsc na ziemie i uzmyslowic sobie jakie realne szanse ma Elblag. Przeciez i tak nikt nie bedzie zatrzymywal " kaliningradczykow" aby nie jezdzili w glab Polski. My nie wyjedziemy z obwodu Kaliningradskiego, np. na Litwe, bo wg. przepisow rosyjskich to bedzie tranzyt. Wladze powinny zainteresowac sie przepisami celnymi i podatkami jakie bedziemy placic. Przy obecnych zaden biznes sie nie oplaca. Ponadto tam bez " wzjatki" wiekszego biznesu sie nie zrobi. W Elblagu trzeba zdjac reklamy " Malowniczy Elblag" a napisac co jest w Elblagu ciekawego, oraz koniecznie ze parkingi w miescie sa free dla gosci z rejestracja RUS 39.Restauratorzy mogliby dla gosci z obwodu serwowac free aperitif przed posilkiem, lub dac 10 % rabat. Autorze, reklamowanie w Kaliningradzie trzeba robic rozrotopnie. .. nikt nie chce aby w jego sklepie reklamowano konkutrencje, chyba ze ktos zaryzykuje z mafia. .. Najwiekszy biznes dla nas to bedzie " turystyka aborcyjna" i leczenie stomatologicze w obwodze. Dobre i to.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Slawek-Jurek(2012-03-21)
  • Piekna makieta z Kaliningradu nad kanalem. Podobnie zlokalizowane powinienno byc centrum handlowe w Elblagu ktore ozywiloby umierajaca Starowke.
  • wreszcie ktoś powiedział prawdę to w mniejszych firmach jest siła a nie w tych dużych, ale władze o nich zapominają, super artykuł
Reklama